Madam Etiketa radí: #5 Black tie dress code – vrchol elegancie a sofistikovanosti
Ak sa chystáte na ples alebo na inú slávnostnú spoločenskú udalosť, pojem „black tie dress code“ by vám nemal byť cudzí. V tomto článku vám Lucia Sandrin Breznayová, známa ako Madam Etiketa, podrobne priblíži všetko, čo potrebujete o tomto dress code vedieť. Prevedie vás svetom večernej elegancie, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou každej výnimočnej spoločenskej udalosti, aby ste vždy pôsobili štýlovo a primerane príležitosti.
Keď som bola malá, nesmierne som sa tešila, že keď vyrastiem, budem chodiť na plesy v dlhých šatách. A teraz, keď som už dospelá, tak na plesy nechodím, pretože vo Francúzsku plesy neexistujú. Namiesto nich tu však majú množstvo iných spoločenských udalostí, kde je dress code – black tie povinný. Napríklad filmový festival v Cannes, ktorého „glamour“ je svetoznámy.
Black tie, cravate noir či tuxedo
Čo vlastne znamená „black tie“? Ak by sme tento termín chceli preložiť doslovne, znamenal by “čierna kravata”. Francúzi používajú výraz „cravate noir“ a Američania „tuxedo“. Tieto termíny sa uvádzajú na pozvánkach a znamenajú, že si má muž obliecť smoking. V súčasnej dobe považujeme smoking za vrchol pánskej večernej elegancie. V hierarchii nad ním stojí už len frak, ktorý sa, bohužiaľ, stal úplnou raritou. Na Slovensku sa nosil frak na Ples v opere, ale v súčasnosti sa už akosi žiaden obdobný ples nekoná.
Black tie dress code – smoking, ako ležérna alternatíva k dlhému fraku
Smoking, ako ho poznáme dnes, vznikol v roku 1865. Princ z Walesu (budúci britský kráľ Edward VII.) požiadal tím krajčírskeho domu Savile Row Henry Poole & Co, aby mu ušil krátke sako v „nebesky modrej“ farbe. Hoci dnes považujeme smoking za formálny odev, princ z Walesu si toto „nové sako“ nechal ušiť, aby ho nosil vo svojom vidieckom sídle v Sandringham House, ako ležérnejšiu alternatívu k dlhému fraku. Ten nosila britská aristokracia na večeru (spomeňte si na Downton Abbey a pánov sediacich vo frakoch za stolom). Preto je v Spojenom kráľovstve smoking známy aj pod pojmom “dinner jacket”.
O rok neskôr, v roku 1886, sa jeden z členov exkluzívneho klubu Tuxedo Park (miesto pre najbohatších a najvplyvnejších obyvateľov Manhattanu v New Yorku) objavil na jesennom plese oblečený v „dinner jacket“. Veľmi rýchlo sa stal „uniformou“ mužských hostí (nielen) Tuxedo Parku. Na prelome 19. a 20. storočia začali Američania nazývať túto novú formu večerného saka a jeho sprievodných nohavíc „tuxedo”.
Čo je pre smoking príznačné?
- Smoking je určený na večerné slávnostné udalosti po 19. hodine.
- Má čiernu alebo tmavomodrú farbu – tzv. midnight blue.
- Klopy saka sú z kontrastného lesklého materiálu – saténu alebo hodvábu. Môžu byť klasicky špicaté alebo šálové.
- Lesklým materiálom sú potiahnuté aj všetky gombíky na saku – vpredu, aj na rukávoch.
- Sako môže byť buď jednoradové, vždy iba s jedným saténovým gombíkom, alebo dvojradové.
- V náprsnom vrecku saka by mal mať muž bielu vreckovku.
- Nohavice sú bez záložiek a majú po stranách iba jeden lesklý úzky pruh (lampas). Nohavice by nemali byť príliš široké.
- Dôležitá je aj správna dĺžka nohavíc. V spodnej časti by sa nemali zbierať a vlniť.
Black tie dress code – dôležité fakty pre mužov
Biela košeľa je nevyhnutnosťou, a to bez kompromisov! Gombíky by mal prekrývať biely látkový pás, tzv. léga. V prípade, že ich vidno, je vhodné, aby boli ozdobné (napr. perleťové). Na košeli nesmú chýbať dvojité francúzske manžety, doplnené elegantnými manžetovými gombíkmi. Taktiež je potrebné mať na pamäti, že ak gombíky na košeli skryté nie sú, potom musia byť z rovnakého materiálu ako tie manžetové. Tvar goliera by mal byť klasický. U nás môžete vidieť aj košele so stojačikom a so zalomenými špicami. Avšak, tieto vám neodporúčam nosiť napríklad v Londýne. Nezanechali by ste najlepší dojem.
Motýlika na gumičku prenechajte malým chlapcom
K smokingu patrí čierny saténový alebo hodvábny motýlik, čo vyplýva už zo samotného názvu „black tie“. Motýlika na gumičku prenechajte malým chlapcom! Na ples by ste si mali, milí páni, zaviazať motýlika sami. Kravatu si viazať viete a aj viazanie motýlika sa dá naučiť…
Smokingová šerpa vám opticky rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším
Ak máte jednoradové sako, môžete si k nemu obliecť aj smokingovú šerpu tzv. cummerbund. Nosí sa vždy záhybmi nahor. Vďaka šerpe vám nebude vidieť dolnú časť košele, opticky vám rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším. To isté platí aj o veste. Po tej siahnite len v prípade, ak si oblečiete jednoradové sako. Pozor, ak máte oblečenú šerpu alebo vestu, gombík na saku si nikdy nezapínajte.
Čo si obuť ku smokingu?
Podľa etikety by sa k smokingu mali nosiť tzv. „opera pumps“. Mužskí členovia britskej kráľovskej rodiny ich majú obuté vždy. Na Slovensku ich pravdepodobne nezoženiete, takže čierne lakovky s čiernymi podkolienkami sú stávkou na istotu.
Čo značí black tie dress code pre ženu?
Ak ide na ples, kde je dress code black tie, oblieka si dlhé večerné šaty. Vo výbere modelu majú ženy úplnú voľnosť, avšak, mali by brať do úvahy formálnosť plesu. Ak sa zúčastnia napríklad reprezentačného plesu, voľba šiat by mala byť tomu primeraná. Krok vedľa by znamenal veľmi hlboký výstrih, príliš vysoký rázporok na sukni, či krátke šaty. Jej odev by bol neprimeraný danej udalosti.
Black tie dress code – dôležité fakty pre dámy
Výstrih by mal byť len taký hlboký, aby udržal jeho „objem“ za každých okolností vo vnútri šiat. Strih by mal lichotiť postave a zohľadňovať aj váhu dámy. Žiadna žena nechce, aby jej na plese pri tanci praskol zips, čo pri snahe „natlačiť“ sa do príliš úzkych šiat reálne hrozí. Šaty na ramienka alebo bez nich si môžu dovoliť len dámy, ktorých ramená sa na takýto strih hodia. Pri voľbe materiálu máte voľné ruky, no je potrebné vyhnúť sa úplne priesvitným šatám. Rovnako aj pri výbere farby šiat neplatia žiadne obmedzenia. Nikdy sa nesnažte zladiť motýlika k farbe šiat. Výnimkou je ples, kde je ako dress code uvedený „creative black tie“. Ja by som to však neurobila ani v tomto prípade.
Black tie dress code – čo si obuť, akú kabelku zvoliť a ktoré doplnky radšej nechať doma?
K dlhým plesovým šatám patria spoločenské lodičky na podpätku s uzavretou špičkou. Výška podpätku topánok, po ktorých siahnete, je na vás. S lodičkami vždy zlaďte malú spoločenskú kabelku, ideálne tzv. listovku. Nezabudnite, že silonky sú samozrejmosťou. Nikdy si na ples neberte fascinátor alebo dokonca klobúk. Dámske náramkové hodinky sa k večerným šatám nenosia, rukavice, naopak, áno.
Aký je vhodný účes?
Dámy s dlhými vlasmi by ich mali mať vždy upravené do výčesu. Je to elegantné a v neposlednom rade zabránite tomu, aby vás za ne partner pri tanci nechtiac ťahal. Vďaka vypnutým vlasom taktiež nehrozí, aby ste niekomu vo víre tanca dali vlasmi po nose.
Na plese je nevyhnutné dodržiavať niektoré základné pravidlá protokolu
Žena stojí, kráča alebo sedí vždy po pravici pána, pretože dáma zaujíma čestné miesto. Muž po príchode k stolu najskôr pozdraví ostatných hostí a potom sa im predstaví. Ako prvé povie svoje meno, následne predstaví dámu a odsunie jej stoličku, aby si sadla. Potom si prisadne aj on a, samozrejme, rozopne si sako. Ale to už určite všetci páni vedia. Nezabúdajte, že ples nie je „gadžibál“. Množstvo požitého alkoholu by malo byť také, aby ste dokázali z plesu odísť nielen po svojich, ale aj s gráciou.
Aj pozvanie do tanca má svoje zásady
Kedysi dávno pozvanie do tanca znamenalo pre pána šesť úklonov. Prvý, aby sa opýtal toho, kto, doprevádzal dámu, či mu dovolí zatancovať si s ňou. Druhý bol pre dámu, ako prosba o dovolenie k tancu. Tretí na tanečnom parkete pred tancom, štvrtý po skončení tanca. Piaty, keď doviedol dámu späť na jej miesto. Šiesty úklon patril pánovi, ktorý mu prenechal na tanec svoju spoločníčku.
Dnes už tých šesť úklonov potrebných nie je, ale aj tak je potrebné dodržiavať určité zásady:
- Prvý tanec patrí vždy vašej partnerke.
- O ostatné tance môžete požiadať dámy pri vašom stole alebo partnerky vašich priateľov. Ak nejaký pán pozve do tanca vašu partnerku, platí reciprocita a vy pozvete do tanca jeho partnerku.
- Pri samotnom tanci s vašou partnerkou sa vyhýbajte držaniu jej sedacích partií. Tieto prejavy si nechajte na chvíle strávené v súkromí.
- Ak sa vám pri tanci podarí menšia „nehoda“ s iným párom, ospravedlňuje sa vždy pán.
- Po tanci dámu odprevaďte k stolu.
Ako sa zmenilo samotné vyzvanie do tanca, tak aj dress code na plesy prešiel akýmsi „uvoľnením“. Smokingové plesy sú postupne nahrádzané plesmi, kde si stačí obliecť oblek. V takom prípade bude dress code znieť buď „black tie optional“ (tí páni, ktorí majú smoking, si ho oblečú a všetci ostatní môžu mať aj tmavý oblek), alebo „formal dress“. V takom prípade siahnite po tmavom obleku, čiernych topánkach, čiernom opasku, bielej košeli a kravate.
Malá rada na záver
Nezabudnite si vybrať ten správny kabát! Môžete byť dokonale oblečení, no ak si dáte na smoking lyžiarsku bundu a na večernú róbu baloniak, pokazíte si tým pozitívny prvý dojem.
Nenechajte si ujsť ďalšie zo série článkov s Madam Etiketou, v ktorých sa venovala etikete podávania a pitia kávy, téme dress code v hoteloch, tomu, ako ako správne držať príbor. či radila, ako zahviezdiť na silvestrovskej párty.
Luciu Sandrin Breznayovú nájdete na Instagrame ako @madametiketa.
Text: PhDr., Mgr. Lucia Sandrin Breznayová
Zdroj fotografií: Maximilian Mucska Bespoke, Šimák Zámok Pezinok