Salaš Zbojská – miesto na Gemeri, ktoré dýcha tradíciou

 Salaš Zbojská – miesto na Gemeri, ktoré dýcha tradíciou

Už ste sa niekedy zobúdzali za zvuku ovčích zvonov na pastvine, erdžania koní alebo štekotu salašníckych psov? Ak nie, tak práve Salaš Zbojská vám pomôže odškrtnúť si tento zážitok z vášho „bucketlistu“, ktorý treba na Gemeri zažiť.

Salaš Zbojská
Ak sa vyberiete na Gemer, neobíďte Salaš Zbojská. Poteší vás rovno niekoľkokrát.

Reštaurácia na salaši s tradičnou slovenskou kuchyňou

Salaš Zbojská víta svojich návštevníkov naozaj tradične slovensky. Sadnete si na drevené lavice z masívneho dreva za ešte masívnejší stôl.

Salaš Zbojská
Ak budete mať šťastie a narazíte na prázdnejší salaš, nebudete si vedieť vybrať miesto na sedenie, rovnako ako my. Každý kút je inak šarmantný.

Príde k vám čašníčka, oblečená v kroji, a spýta sa vás, čo si dáte. Už len z princípu by ste si najradšej vypýtali bryndzové halušky s pohárom čerstvej žinčice. Alebo strapačky. Dobrá správa je, že to ani zďaleka nie je jediná možnosť, ako môžete svojim chuťovým pohárikom dopriať poriadnu dávku slovenskej kuchyne.

Salaš Zbojská
Dievča v kroji i tradičné jedlá. Ak by mal existovať návod, ako by mal reprezentatívny salaš vyzerať, je isté, že Salaš Zbojská by ho zostavoval.

Síce sa v reštaurácii na Salaši Zbojská zameriavajú najmä na baranie a jahňacie mäso, výber majú skutočne bohatý. A vyberie si aj väčšia partia. Oko gurmána pošteklí pohľad na dve zelené vajíčka, Big Green Egg, vďaka ktorým si môžete vychutnať grilované dobroty. A taký dobrý steak ako tam, sme už veru dávno nejedli. Deti potešil i grilovaný oštiepok z ovčieho mlieka.

Salaš Zbojská big green egg
Dobrý steak vám pripravia priamo na zelenom vajíčku Big Green Egg.

Okrem iného vás hneď upúta aj pult so syrovými výrobkami tamojšej výroby. Väčšinu syrov si tak môžete vychutnať len chvíľku po tom, ako vyjdú z udiarne. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je veľmi náročné ostať len pri jednom balíčku.

Salaš Zbojská syry
Aký by to bol salaš bez syra? Nezabudnite si na cestu domov pribaliť i balíček syrov. Výber je rozmanitý.
madeleine-cafe-lounge-tornala-1

Madeleine Cafe & Lounge: Sestry, ktoré priniesli do Tornale ”unikát”

Čítať viac >

 

 

Priestor s pridanou hodnotou

Svadba, narodeninová oslava alebo teambuilding? Nie je problém. Ak hľadáte miesto na akúkoľvek príležitosť, od svadby až po teambuilding, na Salaši Zbojská vám určite vyjdú v ústrety. Krásna obrovská miestnosť s kvetinovými aranžmánmi vyhovuje každej situácii a tanečný parket jej pridáva na hodnote.

Teambuilding Salaš Zbojská
Teambuilding, aký ste ešte nezažili. Okrem štýlovej miestnosti, ubytovania i wellnessu môžete zažiť aj dojenie oviec, či ťahanie syrových nití.

Za zmienku určite stojí aj terasa, ktorá je ako stvorená na letné teplé večery. Teambuilding si môžete spestriť tradičným salašovým remeslom a skúsiť si napríklad dojenie oviec, ťahanie syrových nití, stáčanie pareníc alebo odváranie žinčice.

terasa Salaš Zbojská
Salaš disponuje dvoma terasami. Počas silnejších turistických dní si viete vychutnať i živú ľudovú hudbu.

Je toho na vás veľa? Poďte sa pozrieť na izby. Takto sa robí reklama Slovensku. S citom, vkusom a dôrazom na tradície.

Salaš Zbojská ubytovanie

Salaš Zbojská ubytovanie
Nie, nečakajte žiaden gýč. Toto je Slovensko s moderným, avšak stále tradičným šmrncom.

 

Wellness s vôňou byliniek

Ak by ešte existovali zbojníci, tak wellnessom na Salaši Zbojská by určite nepohrdli. No nemusíte byť zbojníkom, aby ste si odpočinuli a vypli myseľ v zbojníckych kúpeľoch. Tie, ktoré sú súčasťou salaša, disponujú pestrou škálou možností na relax pre vaše telo, ale aj dušu. Pri takom širokom výbere si môžete svoj bylinkový čaj namiešať trošku inak.

wellness Zbojská
Ani zbojník, ani maco by nepohrdol kvalitným wellnessom, ktorý núka Salaš Zbojská.

Skúste začať parnými saunami s termoterapiami pomocou šalvie lekárskej či mäty piepornej. Ak by vám bolo byliniek stále málo, môžete to zavŕšiť saunou z bylín z národného parku. Ak by ste sa už saunami presýtili, môžete si odpočinúť v kadiach s výhľadom na zapadajúce slnko na horizonte.

wellness Zbojská
Po parných saunách so slovenskými bylinkami si oddýchnete v relaxačnej miestnosti.

 

Aj deti si na salaši prídu na svoje

Detské ihrisko určite poteší nejednu vašu ratolesť, nie je to však všetko, čo môžu vaše deti zažiť. V rámci aktivít na Salaši Zbojská sa môžu ocitnúť v koži zbojníka a na špeciálne šľachtených koňoch, nazývaných hucule, majú možnosť spoznávať krásy okolia, či už počas chvíľkovej jazdy, alebo v rámci viacdňového putovania.

deti Gemer Salaš Zbojská
Vezmite so sebou deti. Bohaté ihrisko, motorky, či autá i blízkosť koní potešia všetky vekové kategórie.

Salaš Zbojská a zbojnícke legendy

Často v článku spomíname zbojníkov a nie je to len tak. So Salašom Zbojská sa totiž spája legenda o tisovskom zbojníkovi Jakubovi Surovcovi, tradovaná mnohými generáciami. Na ňu mysleli tiež na salaši a pripravili si pre vás zbojnícky náučný chodník, ktorý vám priblíži život Jakuba Surovca a jeho družiny. O zaujímavý výklad sa postará sprievodca, ktorý však nie je povinnou výbavou pri putovaní po tomto chodníku.

Jakub Surovec Salaš Zbojská
Jakub Surovec je miestnou ikonou. Krásne sa mu venujú v rôznych detailoch. A ak vás zláka turistika, môžete si vychutnať aj neďaleký chodník pomenovaný po ňom.

 

Text: Martin Papai

Foto. Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Martin Papai

Večne spontánny a zapálený pre vec. Dobrovoľník, nadšenec pre média. Urobí vám aj skvelú kávu, keďže pracuje aj ako barista. Do svojej prenosnej šálky si vždy nechá spraviť kávu len z tých najlepších zŕn. Gastro má už v krvi od malička aj vďaka svojmu otcovi, ktorý sa v nej už dlhodobo pohybuje. Pri svojich článkoch môžte vidieť jeho pohľad na vec z iných perspektív a samozrejme aj štipku svojho svojského humoru.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *