Dvadsať po taliansky

 Dvadsať po taliansky

 

Priamo v centre mesta Svidník, na pešej zóne, sa nachádza kaviareň, ktorej názov pripomína skôr Taliansko, než malebný východ Slovenska. A predsa sem patrí takmer od nepamäti. Teda dobre, skoro dvadsať rokov, na čo odkazuje aj názov, ktorý kaviarni spolu s úplne novým výzorom a sortimentom dala jej majiteľka.  Venti 20 (venti je taliansky dvadsať) je iste miestom, ktoré vám prirastie k srdcu.

Venti 20

Venti 20

Máme radi príbehy kaviarnikov, ktorí prichádzajú z inej oblasti, ale hneď si gastronómiu zamilujú. To je aj prípad Kataríny Sotákovej, ktorá pracovala ako advokátska koncipientka v Bratislave. Po skončení koncipientskej praxe sa s manželom rozhodli vrátiť na rodný východ a pustiť sa do neznámych vôd podnikania. Prevádzka, v ktorej kedysi ako študentka brigádovala, končila, a to ju primälo k tomu, aby zrealizovala svoj sen o vlastnom koncepte kaviarne. A tak vzniklo venti 20 (caffé venti). S odkazom na starú prevádzku, na Taliansko, ktoré si zamilovala od jeho prvej návštevy a celkovo kaviarenský životný štýl.

 

 

Venti 20

Kaviareň je zariadená v mierne industriálnom štýle. V interiéri sa nachádza betónová podlaha, drevené obklady i zrkadlové steny, vďaka ktorým priestor pôsobí opticky väčšie a vzdušne. Pamiatkou na predošlú kaviareň sú len pôvodné stoličky, ktoré po svojej renovácii  do venti 20 skvelo zapadli.  S interiérom pomáhali architekti z  ateliéru A2š. Na stenách visia reprodukcie obrazov od predstaviteľa Košickej moderny, Gejzu Schillera, ktoré sú majiteľkinou srdcovkou.

Venti 20

Venti 20

Venti 20

Koláčiky a káva sú overenou kávičkárskou klasikou. Majiteľka zvolila vyváženú zmes dvanástich arabík od Bazzary. Výber kávy bol pre ňu veľmi dôležitý, nakoľko káva a jej vôňa bola hybnou silou, prečo sa do tohto typu podnikania rozhodla ísť. Koláčiky si vo venti 20 určite zamilujete. Pochádzajú od manželov Miháľovcov z Bardejova. Medzi drobnosťami na zahryznutie nájdete aj zdravé mňamky ako ovsené a raw tyčinky, či špaldové plátky. Nechýba však ani nesmrteľná klasika dru tyčinku a arašidové chrumky, obľúbené najmä medzi malými návštevníkmi, pre ktorých nezabudli pripraviť  detský kútik.

Venti 20

Venti 20

Venti 20

Venti 20

Potešia sa aj milovníci vína. Nájdete tu značky ako Château Rubáň, Pivnica Čajkov, či Bott Frigyes. Medzi nápojmi nechýbajú ani remeselné pivá a limonády, horúca čokoláda, alkoholické  koktaily i výberový alkohol.

Venti 20

Venti 20

Venti 20

Caffé venti je miestom, ktoré si Svidník zaslúžilo a zamilovalo. A my sa mu nečudujeme.

Venti 20 nájdete aj na facebooku.

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *