Top prevádzky na Liptove

 Top prevádzky na Liptove

Leto je tu, prázdniny klopú na dvere a turistická sezóna je pomaly v plnom prúde. A ja, redaktor Rudo, vám prinášam obľúbené liptovské podniky. Aby ste po návšteve prenádhernej liptovskej prírody neostali sklamaní zlou kávou alebo jedlom. Liptov má totiž bohatú gastroscénu. Poďme si predstaviť naše Top prevádzky na Liptove.

Liptov
Liptov je srdce Slovenska nielen čo sa týka prírodných krás, ale aj výnimočných gastroprevádzok, ktoré sa oplatí navštíviť.

Aurelica Coffee – najlepšia káva na Liptove

Najstaršia liptovská pražiareň a vôbec jedna z prvých slovenských pražiarní spojená s útulnou kaviarničkou v Liptovskom Mikuláši. Skvelo sa tam dostanete autom, kaviareň disponuje parkoviskom, rovnako tam bez problémov prídete pešo. Veľká terasa počas leta poskytuje dostatok priestoru aj pre cykloturistov a ich bicykle. Či už chystáte aktívnu dovolenku, alebo si chcete trocha oddýchnuť, Aurelica sa o vás postará.

Marek Benikovský
Aurelica Coffee je najstaršia liptovská kaviareň, za ktorou stojí Marek Benikovský, ktorý ju praží už dlhé roky a vie o nej naozaj veľa.

Ale poďme k tomu najdôležitejšiemu. Majiteľ Marek Benikovský má obrovskú charizmu, silný príbeh a úsmevy na rozdávanie. Svojou energiou vás „nakopne“ lepšie ako dvojité espresso. Praží dlhé roky, káve skutočne rozumie, a preto toto miesto odporúčam. Na Liptove zrejme ani nenájdete miesto s lepšou kávou. Či už ste fanúšikmi klasického espressa, alebo preferujete modernejšie varianty ako cold brew, či iné letné alternatívy, v Aurelice nájdete všetko. K tomu dobré limonády a skvelé koláče od Kus Torty alebo Blaho od Aďky. Pretože lokálna podpora na Liptove krásne funguje. A pri odchode si nezabudnite kúpiť balíček kávy, čím podporíte poctivých slovenských podnikateľov.

Blaho od Aďky – top koláčiky na Liptove

Kým Aurelica je kráľovstvom kávy na Liptove, Blaho od Aďky je koláčovým kráľovstvom. Andrea Kubasová už dlhé roky prevádzkuje cukrárenskú výrobu od Aďky. Pred necelými dvoma rokmi sa rozhodla otvoriť aj kaviareň a priniesť tak dokonalý sladký zážitok aj verejnosti. A nemohla urobiť lepšie, od začiatku sa jej prevádzka zaradila medzi najobľúbenejšie v Ružomberku a turisti zo všetkých kútov Slovenska sa tam pri svojich cestách vždy radi zastavia.

Odadky-adka-kavickari
Koláčová kráľovná regiónu Liptov je určite Aďka a jej top prevádzka na Liptove s vynikajúcimi koláčmi a dezertmi.
Aurelica coffee

Aurelica coffee: Srdce kávovej kultúry na Liptove

Čítať viac >

Minimalistický dizajn, vysoké stropy, skvelá káva a dokonalé koláče sú kombináciou, ktorá výborne funguje. O kávu sa jej stará Marek z Aurelicy, zatiaľ čo Aďka sa mu stará o koláče. Skvelá symbióza na liptovskej gastroscéne. V ponuke nájdete všetky obľúbené klasiky, ale aj menej tradičné kávové nápoje a tiež aj špeciálnu „signature“ ponuku. A tie koláče. Blaho je ten správny názov pre kaviareň. Aďka stavia na poctivých, kvalitných a lokálnych surovinách aj za cenu vyšších nákladov, ktoré sú s tým spojené. Preto sú jej koláče také návykové a dobré. Veď nakoniec, zastavte sa a uvidíte.

Moment Liptov – raňajky + káva + farmárske potraviny

Raňajky sú základ dňa. Spolumajiteľsky sa v tejto prevádzke znova pohybuje Marek Benikovský, ktorý má čuch na dobré projekty a tvorí jadro liptovskej gastrokomunity. Spojenie lokálnych farmárskych potravín, raňajok a kaviarne určite oceníte. Či už ste hladní, chystáte sa na túru a potrebuje sa zásobiť, alebo len tak posedieť pri kávičke. Moment V OC Jasná v Liptovskom Mikuláši s pohodlným parkovaním uspokojí aj tých najnáročnejších hostí. Ide o obchod s kvalitnými lokálnymi produktmi a vlastnou pekárňou. Majú raňajky postavené práve na týchto produktoch, doplnené o skvelú kávu z Aurelica Coffee. Nechajte sa zviesť vôňou čerstvého pečiva a kávy a zastavte sa na poriadne raňajky, ktoré pripravili v spolupráci so známy Pánom Tymiánom. Ráno na Liptove môže byť vďaka Momentu ešte krajšie.

Moment Liptov
Ak si túžite dať bohaté raňajky, určite navštívte Moment Liptov. Majú čerstvé pečivo, výbornú kávu a lahodné farmárske výrobky, ktoré si môžete kúpiť aj na doma. Súčasťou raňajkárne sú totiž aj potraviny.
  • Ak plánujete v regióne Liptov objavovať gastronómiu do väčšej hĺbky, tak rozhodne nevynechajte Arch Cafe v Liptovskom Mikuláši. Tam nájdete jedinečné kreácie jedného z najlepších pastry chefov na Slovensku – Martina Devečku. A do pozornosti dávam aj prevádzku Carma Coffee v Liptovskom Mikuláši, ktorých pražiarenské schopnosti a kvalitná káva patria medzi to najlepšie na Liptove.

Yell Cuisine – čerstvá ponuka jedla ako v bistre

Yell do Ružomberka prináša modernú a chutnú gastronómiu. Ak prichádzate do mesta smerom od Banskej Bystrice a Donovál, nájdete ich na hlavnom ťahu po pravej strane. Motoristi ocenia bezproblémové parkovanie, no a terasové sedenie s bohatým vnútorným priestorom je zárukou, že vždy nájdete miesto. Kuchyňa je postavená na kvalitnom a čerstvom dennom menu, ktoré sa určite bude páčiť. Ak ste fanúšikom menšej, no o to čerstvejšej ponuky, akú nájdete v malých bistrách, toto je miesto pre vás. Popri čerstvom dennom menu majú v ponuke aj á la carte ponuku, v ktorej nájdete špeciality stredoeurópskej kuchyni, ale aj svieži závan z dnes takej obľúbenej ázijskej kuchyne. Pod kuchyňou je podpísaný šéfkuchár Miroslav Halam so svojím tímom. A upozornenie na záver – v pondelok majú zatvorené, takže vtedy navštívte jednu z ostatných spomínaných liptovských gastroprevádzok.

Aha pizza pasta – kúsok Talianska na Liptove

Pizza a burger sú často terčom vtipov, že sú slovenským národným jedlom spolu s haluškami. Ale ruku na srdce, kto si z času na čas nedopraje dobrú neapolskú pizzu či kvalitný burger? A presne takú pizzu nájdete na začiatku Jasnej. Mladá podnikateľka Diana vedie rodinný podnik, ktorý je inšpirovaný Talianskom. Skvelá neapolská pizza, ktorá v regióne Liptov nemá konkurenciu, a k tomu vynikajúca domáca pasta, ktorú vyrába jej stará mama. Ak vám teda žalúdok zatúži po kúsku Talianska, toto je správna voľba. Dobre zaparkujete, skvelo sa najete, a kto nie je šofér, môže si dopriať aj pohár dobrého vína. Občas nájdete v Aha Pizza Pasta aj dezerty od Martina Devečku. A prečo som v úvode spomínal burger? Hneď vedľa majú svoj druhý podnik Grill Peak, ktorý sa špecializuje na kvalitné steaky a môžete si tam pochutnať aj na šťavnatom burgeri. Ak teda svoj výlet smerujete do Jasnej, odporúčam toto miesto.

Pizza ako z Neapola – nadýchané a chrumkavé okraje, lahodný stred. Mňam!

Penzión Drak – skvost medzi liptovskými hotelmi

Malý a nenápadný. Liptovský penzión Drak vás prekvapí kvalitou svojej gastronómie. Nachádza sa v Jasnej a postará o klientov, ktorí hľadajú náročnejšiu gastronómiu. Už viac ako dekádu zbiera mnohé slovenské ocenenia za kvalitu poskytovaných služieb a ako jeden z mála liptovských hotelov ho nájdete aj v bedekri Gurmán na Slovensku. Za všetko hovorí aj fakt, že na večere k nim chodia hostia ubytovaní v okolitých hoteloch.

Penzión Drak Liptov
Liptovský penzión Drak sa pýši vynikajúcou gastronómiou, ktorá by sa nestratila ani v konkurencii najlepších slovenských reštaurácií.

V penzióne s takmer rodinnou atmosférou sa o vás postará tím profesionálov, medzi ktorými nájdete aj manažérov z našich luxusných 5-hviezdičkových hotelov. Sezónny á la carte plný kvalitných surovín a výnimočných jedál by sa nestratil ani v konkurencii tých najlepších slovenských reštaurácií. K tomu pripočítajme príjemný interiér, široký výber vína spárovaného presne k jedlám a skvelý gastronomický zážitok. Penzión, samozrejme, poskytuje aj ubytovanie, takže ak je gastroturistika vaším koníčkom, toto miesto nevynechajte.

Koliba u Dobrého pastiera – miesto s poctivými liptovskými haluškami

A nakoniec halušky. Nemôžem dávať liptovské tipy a nespomenúť halušky. Pasúce sa ovce, drevenice, studňa, kaplnka. Koliba u Dobrého pastiera je krásny rezort, ktorý ocenia hlavne rodiny s deťmi. Kombinuje v sebe tradície, kvalitu a kopu možností a zábavných aktivít pre deti. Priamo v areáli sa nachádzajú dielne, zvieratká, ihrisko a kopa priestoru na vybehanie. V okolí zas nájdete turistické trasy, ale aj možnosti na aktívny oddych. Ku kolibe patrí aj vlastný pivovar Ursus, takže máte možnosť ochutnať jedinečné pivo. O kvalite koliby niet pochýb. Sú verní nielen slovenskej tradícii, ale hlavne liptovskej. Ponúkajú naozaj poctivé halušky či pirohy domácej výroby a mnohé ďalšie tradičné jedlá z regiónu. Tento kúsok raja ako vystrihnutý z katalógu nájdete kúsok za Ružomberkom v Čutkovskej doline.

Koliba u Dobrého pastiera Liptov
Poctivé liptovské halušky, a nielen tie, nájdete v Kolibe u Dobrého pastiera v Ružomberku.

 

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský, archív kavickari.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články