Madam Etiketa radí: #6 Tajomstvo pravej elegancie

 Madam Etiketa radí: #6 Tajomstvo pravej elegancie

V súčasnom svete, kde každý deň sledujeme množstvo obrázkov na sociálnych sieťach, sa môže zdať, že elegancia je len ďalším prázdnym „hashtagom“ spojeným s luxusnými značkami. No je to naozaj tak? Čo vlastne znamená byť elegantným v každodennom živote, keď nestojíme práve v žiari reflektorov alebo na červenom koberci? Lucia Sandrin Breznayová, známa ako Madam Etiketa, vám v najnovšom článku odhalí podstatu pravej elegancie, ktorá nevyžaduje drahé šaty ani titul šľachtičnej. Prečítajte si, ako zvládnuť umenie elegancie, od výberu správnych kúskov do vášho šatníka až po spôsob držania šálky, a naučte sa ju spoznávať v detailoch, ktoré si oko všímavého pozorovateľa zapamätá navždy.

madametiketa-elegancia
Elegancia je harmónia nielen toho, ako sa niekto oblieka, ale aj toho, ako chodí, sedí, spôsob, akým rozpráva, ale aj čo hovorí.

Čo je to elegancia?

Elegancia – vieme ju vysvetliť, opísať? Čo vlastne elegancia znamená? Keď sa na to spýtam mojich študentov na Vysokej škole luxusného hotelierstva v Paríži, CMH Paris, vedia pomerne rýchlo reagovať a v zásade mi odpovedajú správne. Pre nich je to harmónia nielen toho, ako sa niekto oblieka, ale aj toho, ako chodí, sedí, spôsob, akým rozpráva, ale aj čo hovorí.

Ja im však vždy zdôrazňujem ešte jeden dôležitý aspekt. Na to, aby bol niekto elegantný, nemusí byť bohatý a ani krásny. Stačí sa pozrieť na množstvo „hviezd“ na Instagrame. Radi ukazujú drahé svetové značky, ale sú aj elegantné? Keď spomeniem mená ako Grace Kelly alebo Audrey Hepburn, väčšinou sa nám automaticky spoja s eleganciou. Keď však svoju pozornosť nasmerujeme napríklad k sestrám Kardashiankám, napadne nám viacero vecí, no elegancia medzi nimi dozaista nebude.

✔️ Záleží aj na tom, ako dáma sedí. Kolená a členky držíme vždy pri sebe.

Prvý aspekt elegancie – oblečenie

Šaty ktorej značky sú viac elegantné, Dior alebo Zara? Je to úplne jedno. Dôležité je, aby nemali príliš hlboký výstrih, alebo aby neboli príliš krátke. Spomeniete si na posvadobné fotografie vojvodkyne z Cambridgu? Mala modré šaty Zara a tlač ju označila za novú ikonu elegancie. A dodnes ňou zostala.

❌  Nie, skutočne nie je veľmi úhľadné sedieť s prekríženými nohami, pričom tá horná pôsobí ako pripravená odkopnúť futbalovú loptu.

Druhý aspekt elegancie – chôdza

K tomu, ako je dáma oblečená, sa pridružuje aj druhý veľmi dôležitý aspekt, chôdza. Je potrebné vyvarovať sa tzv. „kačaciemu kroku“. Elegantná dáma našľapuje so vzpriamenými nohami na podpätky, nie na špičky so zohnutými kolenami. Chrbát má vzpriamený, nie zohnutý, plecia smerujú dozadu. Pri samotnej chôdzi kladie chodidlá do jednej priamky. Pozor, netreba si to pliesť s chôdzou modeliek, tá patrí na predvádzacie móla a v každodennom živote môže tento druh chôdze pôsobiť groteskne. Dámy by si tiež mali dávať pozor na to, ako stoja. Päty sú vždy pri sebe, alebo je jedna noha jemne vysunutá pred druhou. A do tretice, záleží aj na tom, ako dáma sedí. Kolená a členky držíme vždy pri sebe. Nie je veľmi úhľadné sedieť s prekríženými nohami, pričom tá horná pôsobí ako pripravená odkopnúť futbalovú loptu.

✔️ Elegantná dáma našľapuje so vzpriamenými nohami na podpätky, nie na špičky so zohnutými kolenami. Chrbát má vzpriamený, nie zohnutý, plecia smerujú dozadu. Pri samotnej chôdzi kladie chodidlá do jednej priamky.

Madam Etiketa radí: #3 Ako správne držať príbor?

Čítať viac >

 

Elegancia v kaviarni

Tieto moje riadky čítajú mnohí profesionáli z gastronomického odvetvia, preto by som rada zdôraznila zopár „ladylike“ pravidiel, ktoré každá elegantná dáma zúročí v kaviarni či reštuarácii a často sa na ne zabúda:

  • Dáma si po usadení v reštaurácii položí do lona obrúsok preložený na polovicu.
  • Kabelku ani mobilný telefón si dáma nikdy nepokladá na stôl.
  • Ústa si utiera do preloženej vnútornej strany obrúska, aby si od nečistôt nezašpinila odev.
  • Správne držanie príboru, bez nahnutia sa nad tanier, je pre elegantnú dámu povinné.
madametiketa-elegancia
✔️ Správne držanie príboru, bez nahnutia sa nad tanier, je pre elegantnú dámu povinné.
  • Ak sa chce dáma medzi sústami napiť, použije najprv obrúsok a potom sa napije.
  • Dáma sa pri stole nikdy nemaľuje a ani si neupravuje účes, na to sú toalety.
  • Ak si po obede či večeri dáma vychutná kávu alebo čaj, a urobí tak v salóne mimo jedálenského stola pri nízkom stolíku, drží pri pití šálku na podšálke. Pri jedálenskom stole podšálka zostáva na stole. Na biznis evente, kde dáma stojí, drží šálku na čaj alebo kávu vždy na podšálke.
Madam Etiketa-nesprávne držanie šálky
❌ Hneď niekoľko chýb, ktorým sa snažte vyhnúť.
madametiketa-elegancia
✔️ Ak si po obede či večeri dáma vychutná kávu alebo čaj, a urobí tak v salóne mimo jedálenského stola pri nízkom stolíku, drží pri pití šálku na podšálke.

Ako si elegantne poradiť s kabelkou?

Kabelka je veľmi často skloňovanou témou v dámskych kuloároch. Na večeru v reštaurácii, alebo na „soirée romantique“ vo dvojici v hoteli, sa najviac hodí malá spoločenská kabelka (tzv. listovka) alebo puzdrová kabelka. Tú by mala dáma držať v ľavej ruke, aby mala pravú voľnú. A kam si kabelku položiť? Ideálny scenár je, keď má reštaurácia k dispozícii pre dámske kabelky malé stolčeky alebo taburetky. Ak ich nemá, kabelku si dáma položí vedľa na stoličku. Malá kabelka sa taktiež zmestí aj za dámu, alebo, ak má stolička opierky na ruky, tak je vhodné položiť si ju vedľa seba, po ľavej strane. V reštaurácii, na rozdiel od kancelárie alebo domácnosti, kabelku na zem niky nepokladáme. Prečo? Podlaha v reštaurácii môže byť znečistená mastnotou, a ak sa kabelka na ňu položí, nielenže sa zašpiní, ale dáme pravdepodobne navždy zostane pamiatka na menu v reštaurácii. Kabelka na zemi je nebezpečná aj pre samotný personál. Nemusí si ju pri servise všimnúť, môže o ňu zakopnúť, a poľahky niekomu pristane tanier priamo na hlave. Na vlastné oči som bola svedkom podobnej situácie, kedy tanier len o pár centimetrov minul hlavu dieťaťa.

madametiketa-elegancia
❌ Rúž, kabelku ani mobilný telefón si dáma nikdy nepokladá na stôl. Milé dámy, dávajte si tiež pozor na kávovú lyžičku, tá patrí po zamiešaní na podšálku. A nezabudnite, že lyžičku neolizujeme.

Malá rada na záver

Milé dámy, nezabudnite, eleganciu si síce nevšimnete okamžite, ale zato si ju navždy zapamätáte.

Nenechajte si ujsť ďalšie zo série článkov s Madam Etiketou, v ktorých radila, ako sa popasovať s Black tie dress code, ako správne držať príbor, ale aj priblížila etiketu podávania a pitia kávy.

Luciu Sandrin Breznayovú nájdete na Instagrame ako @madametiketa.

Text: PhDr., Mgr. Lucia Sandrin Breznayová
Fotografie:

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Lucia Sandrin

https://www.instagram.com/madametiketa

Volám sa Lucia, žijem v Paríži a na Instagrame ma nájdete ako @madametiketa. O etiketu a protokol som sa začala zaujímať už v detstve. Keď som ako 13-ročná navštívila Buckinghamský palác v Londýne, krása a precíznosť britskej kráľovskej etikety a protokolu ma celkom uchvátili. Naučila som sa naspamäť celý rodokmeň anglických kráľov a kráľovien. Od toho bol už len krôčik k tomu, že som touto cestou pokračovala aj v štúdiu. Študovala som diplomaciu, medzinárodné vzťahy a právo v Banskej Bystrici. Až počas môjho štúdia Pre-MBA na University of California San Diego som mala príležitosť absolvovať 5-hodinovú prednášku o protokole a etikete, po ktorej som bola presvedčená o tom, že prednášajúci je skutočný odborník... A tak etiketa a protokol dodnes napĺňajú môj profesijný život.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články