Kino Úsmev – unikátne miesto nabité históriou, ktoré je otvorené pre každého

 Kino Úsmev – unikátne miesto nabité históriou, ktoré je otvorené pre každého

Na severnom cípe Starého Mesta, na Kasárenskom námestí, ešte so zvyškami pôvodnej hradby historického centra mesta Košice, sa nachádza unikátny projekt – Kino Úsmev. Jedno z najstarších stále slúžiacich kín na území Slovenska ponúka skvelé služby a zážitky nielen pre milovníkov kinematografie. Je to miesto nabité históriou, ktoré v sebe kombinuje prvky dávno minulých dôb s modernými technológiami a kvalitnou gastronómiou. Jedinečný koncept, ktorý presahuje hranice pojmu „kino“, ponúka inkluzívny priestor pre každého návštevníka či návštevníčku. Veď posúďte sami.

Naša trasa po východnom Slovensku merala vyše šesťsto kilometrov a viedla od diaľnic až po poľné cesty. Fiat Tipo Cross v edícii RED si poradil s každým povrchom bez problémov a vďaka hybridnému pohonu bola spotreba nad očakávania priaznivá.

Kino Úsmev Košice

Túto kaviareň vám prinášame vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala hybridné vozidlo Fiat Tipo RED Cross na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na Fiat Dolce Výlet.

Kino Úsmev – centrum kultúry v srdci Košíc

Kino Úsmev je výnimočný projekt, za ktorým stojí skupina nadšencov z občianskeho združenia Cinefil. Tí si objekt vzali do dlhodobého prenájmu v roku 2015 a odvtedy ho neprestajne zveľaďujú. Takmer za desať rokov fungovania zrekonštruovali celý priestor, pričom mu zanechali vnútorný vizuál odkazujúci na historické obdobia. Ďalej Kino Úsmev doplnili o moderné technológie a novú kinosálu určenú pre malé a súkromné premietania. Okrem iného boli za novú fasádu nominovaní na prestížne ocenenie CE-ZA-AR. Otvorenie foyer smerom do parku posunulo celý koncept do úplne inej kategórie. Z kina sa razom stalo miesto pre mladých, centrum kultúry a priestor (nielen) pre milovníkov dobrých filmov.

Kino Úsmev Košice
Kino Úsmev bolo za novú fasádu nominované na prestížne ocenenie CE-ZA-AR.

Kino Úsmev definuje kultúru v meste

Centrum audiovizuálnej kultúry, aj tak možno definovať Kino Úsmev. Podľa svojich tvorcov „ako prvé svojho druhu na Slovensku slúži ako platforma pre rozvoj filmovej a audiovizuálnej tvorby a výskumu v oblasti filmu a pre festivalové prehliadky s medzinárodným dosahom“. V oblasti kultúry a kinematografie realizujú množstvo podujatí a sú súčasťou nespočetného množstva projektov. V rámci nich podporujú aj filmovú tvorbu a pomáhajú podporovať a definovať kultúru v meste.

Kino Úsmev Košice
Kino Úsmev nie je len obyčajné kino – vo všetkých priestoroch okrem premietania filmov realizujú množstvo výstav, workshopov či prednášok.

Zážitky s pridanou hodnotou

V priebehu rokov si pod svoje krídla vzali ďalšie dve exteriérové kiná – Záhradné kino v centre mesta a Amfik, kde nájdete najväčšie plátno v celej republike. Vo všetkých priestoroch okrem premietania filmov realizujú množstvo výstav, workshopov či prednášok. A aké filmy majú v ponuke? Okrem filmových noviniek, ktoré nájdete aj v bežnom kine, je ich premietanie obohatené a kvalitnú artovú kinematografiu či o premietanie filmových klasík, ktoré si v bežnom kine nemôžete pozrieť. Tematicky orientované projekcie alebo bohatú ponuku filmového klubu si môžete vychutnať v priestoroch Kina Úsmev, ale aj v záhrade či pod holým nebom v Amfiku. Kdekoľvek sa rozhodnete vychutnať si filmové predstavenie, bude to zážitok s pridanou hodnotou.

Kino Úsmev Košice
Okrem Kina Úsmev si občianske združenie Cinefil vzalo pod svoje krídla aj Záhradné kino v centre mesta a Amfik.

Kino Úsmev – priestor pre každého bez rozdielu

DoubleTree Hilton Hotel Košice

DoubleTree by Hilton Hotel Košice získal významné ocenenie

Čítať viac >

Pre Kino Úsmev sú výnimočné tzv. otvorené projekcie. Inkluzívny koncept umožňuje návštevu kina aj ľuďom zo zraniteľných skupín obyvateľstva. Ide o špeciálne premietanie so zníženým jasom, zvukom, bez reklám, rýchlych strihov a zmien pre deti s poruchami autistického spektra. Rovnako je určené aj pre ľudí s inými kognitívnymi poruchami, pre ktorých by bežné premietanie nebolo zvládnuteľné. Počas celého premietania je personál k dispozícii pomôcť návštevníkom pri akomkoľvek probléme.

Kino Úsmev Košice
Kino Úsmev nerobí rozdiely medzi divákmi – premieta aj pre deti s poruchami autistického spektra či pre ľudí s kognitívnymi poruchami.

Ľuďom so zrakovými a sluchovými znevýhodneniami Kino Úsmev premieta špeciálne upravené projekcie. V rámci nich sú špeciálne upravené titulky a prenos zvuku priamo do načúvacieho zariadenia, takže si dokážu plnohodnotne užiť filmový zážitok. Pre zrakovo znevýhodnených návštevníkov majú pripravené filmy so špeciálnym sprievodným komentárom opisujúcim scénu, dej či mimiku hercov. Kino Úsmev je skutočne priestorom pre každého bez rozdielu.

Aj exteriér kina má čo ponúknuť návštevníkom

A čo ak nemám chuť na film? Vďaka multifunkčnosti dokáže Kino Úsmev vyhovieť potrebám širokého spektra návštevníkov. V parku pred kinom ponúka priestor na sedenie pre desiatky ľudí, ktorí si môžu pochutnať na výbornej káve Kaffa pripravenej cez moderný stroj značky Faema.

Aj exteriér Kina Úsmev má čo ponúknuť.

Okrem toho v ponuke nájdete množstvo kvalitných remeselných pivovarov či širokú selekciu drinkov, medzi inými aj legendárnu východniarsku „grepovičku“. Vonkajší priestor s možnosťou bezplatného zapožičania kníh ponúka príjemné posedenie pre mladých, pre rodiny s deťmi, ale aj pre pamätníkov, ktorí môžu s odstupom času porovnať „staré a nové“ Kino Úsmev.

Kino Úsmev Košice
Na svoje si prídu aj tí, ktorí práve nemajú chuť na sledovanie filmu. V parku pri Kine Úsmev sa môžete osviežiť alebo posilniť kávou, drinkmi či remeselnými pivami.

Kino Úsmev Košice

Areál Kina Úsmev láka aj nápaditým streetfoodom

A, samozrejme, nemožno zabudnúť ani je jedlo. Súčasťou areálu je nápaditý Robin streetfood. Pojazdný príves prerobený z konskej vlečky perfektne zapadá do celého konceptu areálu Kina Úsmev. Vždy v podvečerných hodinách k pivku a dobrej atmosfére prispieva svojimi špecialitami. Najlepšie hotdogy, quesadilly či burrito sú jedlá, ktoré sa do parkového štýlu hodia, a keď sa nepoponáhľate, rýchlo sa vypredajú.

Kino Úsmev Košice
Kino Úsmev v exteriérovej časti ponúka aj obľúbený streetfood Robin. Ochutnajte ich najlepšie hotdogy, quesadilly či burrito.

Kino Úsmev Košice

Košické Kino Úsmev prepája generácie a búra predsudky

To, o čo sa mnohé organizácie snažia, Kino Úsmev dokázalo. Dokázalo prepojiť ľudí naprieč generáciami, vytvorilo priestor pre porozumie a pochopenie. Je to miesto inklúzie, kde predsudky nemajú miesto. Celý projekt je posunutý ešte o level vyššie vďaka konceptu „otvorené premietanie“. Kino Úsmev je centrum audiovizuálnej kultúry, miesto skvelej gastronómie a kvalitných barových produktov pod taktovkou Dávida Hyka, ktorý bol zároveň sprievodcom našej návštevy. Ak plánujete počas dovolenky spoznávať Slovensko, rozhodne nevynechajte Košice a zastavte sa aj v Kine Úsmev. Radi vás privítajú.

Kino Úsmev Košice

Kino Úsmev nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

 

Fotografie a text: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články