Château Gbeľany: Poklad Žilinského kraja

 Château Gbeľany: Poklad Žilinského kraja

Prepychový hotel v krásne zrekonštruovanom barokovom kaštieli, ktorého história siaha až do 18. storočia či dokonca obdobia renesancie. Obklopený parkom v anglickom štýle, ktorý je zaliaty slnkom, si získava srdcia svojich hostí od roku 2016. Château Gbeľany funguje v súlade s prírodou a svojim hosťom ponúka punc luxusu, nenápadnú eleganciu, nadštandardnú kvalitu služieb a špičkovú gastronómiu. To všetko len na skok od Žiliny, v objatí prírody Národného parku Malá Fatra.

Château Gbeľany obkolesuje čarovná príroda a aj ňou sa dali inšpirovať majitelia pri rekonštrukcii kaštieľa.

Komplexná rekonštrukcia za menej ako dva roky

História Château Gbeľany siaha až do 16. storočia, a preto bola celá rekonštrukcia intenzívne konzultovaná s historikmi, pamiatkarmi, dizajnérmi a so všetkými odborníkmi tak, aby prebehla veľmi autenticky vrátane novovybudovaného krídla, ktoré vzniklo na základoch bývalej hospodárskej budovy. Majitelia, ktorým za toto dielo môžeme ďakovať, manželia Janíčkovci, starostlivo vyberali všetko od materiálov až po dodávateľov. Ich cieľom bolo poskytnúť nezabudnuteľný zážitok pre všetkých svojich hostí.

Château Gbeľany
Interiér Château Gbeľany je zariadený autenticky, aby odzrkadloval atmosféru priestoru. Celá rekonštrukcia bola intenzívne konzultovaná s historikmi, pamiatkarmi, dizajnérmi a rôznymi odborníkmi, aby výsledok ponúkol hosťom nezabudnuteľný zážitok.

Cieľ sa im podarilo naplniť a z chátrajúcej budovy v obci Gbeľany sa im podarilo vybudovať perlu Žilinského kraja. Za snahu boli odmenení titulom stavba roka 2015 a mnohými ďalšími oceneniami za dizajn, architektúru, wellness či gastronómiu. Château Gbeľany ako člen Heritage Hotels of Europe pravidelne zbiera ocenenia a aj tento rok skončilo na krásnom treťom mieste v kategórii Heritage & Wellness.

Château Gbeľany pravidelne zbiera ocenenia v oblasti gastronómie, wellnessu, architektúry či dizajnu.

Nadštandardné služby pre každého v Château Gbeľany

Máte chuť na wellness? Vstúpte a nechajte sa rozmaznávať v modernom a priestrannom wellness centre. Päť druhov sáun, vírivka, plavecký bazén, tepidárium aj relaxačná zóna. Dajte sa zviesť tónmi príjemnej hudby a vôňou bylinkovej sauny. Na starosti v príjemnej atmosfére a komforte wellness v Château Gbeľany rýchlo zabudnete. Neviete si predstaviť deň bez fitka? Château Gbeľany ponúka plnohodnotne a bohato zariadené fitnescentrum na každý tréning. Prechádzka v parku či posedenie pri dobrej knihe v knižnici sú formou relaxu, ktorý tiež mnohí ocenia.

Na všetky starosti zabudnete vo wellness centre, ktoré je obľúbenou časťou Château Gbeľany.

Pre milovníkov gastronómie je tu bar so skvelými drinkmi a s vínom alebo skvelá večera v ocenenej reštaurácii Belene. Výpočet služieb a aktivít, ktoré Château Gbeľany ponúka, je neuveriteľný, a to sme ešte nespomenuli profesionálne bowlingové dráhy, vináreň s klenutými stropmi či možnosť organizovať široké portfólio eventov na mieru v kongresovej sále alebo exteriéri kaštieľa.

Voľný čas tu môžete využiť naplno aj pri športových aktivitách, či už vo fitnescentre, alebo v tejto profesionálnej bowlingovej miestnosti.
Apartmán Hotel Hviezdoslav Kežmarok

Pandémia historické hotely nezlomila

Čítať viac >

 

V súlade s prírodou

Základnou filozofiu, s ktorou sa vstupovalo do rekonštrukcie a neskôr aj do prevádzkovania hotela, je udržateľnosť a ekológia. Preto aj materiály starostlivo vyberali s dôrazom na ekologickú a energetickú úspornosť. Boli použité kvalitné prírodné materiály, mnohé boli dokonca recyklované a použité z pôvodnej budovy či parku – ako napríklad drevo. Počas návštevy si určite nemôžete nevšimnúť drevené točité schodisko, ktoré je vyrobené zo stromu z parku, ktorý poškodil blesk. Okrem iného je objekt vykurovaný drevnou štiepkou, ktorá vzniká čistením lesa, a ochladzovaný vodou zo studne. Samozrejmosťou je redukcia plastov či jednorazových obalov a kozmetiky.

Základnou filozofiou Château Gbeľany je udržateľnosť a ekológia. Preto mnoho zrekonštruovaných častí vzniklo z recyklovaných prírodných materiálov – napríklad z dreva z pôvodnej budovy alebo z poškodených stromov v parku.

Château Gbeľany: hotel pre všetkých milovníkov luxusu a rozmaznávania

Château Gbeľany, to sú priestranné izby v tom najvyššom štandarde. Pri rekonštrukcii a dizajne manželia Janíčkovci spolu s celým tímom študovali dokumenty, knihy a historické pramene, tak aby dosiahli jedinečnú autenticitu priestoru. Genius loci umocňuje aj zaujímavý fakt, že mnoho drevených interiérových prvkov kaštieľa je vytvorených z pôvodného dreva alebo poškodených stromov parku vrátane priznaného barokového dreveného krovu v niektorých izbách. Dobovú atmosféru podčiarkujú umelecké diela, obrazy a nábytok, ktoré zdobia interiér kaštieľa.

Umelecké kúsky nábytku či obrazy dokonale dotvárajú genius loci Château Gbeľany.

V pôvodnej časti Château Gbeľany sa nachádzajú veľkometrážne historické apartmány s vysokými stropmi. V hoteli nájdete aj dvojposchodové mezonety alebo modernejšie izby s lodžiou v novom krídle. Všetky izby disponujú luxusnou francúzskou kozmetikou. Exkluzívny svadobný apartmán určite ocenia páry, ktoré si na svoj výnimočný deň vyberú práve Château Gbeľany.

V hoteli mysleli aj na rodiny s deťmi – nachádza sa tu rodinný apartmán, mezonetový apartmán a vo vybraných izbách sa pohodlne vyspia rodičia aj deti vďaka doplneniu lôžok prístelkami; k dispozícii sú i postieľky. Do Château Gbeľany sa s deťmi rozhodne oplatí zavítať  v období Veľkej noci a jesenných prázdnin. Vtedy si deťúrence majú možnosť vyskúšať tvorivé workshopy, zabaviť sa pri rôznych aktivitách či v prípade priaznivého počasia si napríklad zarezervovať jazdu na koni. Jednoducho povedané, v Gbeľanoch si nájde svoje obľúbené miesto naozaj každý. Či už ste na pracovnej ceste, na wellness pobyte, alebo ste si prišli vychutnať romantický víkend.

Romantický svadobný apartmán nadchne každý pár, ktorý chce stráviť výnimočné spoločné chvíle v Château Gbeľany.

Láska ide cez žalúdok

Nie nadarmo sa hovorí, že láska ide cez žalúdok. Oceňovaná a jedna z najlepších slovenských hotelových reštaurácií možno nebola dôvodom vašej prvej návštevy, no rozhodne bude stáť za tou druhou. Pod taktovkou nového šéfkuchára Richarda si v Château Gbeľany môžete pochutnať na tých najväčších tradičných stredoeurópskych, ale aj svetových špecialitách. V duchu hotelovej filozofie „v súlade s prírodou“ pochádzajú suroviny od tých najlepších dodávateľov. Romantická večera, stretnutie s obchodnými partnermi, ale aj rodinná oslava či svadba. O všetky skvelé chuťové zážitky sa postará celý tím reštaurácie Belene, ktorú si jednoducho zamilujete.

Nový šéfkuchár Richard vám v Château Gbeľany pripraví nielen tradičné stredoeurópske špeciality, ale aj svetové chuťovky.

Ešte musíme spomenúť pravidelnú organizáciu degustačných večerí a tematicky zameraných akcií v spolupráci s tými najlepšími slovenskými kuchármi. V priestoroch vnútorného nádvoria Château Gbeľany si hostia počas roka mohli užiť zážitkovú gastronómiu v réžii vtedajšieho šéfkuchára Zdenka Kramarčíka, Martina Korbeliča či Michala Konráda. Tí svojím umom prispeli k jedinečnému charakteru jednotlivých večerov. Všetko sa odohralo v sprievode skvelého someliéra Tomáša Šajgala, ktorý priniesol do regiónu množstvo zaujímavých vín. Popularita týchto večerov rýchlo rástla a každý ďalší bol lepší a väčší než ten predchádzajúci. Posledný bol naplánovaný pre 110 ľudí vrátane živej hudby či moderátora Juniora. Kvalitne obslúžiť také množstvo hostí vyžaduje početný šikovný personál, s ktorým však v Château Gbeľany nemajú problém.

Château Gbeľany pravidelne organizuje aj degustačné večere a tematicky zamerané akcie v spolupráci s tými najlepšími slovenskými kuchármi či someliérmi. Zážitková gastronómia sem láka množstvo návštevníkov a získala si veľkú popularitu.

Duálne vzdelávanie ako kľúč k úspechu

Gastronómia v posledných rokoch bezpochyby inkasovala množstvo úderov, ktoré spôsobili, že viac ako inokedy v tomto segmente chýba nielen kvalifikovaný, ale akýkoľvek personál. V Château Gbeľany od začiatku razia cestu spolupráce so školami a posledné dva roky sú zapojení aj do systému duálneho vzdelávania. Vďaka spolupráci s hotelovými školami v regióne postupne vychovávajú personál, ktorý po ukončení vzdelávania ostáva a stáva sa stálou súčasťou tímu. Študenti sa tu neopierajú o pult, ale od začiatku sa stávajú plnohodnotnými členmi a naučia sa všetko, čo o obsluhe a práci v hoteli potrebujú. A postupne sa z niektorých stávajú aj zamestnanci. Vďaka tomuto systému Château Gbeľany dokáže v prípade veľkých eventov vyskladať tím obsahujúci aj niekoľko desiatok ľudí. A v neposlednom rade produkovať kvalitných ľudí pre slovenské gastro.

Château Gbeľany spolupracuje aj so školami a zapojilo sa do systému duálneho vzdelávania. Vďaka tomu postupne vychováva personál, ktorý po skončení štúdia môže ostať pracovať v hoteli.

V hoteli pracujú aj ľudia, ktorí nie sú z hotelovky. Šancu dajú všetkým, ktorí chcú a majú zápal pre prácu v 4-hviezdičkovom hoteli. Ak uchádzač osobnostne zapadne do kolektívu, nie je až také náročné naučiť sa jednotlivé zručnosti. Od otvorenia Château Gbeľany sa jadro personálu darí pomerne úspešne držať a ani fluktuácia brigádnikov nie je veľká. Mnohí z nich spolupracujú s hotelom aj niekoľko rokov. A to je skvelý príklad pre ďalšie prevádzky.

Personál Château Gbeľany je stabilný, čo je inšpirujúcim príkladom pre ďalšie prevádzky.

Zhlboka sa nadýchnite a nechajte sa rozmaznávať v Château Gbeľany

Oceňovaný wellness v Château Gbeľany poskytuje útočisko všetkým, ktorí potrebujú pokoj pre svoje telo aj dušu. Začnite svoj relax stimuláciou chodidiel v Kneippovom kúpeli, pokračujte do jednej z piatich sáun, oddychujte v tepidáriu. Môžete využiť aj exteriérovú vírivku či vnútorný relaxačný bazén s protiprúdom. Počas leta je možnosť opaľovania na vonkajšej terase, počas studených mesiacov zas určite oceníte množstvo ležadiel v okolí bazéna. Teplo, ticho, relax, psychické aj fyzické uvoľnenie. Vstúpte do oázy pokoja, a ak ste zavalení stresom alebo ste prišli na romantický víkend, oddych v Château Gbeľany určite oceníte a vychutnáte si ho.

Oceňovaný wellness v Château Gbeľany ponúka hneď niekoľko možností relaxu. Na fotke môžete vidieť tepidárium, v ktorom už mnohí hostia našli psychické aj fyzické uvoľnenie. Nenechajte si však ujsť všetky možnosti relaxu, ktoré hotel ponúka 😉

Château Gbeľany otvorené pre všetkých

Skvelá správa pre všetkých obyvateľov nielen Žilinského kraja je možnosť využívať jednotlivé služby Château Gbeľany aj bez ubytovania. Ak to, samozrejme, umožňuje kapacita. Mnoho obyvateľov Gbelian, ale aj Žilinčanov využíva hlavne wellnessové služby aj veľké fitnescentrum či bowling. Neubytovaní hostia majú svoj vlastný vchod, vďaka čomu ich príchod či odchod neruší hotelových hostí. Ak chcete pozvať svojich obchodných partnerov na dobrý obed alebo večeru, reštaurácia Belene je vám plne k dispozícii.

Priestory v Château Gbeľany nie sú určené len pre ubytovaných hostí, no relax, dobré jedlo či športové vyžitie si môžu dopriať aj príležitostní hostia z okolitých miest či domáci Gbeľanci.

V neposlednom rade v Château Gbeľany organizujú veľké množstvo eventov, ktoré sprístupňujú pre verejnosť. Vianočné trhy, Svetlonos (súťaž o najkrajšiu vyrezávanú tekvičku v predvečer Dušičiek, pozn. red.), tematické a degustačné večere. Už niekoľko rokov organizuje pán Janíček stretnutie veteránov, kde si na svoje prídu všetci milovníci historických a unikátnych vozidiel. Posledný ročník priniesol množstvo návštevníkov zo širokého okolia a veru bolo sa na čo pozerať.

Majiteľ Château Gbeľany, pán Janíček, opakovane organizuje napríklad stretnutie veteránov, na ktorom sa stretnú milovníci historických a unikátnych vozidiel.

Eventy na kľúč

Výnimočnosťou Château Gbeľany je určite možnosť plánovania eventov na kľúč. Okrem reštaurácie, nádvoria či parku sú na potreby klientov k dispozícii aj priestory kongresovej sály. Vďaka flexibilite a špičkovým technológiám poskytuje široké možnosti využitia. Pracovné stretnutia, konferencie, rodinné oslavy či prezentácie produktového portfólia pre obchodných partnerov – to všetko pre vás do bodky naplánuje riaditeľka Ivana spolu s celým tímom. A po bohatom programe celého dňa môžu pokračovať vaše menej formálne aktivity vo vinárni, na bowlingu alebo si oddýchnite vo wellnesse. O občerstvenie a vašu spokojnosť sa, samozrejme, postará reštaurácia Belene s chutnou kuchyňou.

Pridanou hodnotou Château Gbeľany je možnosť plánovania eventov na kľúč – na nádvorí, v kongresovej sále, reštaurácii alebo v parku – výber je len na vás. Všetko do bodky vám naplánuje riaditeľka Ivana s tímom.

Naplánujte si svoj dokonalý deň v Château Gbeľany

Samostatnou kategóriou sú nezabudnuteľné a romantické svadby v Château Gbeľany. Krásny park ponúka jedinečné miesto na vonkajší obrad spolu s občerstvením na vnútornom nádvorí. Reštaurácia Belene sa postará o výnimočné jedlo, zatiaľ čo si užívate krásu historických priestorov a filmovú romantiku, ktorú vo svojom svadobnom balíčku prináša hotel. Dokonca aj samotná riaditeľka si ako miesto svadby vybrala práve Gbeľany – nádherný obrad s recepciou v záhrade, večera v parku, živá hudba a komfortné ubytovanie pre všetkých hostí. Či už plánujete malú alebo veľkú svadbu, hotelové priestory budú vyhovovať aj tým najnáročnejším požiadavkám. Svadba v Château Gbeľany je vďaka skvelým službám a bohatým skúsenostiam jedinečným priestorom a naozaj nezabudnuteľným zážitkom, na ktorý budete s láskou spomínať.

Nádherný obrad s recepciou v záhrade, večera v parku, výnimočné jedlo a ubytovanie pre všetkých hostí – aj v takom duchu sa môže niesť vaša svadba v Château Gbeľany.

Château Gbeľany vo svojej kráse a kvalite prináša naozaj jedinečný a luxusný zážitok. Rozmaznávanie vo wellnesse, historické priestory, vysoké stropy a anglický park. To všetko spolu s jedinečným kulinárskym zážitkom vám na chvíľu dovolí odpútať sa od starostí všedného dňa. Odpojte sa od reality a staňte sa na chvíľu grófom či grófkou v kaštieli. Neopakovateľnú atmosféru a nádych histórie pocítite v každom centimetri priestoru, v každom kuse nábytku, v každom umeleckom diele. Odporúčame ísť sa presvedčiť aj vlastnými zmyslami, pobyt v Château Gbeľany si zaručene užijete.

Château Gbeľany nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články