Café & Gallery Nový dvor: Dizajnový skvost v centre pamiatkovej rezervácie v Brhlovciach

 Café & Gallery Nový dvor: Dizajnový skvost v centre pamiatkovej rezervácie v Brhlovciach

Na rázovitú slovenskú dedinku s necelými 300 obyvateľmi je to doslova skvost. Unikátne skalné obydlia v uličke Šurda si ju však bez váhania zaslúžia. Štýlovú kaviareň s galériou Café & Gallery Nový dvor, ktorá sídli vo vilke Kolárovcov z prelomu 19. a 20. storočia. Občianske združenie Nový dvor ju obnovilo s neskutočným citom pre dizajn a rešpektom k histórii. Vychutnajte si ďalší Fiat Dolce Výlet v rámci ktorého predstavujeme tie najzaujímavejšie slovenské kaviarne s ikonickým Fiatom 500e.

Vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala štýlový elektrický Fiat 500e La Prima aj na účely vzniku tohto článku, vám prinášame náš dolce vita pohľad na tie najzaujímavejšie slovenské kaviarne. Poďte s nami na štvrtý Fiat Dolce Výlet!
Brhlovce sú od Levíc vzdialené 15 kilometrov. Z Nitry je to hodinka cesty a ja som celé roky netušila, aké čarovné, poetické a unikátne miesto to je.

Dvere dokorán sú vždy príjemným znamením, že ste vítaní a môžete smelo vstúpiť dnu. Tri schody a ocitnete sa na presklenej verande s dreveným stolíkom a troma tonetkami, kde vládne príjemná domácka atmosféra. Taká tá ľahkosť bytia nezaťažená modernou dobou.

Okná zdobia starožitné predmety a kvety, na stenách visia jednoduché rámy. Obdivujete dizajnovú čistotu interiéru v prírodnej farebnej palete s vystaveným remeselno-umeleckým tovarom z kože, ľanu a dreva. A potom sa dostanete do ďalšej miestnosti, ktorá je srdcom Café & Gallery. Spoza hlavného pultu vás zdraví Miro Sedlák.

Kaviareň a ešte čosi viac

„Dobrý deň! Boli ste pozrieť 141?“ Takto nás privítal prvýkrát a takto víta každého návštevníka, ktorý sem vkročí. V krátkosti nám vysvetlí, čo všetko sa v uličke Šurda nachádza a oplatí vidieť. 141 je jedna z troch národných kultúrnych pamiatok, ktoré Miro s občianskym združením Nový dvor obnovuje a tvorí im účel využitia. Už asi tušíte, že sa nenachádzame „len“ v kaviarni. Hybridný priestor Café & Gallery plní oveľa viac úloh. Miro Sedlák, ktorý je spolu s manželkou Marikou tvorcom celého konceptu OZ Nový dvor, každému rád a ochotne vysvetlí, ako to celé funguje.

Miro Sedlák z OZ Nový dvor vám pripraví skvelú kávu a popritom rád porozpráva o tvorbe remeselných a dizajnových vecí, ktoré bytostne súvisia s jeho životom a so životom všeobecne.

Kaviareň norma v Piešťanoch. Ne-norma-lna premena na top podnik

Čítať viac >

 

Láska ku káve je poznávacím znamením Café & Gallery

Café & Gallery podľa vzoru niekoľkých európskych kaviarní nazvali aj galériou. „Koncept pozrieť si niečo pekné, dať si niečo dobré a porozprávať sa s priateľmi je môjmu srdcu najbližší. Spoznal som ho pred veľa veľa rokmi v Benátkach,“ rozpráva Miro a s úsmevom dodáva, že lásku ku káve majú zakódovanú v rodine. „Už môj dedo ponúkal vo svojej krčme v časoch po 1. svetovej vojne kávu, ktorú babka pražila na panvici.“

Popri rozprávaní nám šikovne pripravil výborné espresso a cappucino. Na mlynčeku má blend od pražiarne Coffeein a ich výberovky ako Brazíliu či Etiópiu si tu môžete aj zakúpiť. Na obale je napísané, že kúpou tohto produktu podporíte obnovu Skalných obydlí v Brhlovciach. „Milujem kávu a všetko okolo toho ma veľmi baví. Rád chodím k Petrovi z Coffeeinu a pozerám sa, ako praží – je to nebotyčná odbornosť. Kaviarenská kultúra sa na Slovensku dostáva na veľmi zaujímavú úroveň,“ hodnotí Miro a my musíme len súhlasiť. Veď k dobrému menu prispieva aj on sám.

Vďaka mäkkej čistej vode chutí káva v Brhlovciach naozaj vynikajúco.

Remeselná výroba

Cez víkend sú niekedy v ponuke dva druhy koláčov. Kú kávičke nám servíruje čerstvé, ešte teplé osie hniezda z celozrnnej špaldovej múky, ktoré sú vďaka roztopenému maslu a kokosovému cukru mäkké ako obláčik. Dokonale podčiarknu chuť cappucina a sviatočnú nedeľnú atmosféru. V Café & Gallery si dali záležať na každom jednom produkte, ktorý zaradili do ponuky. Od vynikajúceho hroznového muštu cez domácu citrónovo-medovú limonádu, ktorá vonia a chutí po mede, remeselné víno z Pivnice Brhlovce až po rôzne kožené doplnky, ako sú tašky, opasky, sandále či kľúčenky a iné.

V Café & Gallery si môžete zakúpiť špičkové remeselné produkty, ktoré môžu oceniť milovníci kultúry a umenia. Od kávy cez víno až po kožené doplnky…

Energia, pokoj a čaro

Keď pred 11 rokmi Miro prvýkrát navštívil Brhlovce a šiel si pozrieť skalné obydlia (vtedy jeden dvor, ktorý tu od roku 1992 funguje ako vysunutá expozícia Tekovského múzea), chýbali mu informácie, vécko a káva. Energia, pokoj a čaro tohto miesta si ho natoľko získali, že sa tu rozhodol usadiť a pre každého návštevníka zabezpečiť presne tieto tri veci. A, samozrejme, ešte niečo navyše. „Dlho som váhal. Uvedomenie trvalo 4 mesiace, až som nakoniec nadobudol presvedčenie, že to má zmysel. Prišiel som zo Žiliny, a to sa len tak nezdvihnete a nepôjdete skoro 200 km od domu robiť niečo iné, ako ste robili dovtedy.“ A čo je to navyše? Dať umelcom a študentom umeleckých remesiel možnosť tvoriť na autentickom historickom mieste.

Skalné obydlia majú úžasnú schopnosť. V zime ich vyhrejete vlastným telom a v lete príjemne chladia.

A tak sa pustili do práce. Zrealizovali dva podrobné historicko-architektonické prieskumy a postupne vyčistili a teraz obnovujú tri národnokultúrne pamiatky a ďalšie dva objekty. „Ako sme tie dvory odkrývali, dávali dole železné drôty, kosili trojmetrovú trávu a odstraňovali všetky nánosy posledných generácií, dostali sme sa na čistý priestor.“ A prečo to všetko robia? „Aby skalné obydlia mohli ľuďom slúžiť ďalej a vplývali na zvyšovanie kvality a bohatosti života. Myslím si, že je to tak správne.“

Premyslený koncept

OZ Nový dvor obnovuje národné kultúrne pamiatky. Nie však preto, aby ich zakonzervoval naftalínom a natiahol cez ne bordovú šnúru so zákazom vstupu. Práve naopak. „To sme si v Európe prežili, už to veľa ľudí nezaujíma. Všetkým objektom sa snažíme dať polocivilný charakter, aby sa mohli používať, lebo inak ich existencia stratí zmysel.“ Preto vytvorili koncept – ubytovať sa, pohostiť, porozprávať a vystavovať. A ako bonus – v pamiatkovej oblasti.

Majú za sebou veľa práce, ale veľa ich ešte čaká. Všetko postupne. „Momentálne rozvíjame projekt rezidenčného bývania v skalných obydliach, kde budú naši rezidenti – výtvarníci, umeleckí remeselníci alebo študenti – tvoriť. Verejnosť sa bude môcť pozrieť, ako pracujú, a ich umenie obdivovať na výstavách. Taktiež pripravujeme tri publikácie – Skalné obydlia na Slovensku, Pamiatková rezervácia Skalné obydlia Brhlovce a 10-ročná činnosť OZ Nový dvor,“ vymenúva Miro.

Jemne a s úctou

Vilka Kolárovcov má na kaviareň atypický tvar, pripomína skôr byt. Najvýznamnejšie dizajnové prvky vrátane okien, podláh, stropov a dverí sú pôvodné a zreštaurované. Pri tvorbe replík vychádzali z pôvodných metód. Všetko ostatné jemne a s úctou doplnili, aby celý interiér pôsobil harmonicky a kompaktne. Dizajn podriadili funkcii. Nájdete tu niekoľko krásnych solitérov, žiadne veľké hmoty. „Nezbierame jeden ročník produktov tzv. múzejníckym spôsobom.“ Preto sme tu objavili aj funkcionalizmus medzivojnového obdobia. „V meste by ho už pravdepodobne nechceli, bol nemoderný, tak ho dali babke na dedinu.“

Vďaka občianskemu združeniu Nový dvor sa zachovávajú viaceré skalné obydlia v čo najvernejšej podobe. Jej členovia vás radi prevedú objektmi, o ktoré sa tu starajú, a uvedú vás do konceptu zdravého bývania a celkového životného štýlu.

Všetko je vymyslené tak, aby ste sa tu cítili skvele vo dvojici či v malej skupine ľudí, keď sa prídete osviežiť po prehliadke skalných obydlí. „Vieme dobre obslúžiť skupinu do 10 ľudí, ktorá má o skalné obydlia naozajstný záujem. Trvá to do dvoch hodín. Vtedy sa cítim dobre, že sme niečo odovzdali. Je to nadstavba toho, čo tu existuje. Múzeum robí dobrú prácu a my sa ju snažíme doplniť.“

Raz sa to podarí

Ak vás uchvátila talianska Matera s obydliami vytesanými do skál, zaujmú vás aj slovenské Brhlovce. Obe majú podobný pôvod a sú pravdepodobne z neolitu. „Sme hrdí na to, čo sme vybudovali, ľudia sem radi chodia. Často sú milo prekvapení, že tu také niečo je. Budem šťastný, keď raz kaviareň finančne utiahne údržbu a prevádzku tejto lokality. Raz sa to možno podarí a vtedy to splní účel,“ uzatvára Miro Sedlák, ktorý si život na dedine bez mediálneho smogu a zhonu nevie vynachváliť. Na milej malej terase vstrebávame zážitky z rozprávania a prehliadky tohto unikátneho miesta a kocháme sa výhľadom na 242. Tak opäť niekedy nabudúce!

Ako z filmu

Talianskym rose gold Fiat 500e sme tíško prefrngli po malebnej uličke Šurda, ktorú po pravej strane lemujú skalné obydlia. Ako James Bond v ostatnej bondovke, ktorá sa odohrávala aj v talianskej Matere. Inak pre všetkých (okrem dopravnej obsluhy) platí zákaz vjazdu, ktorý treba dodržiavať. Ulička je príliš úzka a príliš vzácna na to, aby bola obstavaná autami a vznikli tam kolízie, ktoré narušia jej pokojné vyžarovanie a pohoršia miestnych obyvateľov.

Fotografie a text: Kristína Brezinová Rídekyová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Kristína Brezinová - Ridekyová

http://www.kavickari.sk

Miluje kávu, rada si ju doma pripraví, ale ešte radšej hľadá a nachádza nové kávové destinácie, o ktorých ešte radšej píše a fotoaparátom zachytí ich čarovnú atmosféru. Rovnako podľahla sladkej cukrárskej vášni a to, čo si napečie kreatívne nastyluje do mňamóznej podoby a nafotí. Jej novinárske pero v spojení s kúzelnými fotkami vás pozýva do sladkej kávovo-koláčovej idylky.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články