Madam Etiketa radí: #2 Dress code v hoteloch

 Madam Etiketa radí: #2 Dress code v hoteloch

Už sa vám možno stalo, že keď ste išli na romantickú večeru do dobrej reštaurácie so svojou polovičkou, vedľa vás sedel pár, ktorý vyzeral, že si iba odskočil z tréningu ešte v športovom oblečení… Za posledné roky naša spoločnosť celkovo poľavila v nárokoch na adekvátne obliekanie. Lucia Sandrin Breznayová alias Madam Etiketa preto v tomto článku ozrejmí dress code v hoteloch.

dress code Madam Etiketa
Aj dress code v priestoroch hotela má svoje pravidlá, ktoré v článku odhalí Madam Etiketa – Lucia Sandrin Breznayová.

Dvojaký meter

Pred pár dňami som zažila situáciu, keď vo veľmi dobrom hoteli na Slovensku prišiel klient na večeru v „tielkovom“ tričku a „kraťasoch“ (z pohľadu etikety prišiel na večeru do 4-hviezdičkového hotela v spodnej bielizni). Čudujete sa? Ja nie. Nie je nič výnimočné vidieť ľudí v centrách miest v teplákoch, a nie sú to turisti alebo športovci po tréningu. To klasické slovenské „v nedeľu vo sviatočnom“ už existuje možno iba v poviedkach.

Musím, žiaľ, konštatovať, že aj na IG sa udomácnil akýsi zvláštny fenomén. Niektoré lepšie hotely na Slovensku bez problémov zverejnia fotku dámy sediacej pri raňajkách v hotelovej reštaurácii v športovej podprsenke, a to len preto, že je to influencerka s pár tisíckami sledovateľov… No na druhej strane, tie isté hotely očakávajú od hostí, že budú dodržiavať určitý dress code, ale nechajú influencerov „špacírovať sa“ po ich IG polonahých.

Toto sa na raňajky nenosí!

Nie, dámy a páni, na raňajky do hotelovej reštaurácie nechodíme v spodnej bielizni! To si za určitých okolností nechajte „na doma“. Dress code na raňajky vylučuje tielka, športové tričká alebo športové podprsenky doplnené krátkymi legínami alebo športovými šortkami. Žiadne priehľadné šaty ani plavky, aj keď je bazén len na pár metrov od vás! Napriek tomu, že máte v dobrých hoteloch k dispozícii v izbe župan, ten nechajte zavesený vo vašej hotelovej izbe. Na raňajky v ňom určite nechoďte.

„Pri smart casual sú pre dámy vhodné nielen šaty, dámsky overal alebo sukňa, ale aj nohavice alebo rifle,“ ozrejmuje vhodný dress code Madam Etiketa.

Ideálny dress code na raňajky a obed pre dámy

Vhodný dress code na raňajky alebo obed v dobrých hoteloch je tzv. SMART CASUAL.
Pri tomto dress code ide o jednoduchú eleganciu so zachovaním čo najväčšieho komfortu pre vás. Kľúčom k tomuto dress code je, že by ste mali vyzerať reprezentatívne, ale nie príliš formálne.

Madam Etiketa

Madam Etiketa radí: #1 Etiketa podávania a pitia kávy

Čítať viac >

Pri smart casual sú pre dámy vhodné nielen šaty, dámsky overal alebo sukňa, ale aj nohavice alebo rifle. Tradičné džínsy neboli pre dress code smart casual povolené, ale doba sa mení a v súčasnosti je už ich nosenie prípustné. Pri ich nosení by ste sa však mali riadiť jedným dôležitým pravidlom – džínsy sú imperatívne bez dier (nie tak, ako je to teraz v móde). Môžete zvoliť jednoduchú kombináciu džínsov a polotrička alebo v chladnejších mesiacoch je vhodné bavlnené tričko so sakom.

Hotelový dress code pre pánov

Pre pánov sú na raňajky v hoteloch v lete ideálny dress code polotričká (tričko s golierom) a nohavice z ľahkého materiálu. V horúcich mesiacoch sú v poriadku aj krátke nohavice. Na obed v hotelovej reštaurácii, ktorá sa nenachádza hneď vedľa bazéna, by som pre pánov určite volila iba dlhé nohavice z ľahkého materiálu.

Vhodná obuv v hoteloch

Čo sa týka obuvi, žabky (ľahké letné šľapky) si v lete nechajte jednoznačne iba k bazénu a v zime do kúpeľov. Pre pánov sú ideálny dress code mokasíny (s neviditeľnými ponožkami alebo bez nich) a pre dámy v letných mesiacoch wedges, vsuvky alebo sandále na vyššom podpätku. V zimných mesiacoch spravia svoje čaro elegantné nižšie lodičky.

dress code Madam Etiketa
Pre dámy v letných mesiacoch dress code, ktorý sa týka obuvi, umožňuje nosiť wedges, vsuvky alebo sandále na vyššom podpätku.

Dress code v reštaurácii pri bazéne

Mnohí klienti hotelov s otvoreným bazénom a reštauráciou hneď vedľa bazéna sa mylne domnievajú, že v tej reštaurácii môžu pri obede alebo snacku sedieť v plavkách. Možno to bude znieť prekvapivo, ale v tomto prípade platí absolútne nie! V hotelovej reštaurácii pri bazéne platí tiež určitý dress code. Páni si zakryjú svoju hruď polom alebo tričkom a oblečú si krátke nohavice a dámy si na plavky oblečú plážové šaty.

Keď som bola v lete 1997 na Malte, bolo tam množstvo obchodov s dámskymi plavkami. Pri väčšine z nich bola aj možnosť kúpy ľahkých letných šiat v tom istom dizajne ako plavky. Pre mňa ako 17-ročnú slečnu to bol vrchol elegancie a dodnes je. Výhodou dnešnej doby je, že existujú mnohé nákupné aplikácie, kde je takáto kúpa plaviek so šatami už bežnou záležitosťou za prijateľné ceny. Tak prečo to nevyužiť, dámy?

Dress code na večeru v hotelovej reštaurácii

A aký dress code uplatniť na večeri v dobrých hoteloch? Pre pánov stačí dodržiavať dve základné pravidlá. Obliecť si imperatívne dlhé nohavice a k nim ľahkú ľanovú alebo spoločenskú košeľu. Outfit ostáva bez kravaty a rukávy môžu byť v letných mesiacoch vysúkané na 2-3 manžetové dĺžky. Tento dress code je v lete veľmi obľúbený u mnohých mužských členov európskych kráľovských rodín. Pre dámy je to jednoduché. Akékoľvek šaty so zahalenými ramenami, ideálne po kolená, s vhodne vybranými šperkmi a líčením urobia svoje.

dress code Madam Etiketa
Kľúčom k tzv. smart casual je, že by ste mali vyzerať reprezentatívne, ale nie príliš formálne, radí Madam Etiketa.

Dress code v michelinskej reštaurácii

Ak sa v hoteli nachádza michelinská reštaurácia a rozhodnete sa ochutnať jej kulinárske dobroty, musíte tomu prispôsobiť aj váš šatník. Pre pánov už nebudú stačiť iba dlhé nohavice a košeľa, sako je povinnosťou. Ak ide o „Michelinku s tromi makarónmi“, v rámci dress code je samozrejmosťou oblek, ideálne doplnený kravatou. Pre dámy sú vhodné klasické kokteilové šaty. Aj šaty s lemom „midi“ alebo elegantný nohavicový kostým doplnený uzavretými vysokými lodičkami dodajú vo všeobecnosti slávnostný štýl.

Klinec po hlavičke

Zbožňujem detskú úprimnosť, tá je takým „udretím kladivom po hlavičke klinca“. Ja som na moje deti dosť prísna, čo sa týka stolovania. Rovnako aj v obliekaní si musia zachovať určitý štandard rešpektu voči iným a danej situácii. A môj takmer sedemročný syn na margo pána v tielku a „kraťasoch“ na večeri z úvodu tohto článku povedal, že sa zabudol obliecť, lebo mu asi neprišiel lietadlom kufor…

Určite si nenechajte ujsť prvý zo série článkov s Madam Etiketou, v ktorom sa venovala etikete podávania a pitia kávy.

Luciu Sandrin Breznayovú nájdete na Instagrame ako @madametiketa.

 

Text: PhDr., Mgr. Lucia Sandrin Breznayová
Fotografie: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Lucia Sandrin

https://www.instagram.com/madametiketa

Volám sa Lucia, žijem v Paríži a na Instagrame ma nájdete ako @madametiketa. O etiketu a protokol som sa začala zaujímať už v detstve. Keď som ako 13-ročná navštívila Buckinghamský palác v Londýne, krása a precíznosť britskej kráľovskej etikety a protokolu ma celkom uchvátili. Naučila som sa naspamäť celý rodokmeň anglických kráľov a kráľovien. Od toho bol už len krôčik k tomu, že som touto cestou pokračovala aj v štúdiu. Študovala som diplomaciu, medzinárodné vzťahy a právo v Banskej Bystrici. Až počas môjho štúdia Pre-MBA na University of California San Diego som mala príležitosť absolvovať 5-hodinovú prednášku o protokole a etikete, po ktorej som bola presvedčená o tom, že prednášajúci je skutočný odborník... A tak etiketa a protokol dodnes napĺňajú môj profesijný život.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články