MK maringotka kaffe – malý kúsok raja na samote

 MK maringotka kaffe – malý kúsok raja na samote

Keď sme pripravovali zoznam prevádzok, ktoré chceme s Fiatom navštíviť a ukázať aj vám, mnohí naši priatelia z východného Slovenska nám odporúčali MK maringotka kaffe. Vraj je to miesto pôsobiace na dušu ako balzam a tak si ho zamilujeme, že sa nám bude odchádzať len veľmi ťažko. Povzbudení týmito superlatívmi sme sa tam vybrali s veľkými očakávaniami a boli sme veľmi príjemne prekvapení tým, čo sme zažili.

Túto kaviareň vám prinášame vďaka vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala hybridné vozidlo Fiat Tipo RED Cross na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na Fiat Dolce Výlet!
MK maringotka kaffe
(RED) a Fiat: jedinečné partnerstvo, ktoré vedie boj proti pandémiám pri každom nákupe cross (TIPO)RED. (RED) je organizácia, ktorá bojuje s globálnymi zdravotnými hrozbami, akými sú AIDS a COVID-19. Nákup produktu (RED) predstavuje súčasne dar Globálnemu fondu na podporu prevencie, liečby, poradenstva, testovania, vzdelávania a opatrovateľskej služby pre komunity, ktoré to najviac potrebujú. Preto sme sa hrdo pripojili k tejto iniciatíve a vytvorili cross (TIPO)RED. Súčasťou rodiny (RED) môžete byť aj vy.

MK maringotka kaffe: Raj na zemi

Ako napovedá samotný názov kaviarne, MK maringotka kaffe nájdete v štýlovo zrekonštruovanej a zariadenej maringotke. Celé to vyzerá ako vystrihnuté z katalógu a po príchode sme neverili vlastným očiam. Samotná lokalita je dokonalá a prináša niečo, čo len tak nezažijete. Medzi dedinkami Harichovce a Iliašovce na východnom Slovensku – na mieste, kde aj navigácia prestáva spoľahlivo fungovať– sa uprostred prírody nachádza miesto s 360-stupňovým výhľadom na lesy, lúky, hory a voľne sa pasúce ovečky.

MK maringotka kaffe
MK maringotka kaffe je naozaj netradičná kaviareň v zrekonštruovanej maringotke zasadená priamo do srdca prírody. A práve to jej dáva čarovnú atmosféru.

MK maringotka kaffe v objatí prírody

Medzi dedinkami Harichovce a Iliašovce vedie cestička, ktorá je ideálna na prechádzky s kočíkom, behanie či bicyklovanie. Domáci, turisti a teraz už aj vy o nej viete. Ak vás naše tipy na výlety inšpirovali, odporúčame ísť zo strany Harichoviec a zaparkovať hneď na začiatku cestičky. Odtiaľ vás čaká príjemná dvadsaťminútová prechádzka nádhernou prírodou východného Slovenska. Ak radi športujete, pribaľte si do auta korčule či bicykel a spoznajte krásy regiónu na kolesách. Odmenou vám bude MK maringotka kaffe črtajúca sa v diaľke za jednou zo zákrut a prísľub skvelého osvieženia.

MK maringotka kaffe
V okolí MK maringotka kaffe sú rôzne cestičky prírodou a cyklochodníky, takže na svoje si prídu aj turisti. A osviežiť sa môžu prísť priamo do kaviarne v maringotke.

Pod tisícročnou kaplnkou

Ak by sa vám atmosféra, ticho a relax málili a uvažujete, prečo vlastne cestovať za kaviarňou tak ďaleko, vedzte, že daná lokalita ponúka oveľa viac možností. Región, silne spojený s pôsobením šľachtického rodu Csákyovcov, ponúka množstvo historických pamiatok. Jedna sa nachádza priamo na kopci nad MK maringotka kaffe a ide o domácimi nazvanú „tisícročnú kaplnku“. Bývalý letohrádok slávneho rodu vystavaný v štýle francúzskeho osvietenstva s množstvom záhrad, parkov a zábavy tam však dnes už nenájdete. No uvidíte krásne zrekonštruovanú kaplnku, skvelé výhľady a zažijete výbornú prechádzku. V bezprostrednom okolí sa nachádzajú aj prírodné sauny a spomínaný cyklochodník, takže na výlet si pokojne vyčleňte aj celý deň. Verte, že toto miesto si zamilujete a bude sa vám odchádzať rovnako ťažko ako nám.

MK maringotka kaffe
Naša trasa po východnom Slovensku merala vyše šesťsto kilometrov a viedla od diaľnic až po poľné cesty, kým sme narazili na náš cieľ – MK maringotka kaffe. Fiat Tipo Cross v edícii RED si poradil s každým povrchom bez problémov a vďaka hybridnému pohonu bola spotreba nad očakávania priaznivá. K tomu široký balík bezpečnostných prvkov vrátane adaptívneho tempomatu, sledovania jazdných pruhov či sledovania únavy vodiča. Auto vás tak samo upozorní, že je čas dať si kávičku.

Prečo práve MK maringotka kaffe a prečo na tomto mieste?

Ako hovorí majiteľ Michal Bdžoch, ktorý si otvoril kaviareň spolu s manželkou Katarínou Bdžochovou, „pozemok sme zdedili a rozmýšľali, čo s ním. Keďže podnikám v oblasti kávy, prišli sme s konceptom MK maringotka kaffe. Navyše sa celý mikroregión pomaly rozvíja, či už je to cyklochodník, nad nami zrekonštruovaná kaplnka či sauny. Je tu vysoká fluktuácia turistov aj domácich a chceli sme byť toho súčasťou.“

MK maringotka kaffe
Majiteľ Michal je šikovný barista, ktorý vám vykúzli latte art a tiež rôzne osviežujúce nápoje s kávou. A nielen to. Nechýbajú ani zákusky od výmyslu sveta, chutné limonády či čapované pivko.

Café & Gallery Nový dvor: Dizajnový skvost v centre pamiatkovej rezervácie v Brhlovciach

Čítať viac >

A nemohli urobiť lepšie. Lokácia MK maringotka kaffe je skutočne čarovná a pôsobí ako oáza uprostred púšte. Príjemná hudba, sedenie s výhľadom do kopcov a čerstvý vzduch, ktorý v meste nezažijete. Ak máte stresujúcu prácu, toto miesto veľmi odporúčame. Za pol dňa vás nabije energiou a výborne zrelaxujete. Michal je šikovný barista a lahodné cappuccino s peknými obrázkami dostanete aj uprostred lúky. K tomu koláče od lokálnej cukrárky, limonády alebo čapované pivo po cyklistike padnú vhod. Problém nie je ani víno či prosecco. Skrátka, všetko, čo do kaviarne patrí, nájdete aj tu. Ak ste fanúšikmi talianskeho typu praženia kávy, svoj koncept majú postavený na Manuel Caffe, ktorých pražiarenská história siaha až do 50. rokov.

Jedno miesto – milión možností

K rozvoju turistického ruchu aktívne prispievajú aj majitelia MK maringotka kaffe. Nedávno oslávili druhé výročie otvorenia a snažia sa prinášať nové aktivity a možnosti pre domácich aj turistov. Za všetky môžeme spomenúť špeciálne brunche, grilovačky či jogu. Stačí sledovať ich sociálne siete a všetko sa dozviete. Miesto je ideálne pre rodiny s deťmi. Vaše ratolesti môžete s čistým svedomím nechať vybehať sa, zatiaľ čo si vychutnáte espresso tonik s tartaletkou.

MK maringotka kaffe
K chutnej káve si môžete vybrať takúto veselú tartaletku.

„Niektoré deti u nás prvýkrát v živote videli živé ovce a bol to pre ne neuveriteľný zážitok. Rovnako tak množstvo ľudí z mies, či víkendových turistov si nevie vynachváliť pokoj, ktorý tu okúsili. Snažíme sa neustále prichádzať s nápadmi a ukázať, že nápadité koncepty nie sú len výsadou veľkých miest, ale nájdete ich aj v Harichovciach.“ Okrem iného sa v priestoroch MK maringotka kaffe dá zorganizovať aj svadba, ktorá má neuveriteľné čaro. Areál totiž poskytuje dostatok miesta na sedenie, priestor na veľký svadobný stan, ale aj sociálne zariadenia. A v noci je to so svetelnou výzdobou nesmierne romantické.

MK maringotka kaffe
„Niektoré deti u nás prvýkrát v živote videli živé ovce a bol to pre ne neuveriteľný zážitok. Rovnako tak množstvo ľudí z mies, či víkendových turistov si nevie vynachváliť pokoj, ktorý tu okúsili,  hovorí majiteľ MK maringotka kaffe Michal.
MK maringotka kaffe
Areál MK maringotka kaffe je ako stvorený na svadbu pod holým nebom.

MK maringotka kaffe: V kontakte s prírodou

Keď sme na začiatku písali o tom, ako nás so samými superlatívmi poslali do MK maringotka kaffe, musíme uznať, že nás neoklamali. Čarovné miesto, zasadené v romantickej prírode, nás nabilo energiou a za dve hodiny sme dokázali nechať starosti všedných dní ďaleko za sebou. Rodinný podnik MK maringotka kaffe ukazuje, že aj atypické lokality dokážu byť pre ľudí lákavé a zaujímavé. Stačí dobrý nápad a zapálení ľudia, ktorí majú chuť meniť veci k lepšiemu.

MK maringotka kaffe

Veľmi oceňujeme energetickú sebestačnosť prevádzky, ktorá čerpá zdroje zo slnečnej energie. Veď, nakoniec, choďte aj vy na toto čarovné miesto a presvedčte sa. Nechajte sa uniesť krásou Slovenska, započúvajte sa do zvukov prírody a to všetko v príjemnom prostredí MK marignotka kaffe pri dobrej šálke kávy. Je to láska na prvý pohľad a na celý život. Musíme sa priznať, že sa nám vôbec nechcelo odchádzať a najradšej by sme tam ostali až do večera.

MK maringotka kaffe nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

 

Fotografie a text: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články