Návštevnosť v hoteloch sa prepadla medziročne o viac ako 90%! Nebudú ani karanténne pobyty…

 Návštevnosť v hoteloch sa prepadla medziročne o viac ako 90%! Nebudú ani karanténne pobyty…

 

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska aktívne presadzovala riešenie karanténneho ubytovania v hoteloch už od septembra 2020. Vláda SR však koncom marca 2021 rozhodla, že karanténa sa touto formou zatiaľ realizovať nebude. A návštevnosť sa stále prepadá.

Keď sa téma karanténneho ubytovania, pred niekoľkými týždňami, opäť začala otvárať potom, ako došlo k sprísneniu opatrení a režimu na hraniciach SR, mnohé hotely videli svetlo na konci tunela.

hotel-lomnica-tatry-19
Mnohé hotely videli svetlo na konci tunela.

 

Zvažovali sa dva spôsoby realizácie:

 

 

V tomto režime sa uvažovalo o opakovanom vydávaní rozkazov o hospodárskej mobilizácii a AHRS presadzovala i doplnenie náhrad ďalších nákladov, ktoré sú preukázateľné a súvisia s činnosťou ubytovacieho zariadenia.

 

2. Dobrovoľné rozhodnutie a absolvovanie povinnej karantény

 Takáto osoba by si hradila náklady spojené s karanténnym ubytovaním sama. AHRS však, na základe skúseností z jesenného plošného testovania upozorňovala, že pri tejto možnosti sa dá očakávať nízky záujem. V tom prípade by prevádzka ubytovacích zariadení nebola efektívna, čo by spôsobilo aj nízky záujem o zapojenie sa, zo strany ubytovateľov.

 

hotel

Karanténa v hoteli je možná – dobrovoľne

Aj napriek aktívnemu prístupu a niekoľkotýždňovému hľadaniu efektívnych riešení, však nakoniec Vláda SR rozhodla, že karanténne ubytovanie nateraz nebude riešené touto formou a preferenciou zostáva posilnenie kontroly dodržiavania domácej karantény. Informoval o tom poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf. „V prípade, ak by v budúcnosti malo prísť k zmene rozhodnutia smerom k hotelovej karanténe, je ministerstvo dopravy a výstavby pripravené poskytnúť súčinnosť a riešenie,” uviedol. Ministerstvo dopravy naďalej zostáva súčasťou pracovnej skupiny spolu s rezortmi zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí. „Dávame tiež do pozornosti, že aj v súčasnej situácii sú vytvorené platné podmienky pre možnosť absolvovať karanténu v hotelových zariadeniach dobrovoľne,“ dodal Ivan Rudolf.

Prepady návštevnosti sú alarmujúce

Nové, prísnejšie opatrenia, ktoré od januára úplne obmedzili ubytovanie hostí v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach, spôsobili januárový 94,1 % prepad počtu hostí. Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje závislé na zimnom cestovnom ruchu. Podľa Štatistického úradu SR sa v januári 2021 ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 26,6 tisíc hostí, čo je druhý najnižší počet a súčasne druhý najvyšší percentuálny prepad od začiatku roka 2020. Návštevnosť klesá už piaty mesiac po sebe a horšie čísla boli zaznamenané už len v apríli 2020.

 

hotel
Aj napriek aktívnemu prístupu a niekoľkotýždňovému hľadaniu efektívnych riešení, však nakoniec Vláda SR rozhodla, že karanténne ubytovanie nateraz nebude riešené touto formou a preferenciou zostáva posilnenie kontroly dodržiavania domácej karantény.

V rovnakom období minulého roka hotely navštívilo  takmer 450-tisíc hostí a zrealizovali 1,2 milióna prenocovaní. Medziročne sa počet hostí znížil o 90,5 % – v zariadeniach strávili viac ako 112-tisíc nocí. Návštevníkmi boli v januári z 80% domáci turisti (21,4 tis.) No aj ich počet sa medziročne znížil o 92,4 %. A zatiaľ si cestu k nám našlo len 5,2 tisíca zahraničných návštevníkov, čo znamená medziročný pokles o 96,8 %. V predchádzajúcom roku sa na Slovensku v januári ubytovalo 166-tisíc cudzincov.

 

hotel
Návštevnosť klesá už piaty mesiac po sebe a horšie čísla boli zaznamenané už len v apríli 2020.

 

Zdroj: AHRS, Štatistický úrad

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články