Madam Etiketa radí: #1 Etiketa podávania a pitia kávy

 Madam Etiketa radí: #1 Etiketa podávania a pitia kávy

 

My, Slováci, sme kávičkári. Hneď ráno si mnohí dáme aspoň dve šálky kávy, aby sme sa naštartovali. Počas dňa si ju vychutnáme s kolegami v práci alebo s priateľmi v kaviarni, so susedmi v obývačke, ale aj s celou rodinkou u starých rodičov… Jedno je isté! Čo sa týka kávy, my, národ slovenský, sme jej nadšencami. Ale sme aj dostatočne zasvätení do tajov etikety pri jej pití? Spoločenská etiketa je hlavná oblasť záujmu odborníčky na etiketu Lucie Sandrin Breznayovej alias Madam Etiketa na jej Instagrame. A práve etiketa kávy podľa Madam Etikety je priblížená v tomto článku.

Madam Etiketa
Lucia Sandrin Breznayová alias Madam Etiketa v článku približuje, čo všetko zahŕňa etiketa kávy – či už etiketa jej podávania alebo pitia.

Pravidlá podávania kávy podľa etikety

1) Káva sa servíruje v šálke, ktorá je vždy položená na podšálke.

2) Pri servírovaní kávy si dávame pozor, aby sa nevyliala na vonkajší okraj šálky, prípadne na podšálku.

Hotel Lomnica Kaviareň Mozart
Pravidlá etikety podávania a pitia kávy by mali byť dodržané nielen v luxusných kaviarňach, ako je napríklad Kaviareň Mozart v Hoteli Lomnica, ale všade.

3) Ku káve patrí kávová lyžička a k espressu alebo ristrettu lyžička na espresso, známa aj ako mokka lyžička. Nie je nič neobvyklé (bohužiaľ), ak vám v kaviarni prinesú kávu s lyžičkou na espresso. Ale keď zamenia lyžičku pri espresse a na espresso podšálke je lyžička na kávu, to už je menej pochopiteľné. Kávová lyžička sa totiž na podšálku od espressa ani len nezmestí…

kávičkári
Tento obrázok poukazuje hneď na niekoľko chýb. Nos, čiže vrchol tortičky, musí vždy smerovať k sediacemu. Ku káve je zle položená lyžička – musí byť rovnobežne s uškom alebo pod ním.
simona

Etiketa by sa mala učiť už na základných školách

Čítať viac >

4) A kde treba lyžičku na podšálke položiť? Odborníci na etiketu rozchádzajú v názoroch, kde ju položiť. Niektorí preferujú názor, že lyžičku treba položiť priamo pod uško šálky. Iní ju preferujú v hornej časti podšálky, ponad šálku, rovnobežne s uškom šálky. A niektorí volia zlatú strednú cestu, a to šikmo smerom od uška hore. Ja osobne nikdy nepoužívam možnosť položiť ju priamo pod uško, a to z toho dôvodu, že lyžička, ktorá je od kávy, sa môže obtrieť o uško. A keď to uško uchopím, môžem si zašpiniť prsty.

Pravidlá etikety pri pití kávy

1) Na uchopenie šálky slúži výhradne uško, pričom uško šálky je položené v polohe hodinových ručičiek ukazujúcich tretiu hodinu alebo pol štvrtej.

kava-paddock-cafe-trencin
Vedeli ste, že na uchopenie šálky slúži výhradne uško?

2) Vedeli ste, že pri miešaní kávy nepohybujeme lyžičkou do kruhu ako „kolo kolo mlynské“, ale smerom hore-dole? Predstavte si polohu hodinových ručičiek ukazujúcich dvanástu hodinu smerom k šiestej a naspäť k dvanástke. Toto pravidlo je u nás veľmi málo známe, ale je lepšie naučiť sa ho neskôr ako nikdy.

3) Lyžička, ktorá sa použije na zamiešanie cukru alebo smotany, sa nikdy neoblizuje a je položená na podšálke. A prečo vlastne lyžičku na kávu alebo espresso nedávame do úst, aby sme ju zbavili posledných kvapiek? Pretože v tomto prípade je lyžička používaná iba na zamiešanie „tekutiny“ a tá sa pije, nekonzumuje sa lyžičkou. Kávové nápoje sú tekutiny, a preto sa pijú, nie „vyjedajú“ lyžičkou. Ak sa v niektorých nachádzajú kúsky niečoho „tuhého“, len vtedy môžeme použiť lyžičku aj na jedenie, ako napríklad pri espresse affogato. Pri kávach so zmrzlinou môžeme bez problémov použiť lyžičku na jej zjedenie.

káva ľadová
Lyžičky ku káve neslúžia na vyjedanie peny alebo kávy, podľa etikety ich máte používať iba na zamiešanie kávy. Výnimkou je napríklad ľadová káva alebo espresso affogato.

4) Pri pití všetkých druhov kávy nesmie lyžička zostať v šálke. Ak necháme lyžičku v šálke a napijeme sa z nej, môžeme si lyžičkou v šálke spôsobiť očné zranenie.

5) A ako je to s podšálkou pri pití kávy? Má ostať na stole alebo putuje všade so šálkou?
To úplne závisí od toho, či sedíme pri jedálenskom stole alebo na sofe s konferenčným stolíkom.
Ak pijeme kávu za „klasickým“ stolom, podšálka zostáva na stole. Ale ak ide o malý konferenčný stolík, vezmeme podšálku do ľavej ruky a pravou rukou dvíhame šálku. To isté platí, aj keď stojíme, teda šálku máme vždy položenú na podšálke.

káva
Madam Etiketa radí, že ak stojíte alebo nesedíte za stolom, vezmete podšálku do ľavej ruky a pravou rukou dvíhate šálku a pijete kávu.

 

Madam Etiketa

Volám sa Lucia, žijem v Paríži a na Instagrame ma nájdete ako @madametiketa. O etiketu a protokol som sa začala zaujímať už v detstve. Keď som ako 13-ročná navštívila Buckinghamský palác v Londýne, krása a precíznosť britskej kráľovskej etikety a protokolu ma celkom uchvátili. Naučila som sa naspamäť celý rodokmeň anglických kráľov a kráľovien. Od toho bol už len krôčik k tomu, že som touto cestou pokračovala aj v štúdiu. Študovala som diplomaciu, medzinárodné vzťahy a právo v Banskej Bystrici. Až počas môjho štúdia Pre-MBA na University of California San Diego som mala príležitosť absolvovať 5-hodinovú prednášku o protokole a etikete, po ktorej som bola presvedčená o tom, že prednášajúci je skutočný odborník… A tak etiketa a protokol dodnes napĺňajú môj profesijný život.

PhDr., Mgr. Lucia Sandrin Breznayová
[email protected]

 

Text: PhDr., Mgr. Lucia Sandrin Breznayová

Fotografie: Daša Šimeková, archív kavickari.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Lucia Sandrin

https://www.instagram.com/madametiketa

Volám sa Lucia, žijem v Paríži a na Instagrame ma nájdete ako @madametiketa. O etiketu a protokol som sa začala zaujímať už v detstve. Keď som ako 13-ročná navštívila Buckinghamský palác v Londýne, krása a precíznosť britskej kráľovskej etikety a protokolu ma celkom uchvátili. Naučila som sa naspamäť celý rodokmeň anglických kráľov a kráľovien. Od toho bol už len krôčik k tomu, že som touto cestou pokračovala aj v štúdiu. Študovala som diplomaciu, medzinárodné vzťahy a právo v Banskej Bystrici. Až počas môjho štúdia Pre-MBA na University of California San Diego som mala príležitosť absolvovať 5-hodinovú prednášku o protokole a etikete, po ktorej som bola presvedčená o tom, že prednášajúci je skutočný odborník... A tak etiketa a protokol dodnes napĺňajú môj profesijný život.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články