Gastroprevádzky a cestovný ruch si rozdelia 120 miliónov eur

 Gastroprevádzky a cestovný ruch si rozdelia 120 miliónov eur

 

Dlho očakávané navýšenie financií určených na pomoc gastroprevádzkam a ďalším podnikateľom v sektore cestovného ruchu je schválené. Z pôvodne avizovaných 157 miliónov je však dnes 120…

Minister dopravy odôvodnil zmenu požadovanej sumy tým, že 120 miliónov eur je vyčlenených v rámci schémy minimálnej pomoci do 200-tisíc eur. A veľká schéma čaká na schválenie Európskou komisiou. “Ten rozdiel sú práve prostriedky pre veľké subjekty, ktoré presahujú schému ‘de minimis’, takže bude to rozdelené na dve časti,” vysvetlil. “Vďaka tejto pomoci budeme môcť otvoriť ďalšiu výzvu prakticky okamžite už najbližšie dni, a to bude výzva za mesiace november až marec 2021. Zatiaľ sme stále v rovine ‘de minimis’. Očakávame schválenie veľkej schémy, ktorá prekračuje hranicu 200-tisíc eur, najbližšie dni, najbližšie týždne,” dodal Andrej Doležal na tlačovej konferencii a  generálny riaditeľ sekcie cestového ruchu Radúz Dula v relácii Z prvej ruky Rádia Slovensko. Momentálne môže HoReCa segment čerpať tri druhy pomoci: Prvú pomoc ++ na mzdy, pomoc s nájmami z dielne Ministerstva hospodárstva SR a schému pomoci pre cestovný ruch, ktorá vstupuje do svojej druhej etapy.

 

hotel

Žiadať môžu aj dlžníci!

Návštevnosť v hoteloch sa prepadla medziročne o viac ako 90%! Nebudú ani karanténne pobyty...

Čítať viac >

,,Druhé kolo výzvy rozšíri obdobie, za ktoré budú môcť podnikatelia žiadať podporu na 12 mesiacov, teda od 1. apríla 2020 do 31.marca 2021. Finančné krytie máme však týmto rozhodnutím až do 31.mája 2021. Zmenou oproti prvej etape je, že v novej výzve vypadáva povinnosť mať vyplatené pohľadávky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, resp. daňovému úradu, čím sa schéma otvorí ďalším subjektom,” uviedla v tlačovej správe štátna tajomníčka Katarína Bruncková.

 

foto
Momentálne môže HoReCa segment čerpať tri druhy pomoci: Prvú pomoc ++ na mzdy, pomoc s nájmami z dielne Ministerstva hospodárstva SR a schému pomoci pre cestovný ruch, ktorá vstupuje do svojej druhej etapy.

Aj v ďalšej etape schémy ,,de minimis” budú, podľa ministerstva, oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti. Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. Limit čerpania je stanovený na 200 000 eur na žiadateľa, keďže ide o tzv. schému pomoci “de minimis”.

 

foto

Ďalšie návrhy zlepšenia pomoci

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska predložila na zasadnutie Ekonomického krízového štábu ďalšie návrhy na zmierenie dopadov pandémie COVID-19 na podniky a zamestnávateľov v cestovnom ruchu a na zefektívnenie a lepšiu dosažiteľnosť pomoci pre čo najviac podnikov v kríze:

  1. Zníženie kritéria poklesu tržieb ako kritéria pre oprávnenosť na podanie žiadosti a to už od 30% poklesu tržieb ( v zmysle platných pravidiel a dodatkov tzv. Dočasného rámca).
  2. V schéme pomoci s nájmami (v gescii MH SR) doplniť, aby sa pomoc dala čerpať aj na prenájmy pozemkov, ktoré sú počas zimnej sezóny určené na zjazdové lyžovanie.
  3. Vytvorenie jednorazového príspevku pre zamestnávateľov na kompenzáciu nákladov spojených s dovolenkovým nárokom zamestnancov, ktorí vznikol v období, počas ktorého boli na prekážke.

 

foto
Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty.

K návrhom na zlepšenie pomoci zo strany štátu sa pridáva aj iniciatívna 10 pre Gastro:

  1. Zastavenie exekučných aktivít inštitúcií podriadených vláde.
  2. Adresná pomoc gastro segmentu formou dočasného zníženia DPH na stravovacie služby na 5 – 10%.
  3. Stanovenie jasných pravidiel a podmienok pre otvorenie prevádzok v čo najskoršom období.

Zaujímavý návrh odznel aj v diskusnej relácii u Braňa Závodského v Rádiu Expres. Ján Tóth, šéf Rady pre Rozpočtovú zodpovednosť,  otvoril debatu o možnej podpore domácej ekonomiky zo strany vlády, ktorá by v tomto roku mohla dosiahnuť až takmer 2 miliardy eur (2 % HDP). Podľa neho by bola pomoc najviac efektívnou v sektoroch turizmus, gastro, kultúra, šport atď. Keďže ide o služby, ktoré nemohli byť prevádzkované.

 

foto

Splátkový kalendár aj bez založenia majetku

Od 1.1.2021 do odvolania a len z dôvodu krízy, si môžete dohodnúť splátkový kalendár na dlh za odvody v Sociálnej poisťovni bez obmedzenia výšky dlžnej sumy. S maximálnou splatnosťou 24 mesiacov, bez potreby založiť majetok. Stále môžete využiť aj možnosť, požiadať o odklad splatnosti odvodov do 30.6.2021 za mesiace december, január, február a marec 2021.  Túto lehotu navrhuje Asociácia hotelov a reštaurácií predĺžiť do konca roka 2021. Iniciatíva 10 pre Gastro avizovala úspech v rokovaniach so Sociálnou poisťovňou a priniesla informáciu, že v prípade, ak prevádzka nie je schopná z dôvodu meškania štátnej pomoci na udržanie zamestnanosti, uhradiť potrebnú splátku splátkového kalendára za dlžné mesiace, dostáva ešte ďalších 30 dní navyše, kým začne Sociálna poisťovňa dlh vymáhať. Podmienkou je informovanie svojej kontaktnej osoby v Sociálnej poisťovni. Stále síce bude platiť, že tým príde k zrušeniu splátkového kalendára, no je možné dohodnúť si následne nový. Túto výnimku však môžete využiť iba raz.  Nový splátkový kalendár bude ale opätovne schválený len  tým žiadateľom, ktorí sa preukážu žiadosťou o čerpanie štátnej pomoci (postačuje elektronicky e-mailom) a to bezodkladne do pár dní od zrušenia starého splátkového kalendára.

 

foto

 

Zdroj: TS MD SR, www.ahrs.sk, www.10pregastro.sk

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články