V pobočkách La Donuteria rozdávali lásku počas celého roka

 V pobočkách La Donuteria rozdávali lásku počas celého roka

Robiť charitu v predvianočnom období je klišé, ale robiť ju po celý rok je presvedčenie. Počas celého roka sa snažíme prinášať príbehy tých, ktorí nemyslia len na seba. Slovenská sieť kaviarničiek s „donutkami“, ako ich na Slovensku zvykneme volať, La Donuteria, pomáha v zime, v lete, pretože pomoc druhým je súčasťou firemných hodnôt tejto značky. Najnovšie počas Vianoc potešili starkých v domove dôchodcov.

„Či už je to dedina, mesto alebo krajina, sme súčasťou komunity. Chceme od nej nielen brať, ale jej aj dávať,“ začína svoje rozprávanie majiteľ siete frančíz, Peter Straňák. Preto vznikajú rôzne spolupráce, či už z iniciatívy firmy alebo niekoho, kto ju osloví. Podstatou je však vždy pomoc.
Donutmi nezmiernia únavu zdravotníkov, ale aspoň ich rozosmejú.

Zdravotníci a donuty
Pri rozdávaní sa zapájajú všetci majitelia frančíz. Rozdávanie úsmevu počas celého roka ich emočne posúvalo vpred.

Rozdávajú úsmev

Keď vypukla covidová kríza, La Donuteria hneď zareagovala a aspoň symbolickým gestom- rozdávaním donutov podporila zdravotníkov. Rozdávanie sa im zapáčilo, a pokračovali v ňom počas celého roka. Uvedomili si totiž, že hoci situáciu nezmenia, nezničia kovid a ani nezmiernia únavu zdravotníkov. No môžu im aspoň vyjadriť vďačnosť. Nezameniteľné farebné donuty však neputujú len k zdravotníkom, ale rozdávajú ich napríklad aj bezdomovcom, alebo obyvateľom a zamestnancom domovov sociálnych služieb, či policajtom.

odovzdávanie donutov
Sladké donutky potešili i silných chlapov z policajných radov.

Prekvapenie nastáva už pri plánovaní každej takejto akcie. Neobjavia sa totiž z ničoho nič s krabicou pri dverách, ale odovzdávanie donutov vopred dohodnú. A hneď sa stretávajú s milými reakciami, smiechom, ale aj s otázkou, koľko to bude stáť. Nič.

odovzdávanie donutov
La Donuteria rozdávala donuty počas celého roka.

La Donuteria na to má, môže rozdávať. Je to tak?

La Donuteria rozdáva donuty aj v čase, keď pociťuje krízu všade tam, kde má pobočky. A tie sú vo viacerých mestách Európy. „Biznis model je jednoduchý. Potrebujeme robiť tržby, aby sme dokázali zaplatiť zamestnancov a prenájmy. A zrazu je biznis model nefunkčný. Každý, kto vie niečo o podnikaní v gastronómii vie, že táto situácia je pre nás likvidačná,“ poukazuje Peter Straňák na súčasné fungovanie počas ďalšieho „korona“ roku.

Donuty Dánsko

La Donuteria
Sieť La Donuterii je po celej Európe a všade sa boria s rovnakými problémami. Ľudia dali do franšízy svoje životné úspory, chceli mať vlastný biznis, sami v ňom pracovali. Na fotke je pobočka z Dánska.

Niektoré franšízy v Španielsku a Dánsku zvažujú, ako a či vôbec ísť ďalej. „Ľudia dali do franšízy svoje životné úspory, chceli mať vlastný biznis, sami v ňom pracovali. Podnikanie v gastre je ako vaše dieťa. Keď doň dáte srdce, je to na celý život. A zrazu to nefunguje a vy to nedokážete ovplyvniť. Teraz je najťažšie motivovať našich franšízových partnerov, byť im mentorom, ba až psychológom. Majú strach a máme ho aj my, ale oni sa nás obracajú ako deti na matku. Zľavili sme aj z niektorých nastavených zmluvných podmienok, len aby to fungovalo.“

La Donuteria frančíza

I Nitra má svoje najlepšie donuty v meste.

Našli svoje prečo

Našťastie sú donuty produkt, ktorý sa dá baliť so sebou aj predávať cez okienko. Pomáha aj donáška, no je to boj. No napriek tomu, si povedali, že chcú pomôcť. A pomáhajú všetci majitelia franšízových prevádzok. Niekto podporil už spomenutých zdravotníkov, iný zas detský domov. Teraz nedávno, týždeň pred Vianocami, odovzdali zástupcovia siete La Donuteria viac ako stovku donutov vo veľkom bratislavskom domove dôchodcov Archa. Práve v seniorských domovoch býva situácia často náročná, nie vždy sa dostanú dovnútra, keď sú tam ľudia chorí na covid.

odovzdávanie donutov

Vďaka spolupráci bratislavského magistrátu  s jeho sociálnym oddelením sa dohodli na dlhodobej spolupráci. Bude sa týkať subjektov, kde je magistrát zriaďovateľom, teda domovov seniorov, karanténneho mestečka aj azylových domov pre týrané ženy. „Keď má človek väčšiu motiváciu ako peniaze, tak to funguje. V našej firme to vnímame tak, že peniaze nie sú prvoradé. Plníme poslanie. Našli sme si svoje ´prečo´“, dodáva Straňák.

La Donuteria

 

Text: Henrieta Bakošová

Foto: Ondrej Bobek a archív majiteľov prevádzok La Donuteria

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Henrieta Bakošová

Majsterka slova. Za roky práce v médiách prešla od kultúry cez zahraničnú politiku až k ekonomike, aby napokon zakotvila v oblasti, ktorá je blízka každému milovníkovi života: Gastru. Tomu sa ako novinárka venuje už takmer desaťročie a má ho perfektne zmapované. Mama múdrej, talentovanej dcéry a bystrého, nadaného syna, ktorí o nej tvrdia, že dokáže aj riadiť zemeguľu. No nie bez rannej kávy.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články