Gorifee Kaffeehaus v Bratislave: Kaviareň u Goetheho

 Gorifee Kaffeehaus v Bratislave: Kaviareň u Goetheho

Keby mal Goethe kaviareň, ako by asi vyzerala? Dramaticky by sa na nás z kresla díval a pil by svoju šálku kávy? Mal by tam veľa kníh?  Môžeme premýšľať, vymýšľať, ale aj realizovať. Goethe si totiž „svoju“ kaviareň otvoril v centre Bratislavy.

 

goriffee knižnica goethe inštitút

 

Z knižníc sme zvyknutí skôr na vôňu kníh ako kávy. Zvyčajne v nich nájdeme iba ticho miešané so zvukom listovania papierových stránok. Staršia pani za stolíkom v pravidelných intervaloch hovorí: „Pssssst!“ A už vôbec tam nie je povolené niečo konzumovať.

 

goriffee cafehaus goethe

 

Našli sme však knižnicu, v ktorej je nie že povolené, ale priam až žiadané jesť a piť. Tento unikát v srdci Bratislavy susedí s naším pánom prezidentom. Nájdete ho v celkom nenápadnej uličke blízko Hodžovho námestia, v priestore nemeckého Goetheho inštitútu.

 

goriffee kaviareň goethe inštitút

 

Napriek tomu, že sme v centre mesta, kaviareň je veľmi pokojná a dovolí nám vychutnať si nielen literatúru, ale aj kávu či čaj.

 

goriffee kaviareň goethe inštitút čaj i káva

 

Skôr ako sa zoznámime s názvom kaviarne, privíta nás hneď pri vchode dominantné schodisko.

 

schodisko goriffee bratislava

 

Jednoduché stolíky so stoličkami a kreslami už čoskoro nahradí interiér navrhnutý nemeckými dizajnérmi. Barový pult, za ktorým vznikajú originálne nápoje, je súčasne praktickým miestom, kde odpočívajú výtlačky novín.

 

bar v kaviarni v goethe inštitúte

bar v kaviarni v goethe inštitúte

 

V miestnosti naproti s regálmi plnými kníh sú takisto miesta na sedenie – jesť a piť je naozaj povolené všade. Vonkajší priestor za elegantne bielymi francúzskymi dvermi sľubuje budúcu príjemnú letnú terasu.

 

goriffee kaviareň goethe inštitút

 

Stretáva sa tu nemecká strohosť s chuťami divočiny. Názov Goriffee v sebe skrýva slová „gorilla“ a „coffee“. Erik Šimšík, jeden z tvorcov nápadu, poň šiel až do Rwandy. Originalitu podniku podčiarkuje aj káva dovážaná priamo od rwandských farmárov. Momentálne si tu môžete vychutnať 2 ocenené druhy Garuka a Huye Mountain Gako. Okrem kávy sú v ponuke aj pravé rwandské čaje Rukeri.

 

Garuka a sortiment čajov v kaviarni

garuka káva

 

Nielen kaviareň, ale aj knižnica je neobyčajným miestom. Nájdete tu kvalitnú nemeckú literatúru potrebnú k štúdiu či práci. Tablety, pomocou ktorých je možné vidieť rozšírenú realitu doplnia túto high- tech knižnicu slúžiacu aj na filmové projekcie, odborné prednášky či literárne podujatia. A nikto vás tu nebude upozorňovať na dodržiavanie ticha.

 

goriffee kaviareň

 

 

Foto: Ondrej Bobek pre Kávičkári.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *