Michelin na Slovensku. Znovu sme bližšie k hviezdičkám.

 Michelin na Slovensku. Znovu sme bližšie k hviezdičkám.

Dnes doobeda sme sa nachádzali na tlačovej konferencii k výzve vláde k podpisu zmluvy s najvýznamnejším bedekrom pre gurmánov na svete – Michelin. Aktuálne podpísalo výzvu za Michelina na Slovensku viac ako 2000 ľudí. Ďalším krokom výzvy je otvorený list vláde s dôvodmi prečo hviezdy, teda Michelin na Slovensku, vôbec potrebujeme.

Nechceme stáť za zatvorenými dverami. Iniciatíva “Aj Slovensko chce Michelina, aby sa dostalo na svetovú gastronomickú mapu”, tvrdí, že sme k nemu čoraz bližšie.

2000 podpisov pre Michelin na Slovensku

Asi nikdy sme na Slovensku neboli tak blízko Michelinu, ako teraz. Iniciatíva známych šéfkuchárov a osobností z oblasti gastronómie na Slovensku zarezonovala medzi Slovákmi a radi by dosiahli toho omnoho viac. Podpisov v petícii je zatiaľ cez 2 000. Prečítajte si v staršom článku, prečo by mal byť bedeker na Slovensku.

Roky supluje Michelina na Slovensku a vďaka Gurmán na Slovensku oceňuje a motivuje slovenských šéfkuchárov. Radoslav Nackin prirovnal návštevu v Michelinskej reštaurácii k divadlu. “Je to ako porovnávať televíziu a divadlo. Televízia je samozrejme lacnejšia. No zážitok z divadla si zapamätáte ďaleko viac.”

Aby konečne Michelin bedeker prišiel aj na naše územie

Okrem prestíže medzi kuchármi by okrem iného mohli Michelin hviezdy priniesť aj príťažlivosť tohto zamestnania pre mladých. Aké myšlienky odzneli?

Jaroslav Žídek, šéfkuchár River Bank: “Raz som bol v najlepšej reštaurácii podľa TripAdvisoru a musím povedať, že to bola absolútna katastrofa. Keby sa vtedy riadim Michelinom tak mám istotu, že narazím na dobrú reštauráciu. Pomyselná loptička od nás a od Slovakia Travel bola podaná. Teraz je dôležité aby vláda a samotný Michelin ešte tu loptičku odrazili naspäť a mohlo vzniknúť niečo skutočne krásne”

Jaroslav Žídek
Jaroslav Žídek, známy šéfkuchár, ktorý je aj riaditeľom súťaže Bocuse d´Or, sa tiež zapojil do iniciatívy o Michelina na Slovensku.

Radoslav Nackin, Gurmán na Slovensku: “Tieto michelinské reštaurácie nie sú na denné návštevy. Prirovnal by som to k divadlu. Behom dvoch hodín dostanete umenie v inej podobe. Samozrejme si človek za to zaplatí viac ako v bežnej reštaurácii. Ale opäť v príklade to je ako porovnávať televíziu a divadlo. Televízia je samozrejme lacnejšia. No zážitok z divadla si zapamätáte ďaleko viac.”

Nemusí to vyjsť na prvý pokus. Šance sú však veľké

Daniel Tilinger, Eck Restaurant: “Samozrejme súčasť tejto hry je aj to, ze nemusíme dostať žiadnu hviezdu a musíme s tým rátať. Dôležité je podotknúť, že zmluva je na 5 rokov. Ak nám to nevyjde prvý rok tak máme ešte 4 roky pred nami na to sa poučiť a vyjsť z toho nakoniec s cennými hviezdami”

ECK - Daniel Tilinger
Vrátil sa na Slovensko, vybudoval ikonickú reštauráciu a teraz bojuje o príchod hviezdičiek. “Nemusíme dostať žiadnu hviezdu a musíme s tým rátať”, tvrdí Daniel Tilinger z ECK Restaurant.

Koľko stojí Michelin? Je to individuálne

Iniciatíva, ktorá na Slovensku momentálne prebieha nie je ojedinelá. Na jar ju riešili aj Českej republike. Z prvotne spomínaných 10 000 000 českých korún, to bola nakoniec polovica. Koľko bude stáť Michelin Slovensko? “Čiastku do vyjednávania neviete. Až následne si inštitúcia podľa svojich systémov zapíše presnú čiastku pre danú krajinu”, priblížil Radoslav Nackin.

Držme si teda palce. Po vyše desiatich rokoch práce sme k hviezdam bližšie než kedykoľvek predtým.

 

Text: Simona Budinská, Andrej Vozár

Foto: archív Kavickari.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články