Moment Liptov je spojením troch silných prvkov: kávy, potravín a pekárne

 Moment Liptov je spojením troch silných prvkov: kávy, potravín a pekárne

Slovenská gastronómia je v poslednom období pripravená na veľmi zaujímavé a kreatívne koncepty. Takýmto spojením je Moment Liptov, nachádzajúci sa v OC Jasná, neďaleko centra Liptovského Mikuláša. Unikátne spojenie naprieč gastronomickým svetom sľubuje výnimočné zážitky a posúva kvalitu služieb na nový level. Kvalitné potraviny postavené prevažne na lokálnych a farmárskych dodávateľoch k tomu domáce kváskové pečivo a chlieb z vlastnej pekárne. No a čo padne lepšie, ako si pred nákupom dať skvelé kafe a raňajky? To všetko a oveľa viac prináša Moment, pod ktorým je podpísaný charizmatický otec kávy na Liptove – Marek Benikovský. Spolu so svojím tímom a s obchodným partnerom Andrejom Čatlochom vdýchli nový život prázdnemu priestoru v nákupnom centre a premenili ho na jedno z najobľúbenejších miest celého regiónu.

Moment Liptov
Kvalitné potraviny postavené prevažne na lokálnych a farmárskych dodávateľoch k tomu domáce kváskové pečivo a chlieb z vlastnej pekárne, dobrá kávička alebo iný nápoj – to všetko a ešte oveľa viac nájdete v podniku Moment Liptov.

Jeden plus jeden je viac ako dva

Aby sme sa dostali k Momentu, musíme sa vrátiť trochu viac dozadu. Je to vlastne fúzia dvoch konceptov, ktoré existovali predtým, len na iných miestach. Mikulášania si isto spomínajú na potraviny Sýpka a Marekovu druhú prevádzku Dvojka. V Dvojke oproti Aurelice ponúkali okrem kávy a koláča aj nejaké snacky a veľmi jednoduché raňajky postavené na pečive – ciabatty, panini, croissanty s rôznymi náplňami. Bolo to niečo iné a ohlasy na toto mierne experimentovanie so sortimentom boli veľmi pozitívne. No a Sýpka predstavovala alternatívu k veľkým reťazcom a ku komerčným predajniam a snažila sa priniesť zákazníkom kvalitu, čerstvosť a poctivé potraviny. Abrakadabra, tieto dva koncepty sa spojili v jeden a vznikol Moment. Priestor, ktorý je viac než kaviareň a zároveň presahuje pojem slova „potraviny“.

Moment Liptov
Moment Liptov je viac ako len obyčajná kaviareň, do bodky plní predstavu o dokonalej raňajkárni a presahuje predstavy o bežnej pekárni. V každom prípade ide o výnimočný podnik.

Samozrejme, s Momentom to nešlo tak jednoducho

„V tom čase nás a našu značku Aurelica na Liptove pomerne dobre poznali a dostávali sme rôzne ponuky na spolupráce a otváranie nových konceptov.“ Nie všetky ponuky však Marekovi dávali zmysel a práve v tomto období ich dostával niekoľko a všetky odmietal. Podobne ako v Aurelice, najlepšie je byť pánom svojho konceptu a rôzne ponuky od investorov nepripadali do úvahy. Rozrastanie je náročnejšie aj z hľadiska manažmentu, personálu, všemožnej administratívy a zodpovednosti. V posledných rokoch to bolo naozaj náročné.

Aurelica coffee
Majiteľ v tom čase už etablovanej a obľúbenej kaviarne Aurelica dlho zvažoval, či ísť do nového projektu. Nakoniec mu však dal šancu a vznikol Moment Liptov.

Napriek silnejúcej pozícii Michala Mačicu vo firme bolo zvažovanie nových projektov pre Mareka nielen hľadaním tých najlepších podnikateľských rozhodnutí, ale aj testovaním hraníc zdravotného stavu. Predsa len s diagnózou roztrúsenej sklerózy treba k veľkým rozhodnutiam pristupovať obzvlášť zodpovedne. Z mladého chalana bol už otec a do nových projektov sa nedalo vstupovať s takým rizikom ako do pražiarne. A tak Marek prvú ponuku na Moment odmietol.

Dvakrát meraj a raz strihaj

Ak by Moment nikdy nevznikol, bola by to veľká škoda. Je dobre, že Marek o tejto možnosti uvažoval dlhšie a nakoniec do toho išiel. Treba podotknúť, že tento výnimočný koncept je spojením dvoch firiem. A ako sa spoja dve firmy? No predsa cez spoločného účtovníka. Tento príbeh však Marek rozpráva oveľa zábavnejšie. Marekova Aurelica a Andrejova Sýpka mali rovnakého účtovníka, ktorý ich spojil. Aj keď vzájomne vnímali prevádzky toho druhého, až toto chýbajúce spojivko bolo hýbateľom, ktoré vyústilo až v spoločný biznis.

Moment Liptov
Raňajky z Momentu sa stanú obľúbeným momentom vášho rána. Stačí navštíviť Moment Liptov.
Aurelica coffee

Aurelica coffee: Srdce kávovej kultúry na Liptove

Čítať viac >

Isté obavy z projektu, ktorý je oveľa väčší a náročnejší než Aurelica, boli namieste. Dokázať personálne obsadiť a finančne, obsahovo aj marketingovo zvládnuť taký priestor je výzva. Celý tím sa s ňou však popasoval na výbornú. „Čím ďalej som o tom uvažoval, aj v kontexte toho, že sme s raňajkami a pečivom koketovali vo svojom priestore, tým viac mi ten nápad dával zmysel.“ Slovo dalo slovo a počas jesene v roku 2019 sa začali rekonštrukčné práce v OC Jasná, na mieste, kde pred nimi sídlila banka. Ešte predtým Marek odstúpil svoju Dvojku, pretože Michal, ktorý ju mal na starosti, mal byť kľúčovou postavou nové konceptu Moment – teda jej kaviarenskej zložky.

Otváranie Momentu tesne pred kovidom – nočná mora mnohých prevádzok

Veru. Realizácia projektu aj rekonštrukcie prebehla na slovenské pomery celkom rýchlo. Aj navzdory papierovačkám a byrokracii, ktorá číha na podnikateľov v gastronómii na každom rohu.

Od prvého stretnutia po finalizáciu to netrvalo ani pol roka. Problémom bolo v takom krátkom časovom okne napríklad nájsť firmu, ktorý by bola schopná vyrobiť nábytok a drevené komponenty na mieru. Nakoniec sa im však podarilo nájsť miestnu firmu a dopadlo to dobre. Majiteľom centra sľúbili, že Moment otvoria vo februári, a tak ešte po nociach dorábali veci, aby v nejakom režime dokázali otvoriť v sľúbenom termíne.

Marek Benikovský
„Čím ďalej som o tom uvažoval, aj v kontexte toho, že sme s raňajkami a pečivom koketovali vo svojom priestore, tým viac mi ten nápad dával zmysel,“ spomína majiteľ Momentu Marek Benikovský.

Na otváračke stáli ľudia v radoch

„Povedal by som, že to prevýšilo naše očakávania.“ Na otváračke vo februári stáli pred prevádzkou rady ľudí v zime a chceli zažiť svoj Moment. Koncept sa pre ľudí stal rozhodne zaujímavým a od začiatku boli tržby aj návštevnosť vynikajúce. „Pripisujem to aj tomu, že sme nevymýšľali nejaké šialené veci, ale spojili prevádzky a nápady, ktoré sme mali overené a fungovali.“ Len vo väčšom a v „krajšom“ priestore, ktorý dokáže zákazníka komplexne uspokojiť.

Predsa len dať si dobrú kávu a raňajky a potom ísť nakupovať, to je úplne iná kvalita zážitku. Alebo naopak, „oddýchnuť“ si po únavnej chôdzi pomedzi regály a náročných voľbách medzi produktmi. Koncept dobrej plnohodnotnej raňajkárne tu dlhšie chýbal a v spojení s kvalitnými potravinami a domácim pečivom bol o tento segment veľký záujem. Ľudia na Liptove poznali aj Aurelicu, aj Sýpku, a tak im celé toto spojenie dávalo zmysel a do Momentu sa zamilovali hneď od začiatku.

Moment Liptov
Ľudia si Moment zamilovali od prvého dňa, lebo koncept dobrej raňajkárne v spojení s kvalitnými potravinami v tomto regióne dlhšie chýbal.

Čo je dobré, nie je lacné, a čo je lacné, nie je kvalitné

Žiaľ, to, čo je dobré, nie je lacné. Jednoducho, kto má o záujem kvalitu, dopraje si ju napriek vyššej cene. S dátami a klientskou základňou zo Sýpky nešli do úplne neznámeho segmentu. Navyše aj s podchyteným dodávateľským reťazcom a kontaktmi na začiatku netápali so skladbou portfólia. Stačilo len posilniť niektoré kategórie, rozšíriť o nové produkty a nákupná časť bola hotová. Moment je predsa na skok od hlavného ťahu a Liptov je turistický región. Veľa ľudí tu má chaty a nehnuteľnosti, takže nedostatku kúpnej sily sa až tak neobávali. Navyše v tomto segmente nie je až toľko konkurencie v meste. Investícia do kvalitnej stravy, potravín bez éčok či kozmetiky bez chémie je vlastne investícia do seba samého a zdravia. A na tom by sa nemalo šetriť. „Dnes pri raste cien aj bežne dostupných základných potravín v reťazcoch sa ten rozdiel medzi nami zmenšuje a zákazník nemá pocit, že by sme boli drahí,“ prízvukuje Marek.

Moment, spojenie troch elementov

Majú to dokonca aj v logu. Tri kruhy v písmene O symbolizujú tri silné prvky – káva, potraviny, pekáreň. Rozdelím to formálne na dve časti, aj keď sú úzko prepojené. Jedna časť sú potraviny a druhou časťou je raňajkovo-kaviarenská časť. A obe tieto časti prepája práve pekáreň, ktorá produkuje výrobky do predajne potravín, ale je aj základom raňajok. Potraviny sú postavené na hodnotách, ako je čerstvosť, lokálnosť, poctivosť. Dodávateľov sa snažia starostlivo vyberať, ochutnať ich produkty a poznať aj ich filozofiu, aby zákazníkom priniesli a ponúkli len to najlepšie. Hovoríme o mäse, mliečnych výrobkoch, ovocí, zelenine, zaváraninách, cestovinách a množstve ďalších produktov. Veď nakoniec, choďte a presvedčte sa na vlastné oči. Okrem potravín v Momente nájdete aj slovenské víno či mikropivovary. Samozrejmosťou je prírodná kozmetika bez použitia zdraviu škodlivej chémie, ktorá je tiež lákadlom pre množstvo zákazníkov.

Moment Liptov
Tri kruhy v písmene O v logu Momentu symbolizujú tri silné prvky – káva, potraviny, pekáreň.

A druhá časť je kaviarenská, ktorú ma na starosti Michal. Kaviarenská časť je postavená na výberovej káve z Marekovej pražiarne a v podstate ponúka rovnako kvalitný a chuťový zážitok ako Aurelica. A raňajková časť je postavená na produktoch z vlastnej pekárne a kvalitných ingredienciách z potravín. V posledných mesiacoch Momentu s kreovaním a nastavovaním raňajkového konceptu pomáhal Dalibor Rákoczy, známejší ako Pán Tymián, ktorý je podporovateľom kvalitných slovenských projektov. A ako hovorí Marek: „Ľuďom chutí, sú spokojní, a tak sme aj my spokojní. Po tých náročných rokoch určite pomaly máme dôvod na úsmev.“

Bola pandémia až taká náročná?

Bola. Po prvotnej radosti z otvorenia prišla krutá stopka. Keďže pandémia bola manažovaná, ako bola, a gastrosektor to pocítil najviac, nevyhlo sa to ani Momentu. Prepady tržieb boli niekde na úrovni 70 až 80 % a ako nová prevádzka nemali nárok na žiadnu pomoc, pretože tržby nebolo s čím porovnať. K tomu nejasné pravidlá, raz len predaj so sebou, okienkový predaj, potom otvorené, potom zatvorené. Vôbec to neprispelo k stabilizácii situácie.

„Cieľom bolo udržať zamestnancov bez prepúšťania, čo sa nám podarilo. Všetci veľmi dobre vieme, aké ťažké je nájsť kvalitný personál v gastre, preto bolo udržanie toho súčasného prioritou,“ podotýka Marek. Výhodou Momentu bolo, že sú potravinami a zároveň kaviarňou. Takže raz to ťahali potraviny, a keď sa opatrenia uvoľnili, tak to zas dorovnala kaviareň. Veľkou pomocou bola pražiareň, kde sa pražilo naplno, pretože o balíčky kávy domov bol obrovský záujem. Objemy praženia lámali rekordy a v tomto smere ich zachránila Aurelica. Dokázali sa aj rýchlo adaptovať, robiť rozvoz potravín bezpečne pred dvere a podobne, takže to na konci zvládli. A bez prepúšťania.

Marek Benikovský
Výhodou Momentu bolo, že ide o potraviny a kaviareň na jednom miest. Marek je rád, že v kovidových časoch raz ťahali tržby potraviny a pri uvoľnení opatrení to zas dorovnala kaviareň.

Moment a jeho lokálna podpora

Moment je postavený na lokálnej podpore. Začalo sa to už stavbou, keď nábytok a drevené prvky na mieru dostala na starosti liptovská firma. A pokračuje to ďalej. Tovar s rýchlym obratom, ako sú mäsové či mliečne výrobky, pochádza od miestnych farmárov a lokálnych dodávateľov. A aj ten zvyšný tovar je prevažne od dodávateľov z celého Slovenska. A, samozrejme, čerstvá káva, pochádzajúca z pražiarne Aurelica, tvorí jeden z hlavných elementov celej prevádzky. A keď hovoríme o srdci konceptu – pečive, aj to je postavené na kvalitných slovenských dodávateľoch jednotlivých surovín. Tak ako si Marek zakladá na pomoci a podpore lokálnej komunity vo svojej kaviarni a pražiarni Aurelice, rozšíril tento modus operandi aj do Momentu. A nepochybne je regionálna spolupráca cestou k úspešnému podnikaniu. Klišé „čo dáš, to sa ti vráti“ tu funguje spoľahlivo na všetkých frontoch.

Všetko je o ľuďoch

Fluktuácia v gastronómii je pomerne bežný jav, ktorý ma mnoho príčin. Každé pravidlo má aj svoju výnimku a toto platí pre Marekove firmy. Zamestnanci od neho neodchádzajú, ale stoja pevne pri ňom. Sú nielen dobrí zamestnanci a kolegovia, ale aj priatelia, ktorí sú mu oporou v neľahkých časoch. Tak ako v Aurelice, aj v Momente vidíte pri návštevách známe tváre. Či už v pekárni, predajni, alebo vás poteší večne vysmiaty bradatý Michal za barovým pultom. Aj Marek je tam skoro vždy, hoci za kávovarom ho už veľmi neuvidíte. V poslednom období pomohli s prácou a vrátením sa do života aj ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, ktorí sa im odvďačili kvalitnou a poctivou prácou.

Moment Liptov
V pekárni, predajni alebo za barovým pultom Momentu Liptov vás poteší večne vysmiaty bradatý Michal.

Ako funguje Moment dnes?

To, že je Moment v nákupnom centre, nijako nelimituje jeho otváracie hodiny. Rannú kávu či raňajky si môžete nerušene vychutnať už od siedmej ráno. Raňajkovanie tak pokračuje každý deň okrem nedele až do obeda hlavne pre tých, ktorí si radi trocha pospia. A až do večera Moment funguje ako potraviny, kde si počas obednej prestávky alebo po práci môžete v pohodlí nakúpiť všetky svoje obľúbené potraviny. A k tomu si dať dobrú kávičku.

A čo firemné raňajky? Ukázať zamestnancom, že vám na nich záleží, a ponúknuť im spríjemnenie rána a pracovného týždňa nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí ísť na webovú adresu Momentu a urobiť objednávku. A ak chcete zažiť chutnú sobotu, v ich ponuke nájdete aj raňajkové boxy až pred dvere počas soboty. Pre skvelé raňajky si zbehnete v pyžame a papučiach. Čo viac si priať? Pre romantické duše dychtiace po objavovaní krás regiónu ponúka Moment servis zapožičania piknikových košov. Samozrejme, s dobrým jedlom a fľašou vína. Ak hľadáte ten správny gastronomický zážitok na Liptove, Moment by ste rozhodne nemali vynechať.

Moment Liptov
Rannú kávu či raňajky si v Momente môžete vychutnať každý deň okrem nedele už od siedmej ráno.

Zo šialeného sna mladíka dospelácka prevádzka

Marek pred ôsmimi rokmi otváral Aurelicu – bezhlavo a riskantne. Zadlžil sa a riskoval všetko, aby sa mu podarilo splniť si svoj sen. Zrejme ani nepredpokladal, že o pár rokov neskôr bude podpísaný pod projektom, ktorý sa za krátky čas stal ikonou Liptovského Mikuláša a poznajú ho aj ďaleko za hranicami regiónu. Dnešný Marek je zrelý a ostrieľaný podnikateľ, ktorý si za jednu dekádu preskákal viac než niektorí ľudia za polstoročie. A taký je aj Moment. Dospelý, do detailov premyslený a pripravený byť tu pre svojich zákazníkov dlhé roky. Hoci Marek sa z každodennej prevádzky trocha stiahol, stále cítiť jeho prítomnosť hlavne v šikovných kolegoch a zamestnancoch, ktorým vštepil svoju filozofiu. Je to práve on, kto vnáša dušu nielen do Aurelicy, ale aj do Momentu a je „zodpovedný“ za jedinečné zážitky, ktoré tam prežijete.

Moment Liptov nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

 

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *