Stanislav Sulimanec z Wafličky.sk: Ako sme začali jesť wafle

Stanislav Sulimanec z Wafličky.sk: Ako sme začali jesť wafle

Pokiaľ ste ich už chutnali, asi najskôr pri tomto článku začnete slintať. Pokiaľ ste ich ešte nemali možnosť jesť, tak veľká, ale veľká chyba. A o čom sa to vlastne bavíme? O waflách, tradičnej holandskej pochúťke ku káve. Viac nám o nich povie Stanislav Sulimanec, z Wafličky.sk. 

 

Stanislav Sulimanec Waflicky.sk

 

 

Na Slovensku je wafla známa ako hutný dezert. Tie vaše sú však tenšie, vhodné na jeden hryz a tak akurát dochutené. V čom spočíva ich inakosť?

 

Pečenie „Stroopwafels“ sa počíta na storočia a história siaha až do roku 1784. Pekár z holandského mesta Gouda sa pokúsil upiecť sušienky zo starých omrviniek a korenia. Vznikla však wafla, ktorú rozdelil na dve časti a naplnil karamelovým sirupom. Takto vznikli „Stroopwafels“, ktoré sú typickou pochúťkou pre Holandsko. Postupom času sa „Stroopwafels“ diverzifikovali pridávaním rôznych surovín a zmenou náplní (napr. orechy, med…).Naše „Tradičné holandské Wafličky“ sú vyrábané v priamo v meste Gouda podľa pôvodnej receptúry a sú so svojou nezameniteľnou vôňou a chuťou ideálnou pochúťkou ku káve alebo čaju.

 

waflička

Ako ste sa k nim dostali vy a aká bola cesta Stroopwafels na Slovensko?

 

Na začiatku sme boli v podstate partia kamarátov (4) z ktorých jedna bola Holanďanka. Vždy keď išla do Holandska priniesla nám Stroopwafels, zakaždým to však bolo viac a viac, pretože každý v našom okolí chcel tiež. Tento produkt sa stal pre nás vysoko návykový a myšlienka, že by sa dali dovážať aj na Slovensko sa stala reálna vo chvíli, keď našej kamarátke pri spiatočnej ceste z Holandska zaúčtovali poplatok za batožinu navyše pretože ju mala plnú Wafličiek 🙂 Pracovná cesta za hľadaním dodávateľa teda nenechala na seba dlho čakať.

 

waflicky

 

Ako sa verejnosť stretla s touto myšlienkou? Nestretli ste sa s nejakými problémami?

 

Náš koncept je založený najmä na tom, aby sme zostali originálni, pretože receptúra tohto produktu je jedinečná a rokmi daná. Zo začiatku sme hľadali cesty ako ľuďom predstaviť tento produkt a chceli sme aby tie naše „Tradičné Holandské Wafličky“ všetci poznali. Všetko si to pýta svoj čas, energiu, srdce a samozrejme aj veľa peňazí. Slovenská legislatíva požaduje množstvo dokumentov, povolení, certifikátov, ale jednoducho sa to nedá obísť. Našťastie to máme všetko za sebou a v podstate so žiadnym s našich produktov nikdy nebol v tomto smere problém.

 

Dá sa povedať, že dnes už ste známi. Kde vás ľudia môžu najčastejšie stretnúť?

 

Okrem toho, že sa venujeme veľkoobchodu, máme aj svoj predajný stánok, ktorý využívame na ambulantný predaj na rôznych podujatiach prakticky každého charakteru. Zúčastňujeme sa trhov, vinobraní, piknikov, festivalov, na súkromných akciách, či kultúrnych podujatiach. Okrem predaja hotových balení, vždy Wafličky pre zákazníkov aj pečieme čerstvé priamo na mieste. Môžu tak vidieť ako sa vyrábajú a samozrejme horúca, voňavá čerstvá Waflička je skutočne vynikajúca.

 

dobry trh waflicky

 

Ako sa pri teoreticky putovnom stánku buduje stála klientela?

 

Zo začiatku ľudia tento produkt museli spoznať, často sa pomer ochutnávok približoval pomeru tomu čo sa predalo, ale to je pri neznámom produkte nutné. Myslím, že od začiatku sme sa stretávali najmä s pozitívnymi reakciami. Nakoľko sme aj my veľmi veselí a chceme sa s ľuďmi smiať, tak je to často pre nás hlavne zábava, čo ľudia oceňujú. Máme veľmi veľa stálych zákazníkov ktorých už poznáme, oni poznajú nás a vždy sa radi vidíme. Tovar sa dá navyše kúpiť aj prostredníctvom našej stránky.

 

výroba holandských waflí výroba holandských waflí výroba holandských waflí

 

Prečo sa vlastne Waflička spája s kávičkou?

 

Tajomstvo správnej Wafličky je najmä v tom, že musí byť z Holandska, musí byť jemne chrumkavá, voňať po škorici a vanilke a mať príjemnú maslovú chuť. Zážitok z tohto všetkého sa v Holandsku umocňuje pokladaním Wafličky na šálku s horúcou kávou alebo kakaom, kedy ešte viac zmäkne a karamel sa vo vnútri jemne prehreje. Toto je v Holandsku tajomstvo správnej Wafličky.

 

 

wafle s kávou

 

Aké sú plány Wafličky s.r.o. do budúcna?

 

Do budúcnosti plánujeme rozširovať ponukujedinečné a zaujímavé veci, ktorých je v Holandsku naozaj veľa. Radi by sme prenikli aj na susedné trhy mimo Slovenskej Republiky. Chceme byť hlavne aktívni a prinášať ľudom to čo majú radi.

 

Viac info na: Wafličky s.r.o.

Foto: archív Stanislava Sulimanca

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x
()
x