Bratislava pozýva všetkých na tradičný Festival mladého vína

 Bratislava pozýva všetkých na tradičný Festival mladého vína

Existuje veľa príležitostí na oslavu vína. Festival mladého vína, úzko spätý so sviatkom svätého Martina, má však už v hlavnom meste svoju novembrovú tradíciu. Tento piatok a sobotu, 11. a 12. novembra, môžete osláviť mladé víno z úrody bratislavských vinárov na Primaciálnom námestí a jeho nádvoriach. Čaká vás ochutnávka mladých vín, koncerty, súťaže aj kvíz o vinárstve. A čo nás veľmi teší – tentoraz sa festival bude konať bez opatrení.

Sviatok sv. Martina je od čias Rakúsko-Uhorska spájaný s vinárskou tradíciou. Nenechajte si teda ujsť Festival mladého vína na Primaciálnom námestí, na ktorom vás čaká nielen ochutnávka práce lokálnych vinárov, ale aj bohatý sprievodný program.

Festival mladého vína má korene v Rakúsko-Uhorsku

Mesto Bratislava pokračuje v dlhoročnej tradícii prezentovania a ochutnávania mladého vína a nadväzuje na Svätomartinské dni organizované v minulosti. Sviatok sv. Martina je totiž už od čias Rakúsko-Uhorska spájaný práve s vinárskou tradíciou. Presne 11. novembra sa nielen u nás na Festivale mladého vína, ale aj v susednom Česku a Rakúsku otvárajú prvé vína tohtoročnej úrody.

„História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a dlhé storočia bol najvýznamnejším vinohradníckym regiónom Slovenska. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska. Hlavné mesto chce aj týmto Festivalom mladého vína posilňovať historické povedomie Bratislavčaniek a Bratislavčanov o tradíciách mesta a prezentovať prácu lokálnych vinárov a ich úrody,“ hovorí primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Na prízemí i v suteréne Apponyiho paláca bude pre verejnosť sprístupnená expozícia vinohradníctva počas dvoch dní Festivalu mladého vína. V sobotu bude sprístupnený aj Salón vín.

Požehnanie vín bratislavských vinárov

Podľa tradície víno z úrody daného roka požehnáva cirkevný hodnostár. Mladé vína požehná v prvý deň festivalu v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Zastúpené budú mladé vína od vinárov z troch bratislavských vinárskych spolkov: Vajnorského, Devínskeho a Račianskeho. Do Festivalu mladého vína sa zapojí aj Múzeum mesta Bratislavy. Expozícia vinohradníctva na prízemí a v suteréne Apponyiho paláca bude mať počas oboch festivalových dní predĺžené otváracie hodiny do 20.00. V sobotu bude sprístupnený aj Salón vín.

Mladé vína posvätí bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci už počas prvého dňa Festivalu mladého vína.

Vína, gastrošpeciality aj lákavý kultúrny program Festivalu mladého vína

Okrem samotnej ochutnávky mladého vína čaká návštevníčky a návštevníkov Festivalu mladého vína aj sprievodný program: koncerty, kvíz na tému vinárstva, súťaže, predstavenie bratislavských vinárov aj gastrošpeciality. Piatkový večer bude patriť hudobno-hereckým zoskupeniam: na nádvorí Jána Nepomuckého najskôr vystúpi duo MORENA, ktorú vystrieda energická kapela Orchester Jeana Valjeana.

Atmosféru Festivalu mladého vína dotvoria koncerty a vinársky kvíz, ktorý preverí vedomosti návštevníkov a návštevníčok.
hotel-lomnica-tatry-41

Wine Car Selaví: Rafinovaný spôsob, ako dostať špičkové vína medzi ľudí

Čítať viac >

V sobotu o 17.00 si môžu návštevníci a návštevníčky Festivalu mladého vína preveriť vedomosti vo vinárskom kvíze. Moderátor Ludwig Bagin a sprievodca Martin Záni sa podelia o zaujímavé informácie o bratislavskej vinárskej tradícii, legendárnych vínach či uznávaných vinároch z hlavného mesta. Atmosféru aj v druhý festivalový deň dotvoria koncerty. Vystúpia Džipsís end Gádžos, ERO a festival zakončí sólo vystúpenie Lucie Piussi.

Na festivale budú zastúpené mladé vína od vinárov z troch bratislavských vinárskych spolkov: Vajnorského, Devínskeho a Račianskeho. Na zdravie!

Vinárske rande s mestom aj pre ľudí z Ukrajiny

V celoročnom cykle tematických vychádzok BKIS Rande s mestom pribudli počas Festivalu mladého vína dva špeciály – oba na tému vinárskych tradícií. Účastníčky a účastníci prechádzky sa dozvedia, kde všade sa v Bratislave pestovalo hrozno, aj to, akú odrodu vína si obľúbila Mária Terézia natoľko, že si ju dávala posielať na cisársky dvor. Sprievodkyňa Zuzana Tomčániová bude v sobotu o 14.00 viesť vychádzku v slovenskom jazyku, sprievodkyňa Helena Navrátilová bude v tom istom čase sprevádzať hlavným mestom ľudí z Ukrajiny. Na prehliadky je potrebné prihlásiť sa vopred na www.bkis.sk/randesmestom.

V cykle tematických vychádzok BKIS Rande s mestom pribudli počas Festivalu mladého vína dva špeciály na tému vinárskych tradícií. Budú viesť hlavným mestom a budú realizované sprievodkyňami v slovenskom i ukrajinskom jazyku.

Svätomartinský sprievod v uliciach

Na oslavy sviatku svätého Martina nadväzuje svojim programom aj bratislavská arcidiecéza. Od 9. do 13. novembra v katedrále svätého Martina v Bratislave pripravuje Svätomartinské tríduum, ktorého súčasťou budú tematické bohoslužby a v sobotu o 16.00 aj svätomartinský sprievod ulicami mesta.

Program Festivalu mladého vína 2022

PIATOK 11. 11. 2022
16:00 Otvorenie vínnych trhov
17:00 Požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava
18:00 Koncert: Duo MORENA
19:00 Predstavenie vinárstiev + súťaže
20:00 Koncert: Orchester Jeana Valjeana
21:00 Predstavenie vinárstiev + súťaže
22:00 Záver prvého dňa

SOBOTA 12. 11. 2022
15:00 Otvorenie vínnych trhov
16:00 Predstavenie vinárstiev + súťaže
17:00 Bratislavský kvíz na tému vinárstva
18:00 Koncert: Džipsís end Gádžos
19:00 Predstavenie vinárstiev + súťaže
20:00 Koncert: ERO
21:00 Koncert: Lucia Piussi
22:00 Záver

 

Viac informácií o Festivale mladého vína nájdete aj na Facebooku.

Zdroj textu: upravená tlačová správa Bratislavského kultúrneho a informačného strediska

Fotografie: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články