Pacienti po prekonaní COVID 19 majú nárok na preplácanú kúpeľnú liečbu

 Pacienti po prekonaní COVID 19 majú nárok na preplácanú kúpeľnú liečbu

 

Potvrdil to tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura a dodal, že nárok nebudú mať len pacienti s dýchacími problémami ale aj ďalší. Po lekárskom posúdení stavu pacienta bude miera preplatenia závisieť od závažnosti symptómov, ktoré pretrvávajú po prekonaní ochorenia.

 

Už takmer  500 000 ľuďom na Slovensku bolo diagnostikované ochorenie COVID 19. Aj napriek tomu, že množstvo z nich je už, podľa oficiálnych štatistík, vyliečených, viaceré zdravotné ťažkosti spôsobené týmto ochorením u nich pretrvávajú i naďalej. A v poslednom čase sa dokonca objavuje čoraz viac prípadov, kedy komplikácie pociťujú nielen starší s pridruženými ochoreniami ale i mladšie, fyzicky zdatné, ročníky. Bežné činnosti sa pre nich stávajú fyzicky náročnými a zistili, že ich športová výkonnosť je vo veľkej miere obmedzená.

 

hotel-royal-palace-logo-129
Po lekárskom posúdení stavu pacienta bude miera preplatenia závisieť od závažnosti symptómov, ktoré pretrvávajú po prekonaní ochorenia.

PostCOVID syndróm

stolicky

Môžete podávať výkazy v schéme Prvá pomoc ++ za február! Aké zmeny nastali a na čo si treba dať pozor ?

Čítať viac >

Dnes vieme, že po prekonaní COVIDu sa u mnohých objavia problémy, ktoré pred tým nepoznali – bývajú extrémne unavení až vyčerpaní, zadýchajú sa aj pri miernej záťaži, trápia ich pretrvávajúce bolesti svalov a kĺbov či bolesti v hrudníku. Časte sú aj bolesti hlavy či tŕpnutie a slabosť končatín podobná stavom po mozgovej mŕtvici. A to vystraší mnohých. Včasná cielená rehabilitácia však dokáže podporiť a doliečiť následky vážnej infekcie v organizme, predísť chronickým stavom a podporiť regeneráciu oslabeného imunitného systému.

 

hotel-royal-palace-logo-137
Kúpeľnú liečbu po prekonaní ochorenia COVID 19 na odporúčanie lekára, hradí zdravotná poisťovňa až na 21 dní.

PostCOVID-19 pacienti a ich rehabilitácia v kúpeľoch

Experti z celej Európy, medzi nimi aj balenologička a viceprezidentka ESPA Janka Zálešáková, hovorili na webovom fóre, ktorý pripravila Európska asociácia kúpeľov ESPA, o inováciách a výsledkoch v liečbe pacientov ktorých koronavírus zasiahol. Zdá sa, že aj keď ide o nové ochorenie, pri rehabilitácii a rekonvalescencii pacientov zaberajú osvedčené metódy, ktoré dobre poznáme z kúpeľov aj u nás na Slovensku. Na zlepšenie stavu lekári odporúčajú absolvovať minimálne 10 dňový pobyt. Kúpeľnú liečbu po prekonaní ochorenia COVID 19 na odporúčanie lekára, hradí zdravotná poisťovňa až na 21 dní. Mnohé slovenské kúpeľné a liečebné domy promptne zareagovali a zostavili  špeciálne liečebné PostCOVID balíčky využívajúce ich lokálne kúpeľné procedúry a prírodné liečivé zdroje. Liečebné programy prispôsobujú na mieru konkrétnym problémom pacienta. V súčasnej situácii je kúpeľnú liečbu možné absolvovať len na základe návrhu lekára.  Po uvoľnení opatrení si môžete špeciálny PostCOVID pobyt uhradiť aj ako samoplatca a to za zvýhodnenú cenu.

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články