Najlepšie kaviarne v Prahe – z každého rožku trošku

 Najlepšie kaviarne v Prahe – z každého rožku trošku

Mesto sto veží, s bohatou históriou a krásou na každom kroku. Praha rozhodné má čo ponúknuť. Nie sú to však iba Pražský hrad, ktorý sa týči nad mestom ako koruna krásy, Karlův most spájajúci Staré Mesto a Malú Stranu či Staromestské námestie s ikonickým Pražským orlojom. Sú to aj ulice dýchajúce atmosférou či kaviarne, ktoré pohltia dušu každého kávičkára. Klasika s historickým nádychom, kaviareň s umeleckou pridanou hodnotou, lokálna výberová káva, moderné bistro s brunchovou ponukou či kaviareň s božskými dezertmi – prinášame vám náš výber tých najzaujímavejších pražských kaviarní, z ktorých si vyberie naozaj každý.

Praha je vyhľadávaným mestom, ktoré rozhodne má čo ponúknuť. História, umenie, ale aj kvalitná gastronómia a kaviarne s atmosférou.

Cukráreň Myšák a história siahajúca do roku 1911

Kúsok od Václavského námestia nájdete cukráreň Myšák, ktorá má za sebou bohatú históriu. Tá sa začala písať v roku 1911, kedy otvorila dvere prvým nadšencom sladkých dobrôt.

Medzi najlepšie kaviarne a cukrárne v Prahe patrí aj Myšák v centre Prahy na Vodičkovej 31 v časti Nové Mesto.

Cukráreň Myšák si okamžite získala priazeň Pražanov, ale i známych osobností. Odvtedy si prešla strastiplnú cestu, keďže povojnový režim cukrárni veľmi neprial. V roku 2017 prebrala priestory Myšáka sieť reštaurácií Ambiente, pričom nadviazali na prvorepublikovú tradíciu Myšákovho cukrárstva. Dnes si tak môžete vychutnať koláčik či výberovú kávu v krásnych priestoroch cukrárne rešpektujúcich jej pôvodný vzhľad, ktorý nadväzuje na sto rokov staré korene.

História cukrárne Myšák sa začala písať v roku 1911. Prešla veľký kus cesty, ktorá bola poriadne kľukatá. V rukách siete Ambiente však opäť ožila, a to s dôrazom na zachovanie pôvodnej tradície.

Okrem klasických českých zákuskov vaše mlsné jazýčky poteší aj známy zmrzlinový pohár Myšák, moderné zákusky, ale napríklad aj čerstvé plnené croissanty. Ich ponuka je skutočne bohatá a okrem zákuskov a pečiva si vyrábajú aj vlastné bonbóny, likéry či iné sladké dobroty. Nechýba však ani raňajková ponuka a výberová káva z českej pražiarne Nordbeans. Samozrejmosťou je čerstvosť ponúkaných zákuskov a pečiva. Pridanou hodnotou je aj obchodík s výrobňou na hornom poschodí, kde môžete sledovať majstrov cukrárov priamo pri práci.

Na hornom poschodí nájdete obchodík plný produktov vlastnej výroby, ale aj výrobňu samotnú. Môžete tak sledovať celý proces prípravy a pečenia.

Sladká Praha – IF vo Werichovej vile

Prejdite cez Karlův most, na ktorom sa to neustále hemží miestnymi i turistami, a zamierte do kaviarne, kde sme ochutnali ten najlepší zákusok. Bez srandy.

Nie je pravidlom, že dokonalý dizajn dezertov je zárukou chuťového zážitku. V tomto prípade však táto rovnica rozhodne platí.

V srdci Prahy, zároveň však v objatí zeleného parku, nájdete cukráreň a kaviareň IF Café nachádzajúcu sa priamo vo Werichovej vile. Dezerty, ktoré vás ohúria nielen vzhľadom, ale aj svojou chuťou, sú hotovým umeleckým dielom a počinom známej českej cukrárky Ivety Fabešovej. Tá si prešla vzostupmi i pádmi, no plnej odhodlania a snov sa jej podarilo opäť postaviť na nohy a vytvoriť toto miesto plné dokonalých dezertov.

Cukráreň a kaviareň IF nájdete priamo v priestoroch Werichovej vily na Malej Strane, U Sovových mlýnů 7. Genius loci tohto miesta skvele dopĺňa chuťový pôžitok.

Svieža mandarinka, Saturn s kokosovo-ananásovo-mangovou príchuťou, schwarzwaldská torta v dizajne kávovej šálky, dokonalý pistáciový zákusok, o ktorom som písala už na začiatku, a mnoho ďalších dezertov. V IF však nájdete okrem dezertov aj lahodnú raňajkovú a brunchovú ponuku. Ak si chcete odniesť kúsok tohto sladkého raja domov, môžete si okrem dezertov zakúpiť aj rôzne čokolády či krémy. Nech už ochutnáte akýkoľvek dezert, alebo siahnete po raňajkovom menu, určite nebudete sklamaní.

Od klasických chutí až po kombinácie, ktoré prekvapia. Výber dezertov je široký, no v ponuke je aj lahodná raňajková ponuka.

Kafe & Hrnky – kaviareň s keramickým ateliérom

Ak hľadáte okrem pôžitku aj nejaký ten zážitok, na Malej Strane nájdete kaviareň s keramickým ateliérom. Kafe & Hrnky je unikátna kaviareň s útulnou záhradou v centre Prahy, v ktorej z hrudky hliny vznikajú malé diela.

Praha ponúka rôzne koncepty. Jedným z nich je aj Kafe & Hrnky na Nerudovej 25 na Malej Strane. Ide o kaviareň spojenú s keramickým ateliérom.

Za zrodom tejto kaviarne stojí keramická výroba Maříž. Počas dlhých rokov výroby sa naučili užívať si kávu z vlastných výtvorov plnými dúškami. A tak vznikla myšlienka vytvoriť miesto, ktoré by zahŕňalo celú životnú cestu hrnčeka – od hrudky hliny až po šálku kávy v rukách kávičkárov. Neostalo len pri myšlienkach a čoskoro sa zrodil koncept Kafe & Hrnky, ktorého cieľom bolo priniesť medzi ľudí viac českého remesla a vytvoriť miesto, kde si môže človek užiť kávu a koláč v príjemných priestoroch. Dolná časť patrí kaviarni, ktorá ponúka taliansku kávu, raňajkové a brunch menu, ale aj rozmanitý výber sladkých a slaných koláčov. Tie si pečú sami priamo v prevádzke.

Kafé & Hrnky je miestom, kde si viete vychutnať kávu či domáce sladké a slané koláče v priestoroch, ktoré dýchajú príjemnou atmosférou.

Točité schody priamo z kaviarne vedú do keramického ateliéru, ktorý je otvorený pre všetky tvorivé duše. Rodina s deťmi, skupinka slečien, zaľúbenci na rande, ale aj starší pár dôchodcov. So štetcom v ruke a úsmevom na perách sme v ateliéri stretli zastúpenú každú vekovú skupinu. Stačí si zarezervovať termín, prísť, obliecť si zásteru a vziať štetec do ruky. Sami si vyberiete hrnček, misku či tanierik, ktoré si chcete namaľovať. Vaše dielo vám potom vypália a pripravia na vyzdvihnutie.

Horné priestory patria ateliéru. Môžete si prísť namaľovať vlastný hrnček či iný keramický výrobok, ktorý vám následne výpalia a pripravia na vyzdvihnutie.

SmetanaQ Café & Bistro – kaviareň v objatí umenia a designu 

Kaviareň SmetanaQ je súčasťou veľkého konceptu, ktorý prináša design a umenie o kúsok bližšie. Okrem kaviarne a bistra nájdete na Smetanovom nábreží v Starom Meste aj galériu, obchod s českými a slovenskými dizajnérmi či ateliéry.

Koncept SmetanaQ je zameraný na podporu českej a slovenskej tvorby, rovnaký prístup má aj Café a Bistro. Výberová káva je z českej pražiarne Nordbeans a čaje z karlínskej čajovne TeaMountain.

Za stolmi pri veľkých oknách, ktoré dnu vpúšťajú slnečné lúče, nájdete sedieť rodiny, turistov, študentov, ale aj kaviarenských pôžitkárov či ľudí na pracovnej schôdzke. Užívajú si nielen skvelú kávu a jedlo, ale aj priestory, ktorým dominujú 4 metre vysoké stropy, odhalené steny či zaujímavé čierne svietidlá. Tie sú inšpirované bondážou a klasickou japonskou technikou viazania a sú výtvorom Kateřiny Handlovej, ktorá ich navrhla pre skláreň BOMMA. No náš zrak upúta aj obraz, ktorý je súčasťou aktuálnej výstavy v galérii.

Praha, umenie a kvalitná káva. SmetanaQ Café & Bistro je srdcom konceptu dýchajúceho dizajnom a umením na Smetanovom nábreží.

K výberovej kávy z českej pražiarne Doubleshotsi môžete vybrať niečo zo širokej ponuky domácich zákuskov a dezertov, slaných koláčov, teplej raňajkovej ponuky, ale aj poobedného menu. V teplých mesiacoch je k dispozícii aj príjemná terasa.

The Miners – 8x Praha a 2x Barcelona

Ak sa ocitnete na Staromestskom námestí, na ktorom nájdete aj známy Pražský orloj, zastavte sa v jednej z pobočiek kaviarní The Miners.

The Miners so zameraním na urbanistické kaviarne a praženie výberovej kávy disponuje aj vlastnou pekárňou.

Reťazec s vlastnou pražiarňou kávy, s cieľom sprístupniť kvalitnú výberovú kávu každému, má aktuálne 10 pobočiek. Praha ponúka 8 z nich, 2 nájdete v Barcelone. The Miners sa zameriava na urbanistické kaviarne a dôraz kladie na jednoduchosť, diverzitu a udržateľnosť. O tom, že patria medzi obľúbené kaviarne, svedčí aj fakt že boli zaradené do rebríčka najlepších kaviarní The Best of Prague pre rok 2023.

Aktuálne má The Miners 10 pobočiek. V Prahe nájdete 8 z nich, zvyšné 2 až v Barcelone.

V rámci širenia povedomia o kvalitnej káve organizujú pravidelné akcie, ako cuppingy, swapy či MINERS run. Spoločný beh po meste zakončený, ako inak, kávou zadarmo v ich kaviarni. Okrem výberovej kávy majú aj vlastnú pekáreň, preto vás poteší aj ponuka pečiva, dezertov či sendvičov.

S cieľom priniesť kvalitnú výberovú kávu každému a s dôrazom na jednoduchosť, diverzitu a udržateľnosť. To je česká pražiareň kávy The Miners.

Okrem kvalitného espressa či batch brew si môžete vychutnať rôzne podoby kávových nápojov a sezónne nápoje. My sme náš kaviarenský výlet zakončili lahodným ruby mocha. Nápojom, ktorý bol sladkou, dokonalou bodkou a príjemnou rozlúčkou s mestom, ktoré skrýva mnoho úžasných zákutí, možností a kaviarní.

Sladká bodka na záver? Áno, aj tak by sa dal opísať nápoj RUBY MOCHA BURST.

 

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články