Skrytý klenot Tatier

 Skrytý klenot Tatier

 

Historická vila na brehu jazera je ako vystrihnutá z dobových básní. Zároveň je však dokonale moderným útočiskom na únik pred svetom, ruchom, stresom či povinnosťami. Láska na prvý pohľad.

Vila Marína

Existujú miesta, do ktorých sa zamilujeme postupne každým sústom dobrého jedla či objavovaním ďalších a ďalších pekných zákutí. Takých je na Slovensku veľa a máme ich radi. Potom sú však také, ktoré si naše srdce získajú v prvom momente, ako ich uvidíme. Presne takým je i Vila Marína na brehu Štrbského plesa. Pokojne si sediaca v čerstvom snehu, obklopená nedotknutou prírodou, presne taká, ako ju kedysi vo svojich básňach opisovala Maša Haľamová.

Vila Marína

Vila Marína

Vila Marína

Možno ste si ju už pri svojich prechádzkach okolo plesa niekedy všimli, no nenapadlo vám, že by ste v nej mohli aj zostať. Vila Marína, v ktorej kedysi 26 rokov bývala slávna slovenská spisovateľka, ešte pred pár rokmi zívala prázdnotou. Občas sa využívala pre vzácne návštevy, v rokoch 2014/2015 však vďaka európskym fondom prešla kompletnou rekonštrukciou a dnes víta hostí kedykoľvek a počas celého roka. A ak máte radi výnimočné miesta s príbehom, túto vilu na plese si zamilujete rovnako ako my.

Vila Marína

Vila Marína

Vila Marína

Horskú vilu blízko výbežku do jazera, na ktorom dnes nájdete pamätník SNP, postavili v roku 1892. Pôvodne slúžila ako letné sídlo aristokracie, svietiac na pozadí tmavých tatranských lesov, ktoré ju neskôr objali a ukryli vo svojom tieni. Neskôr sa vo vily nasťahoval miestny lekár, ktorý pomáhal pacientom s rôznymi dýchacími či pľúcnymi chorobami. Práve za jedného z tatranských lekárov sa vydala poetka Maša Haľamová, ktorá v dome na brehu horského jazera žila svoju rozprávku. Opisovala vzácne kvety kvitnúce zo skál, snehom pokrytú prírodu, biele loďky hojdajúce sa na jazere, zelenú hladinu plesa, roztápajúcu sa jar.

Vila Marína

Vila Marína

Vila Marína

Pri pohľade z veľkých vystupujúcich okien niektorého z piatich veľkých apartmánov Vily Marína presne vieme, kde známa umelkyňa čerpala svoju inšpiráciu. Pod tieňom ihličia nepočuť nič, len zvuky prírody a vlastné myšlienky. Dokonalé ticho. Zobudíte sa do živej tapety tatranských vrcholov a zrkadliaceho sa plesa, spoločnosť vám za oknom budú robiť len veveričky či občasní turisti bežiaci okolo, no ak by ste chceli, “civilizáciu” máte stále na dosah. Hoci je každý z luxusných elegantných apartmánov vybavený kuchyňou či veľkou chladničkou, k dispozícii je vám i skvelá reštaurácia Al Lago v hoteli Solisko, ktorý túto vilu spravuje. Raňajky si môžete vychutnať práve tu, ale aj v útulnej štýlovej bielej knižnici vo vile, kde nájdete okrem iného i vzácne výtlačky básní Máši Haľamovej.

Vila Marína

Vila Marína

Vila Marína

Za cenu bežnej izby v lepšom slovenskom hoteli si môžete vo Vile Marína užiť bohatý, jedinečný priestor, honosné vybavenie, dokonalé pohodlie a atmosféru neopakovateľného horského luxusu. Napriek veľkým posteliam, mäkkým rodinným sedačkám či veľkému televízoru sa však luxus tohto miesta neskrýva vo vnútri, ale za oknom. Hlboko v tatranskej prírode, ktorá nás napriek mnohým necitlivým zásahom či prírodným katastrofám dokáže i dnes priviesť do dokonalej rovnováhy.

Vila Marína

Vila Marína

Vilu Marína nájdete na facebooku.

Text: Miroslava Gemanová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *