5 „tajomstiev“ porcelánu

 5 „tajomstiev“ porcelánu

Pri príprave kvalitného espressa existuje veľa faktorov, ktoré nás môžu v konečnom dôsledku zradiť a výsledok nebude taký efektný ako by mohol byť. Jedným z nich je aj kvalitný porcelán.

 

Prečítajte si našich 5 dôvodov, prečo je kvalitný porcelán v kaviarni dôležitý.

 

1. Zahriatie šálok

 

Teplá šálka je veľmi dôležitou súčasťou prípravy pravého a „kosher“ espressa. Napriek tomu, že ostatné prvky prípravy espressa môžu byť ideálne, barista môže stroskotať práve na studenej šálke- crema nápoja sa veľmi rýchlo rozplynie. Preto je dôležité mať šálku z kvalitného hrubostenného porcelánu a samozrejme predhriatu (na to je určený horný priestor na kávovaroch).

 

2. Kvalita porcelánu

 

Pokiaľ vlastníte kaviareň, mali by ste sa pri výbere porcelánu sústrediť najmä na dve veci – vlastnosť hrubostenných porcelánov a po druhé jeho kvalita. To znamená, že kvalitný porcelán by mal zniesť vyššiu záťaž používania a otrasov. Vďaka týmto vlastnostiam nemusí majiteľ neustále investovať do zadováženia nových šálok.  Napriek tomu sa aj dnes nájde prevádzka, kde vám kávu prinesú v tenkostennom porceláne určeného skôr na mokka kávu, alebo čaj.

 

kvalitný porcelán na espresso

 

3. Dizajn a trendy 

 

Trendy sú dnes naozaj rôzne a často si je ťažké medzi bohatou ponukou vybrať to, čo sa mi najviac pozdáva. Do popredia by sme však radi dali vyosené šálky pre espresso, ktoré z praktického hľadiska ponúkajú na podšálke väčšie prakticky využiteľné miesto. Veľmi obľúbené u zákazníkov sú aj vysoké šálky, v ktorých sa koncetruje viac aróma samotného nápoja.

4. Tvrdosť porcelánu

 

Samotná kvalita porcelánu sa vyznačuje tvrdosťou – t.j. pri koľkých stupňoch sa porcelán vypaľuje. Najkvalitnejšie sa vypaľujú pri teplotách okolo 4.000 °C.  O kvalite sa môžete presvedčiť troma spôsobmi – prvým je značka a renomovanosť výrobcu. Na trhu je niekoľko takýchto výrobcov, ktorí sa špecializujú na výrobu kvalitného porcelánu – najmä nemecké, talianske a francúzske firmy bývajú zárukou kvality. Ďalším bodom je certifikát kvality. A posledným je jednoduchý test (pokiaľ vám to predajca povolí) – pustenie šálky na podlahu. 🙂

 

tvrdosť porcelánu
5. Cena

 

Priemerná cena hrubostenných šálok s podšálkou je cca okolo 3 – 4 €. Samozrejme záleží aj od samotnej potlače, či farebnosti. Tie najkvalitnejšie stoja okolo 15 €.

 

porcelán s potlačou

 

 

Článok bol pripravený v spolupráci s Jurajom Janecom, majiteľom firmy Gastroset SK, a eKaviareň.sk.

e-kaviaren_logo

 

 

Foto: Ondrej Bobek pre Kávičkári.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články