Moka Coffeeshop v Nitre – voňavá kaviareň v budove fary

 Moka Coffeeshop v Nitre – voňavá kaviareň v budove fary

Na jednej z najkrajších ulíc v Nitre sa nachádza voňavý poklad plný kávy. Moka Coffeeshop na Farskej ulici je miestom, kde sa stretávajú študenti, mamičky na materskej, podnikatelia i dôchodcovia. Rušné ráno strieda pokojnejší obed, a to všetko v prekrásnych historických priestoroch farského úradu. Poďte s nami na náš najnovší Fiat Dolce výlet. Teraz do „Mesta pod Zoborom“.

Túto kaviareň vám prinášame vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala vozidlo Fiat 600 na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Pripravte sa, naštartujte a poďte s nami opätovne na Fiat Dolce výlet.
Do Mesta pod Zoborom sme sa doviezli na štýlovom, plne elektrickom FIAT 600. V rámci pôžitkárskej kampane Fiat Dolce výlet navštevujeme tie najunikátnejšie kaviarne po celom Slovensku.

Na jednom zo siedmich kopcov

Jednoducho príjemná. Aj tak sa dá jedným slovom opísať atmosféra, ktorá vládne na milej ulici v Nitre, ktorá vďaka stromom patrí aj počas horúcich dní medzi tie chladnejšie. Je súčasťou jedného zo siedmich kopcov (konkrétne Na Vŕšku, pozn. redakcie), na ktorých sa Nitra rozkladá. A takmer uprostred ulice, v jednom z jej najkrajších domov, sa nachádza aj nenápadný kávičkársky poklad. Miestni o ňom už dávno vedia, a tak sme sa tam šli pozrieť aj my.

Náš najnovší kávičkársky objav, MOKA Coffeeshop, leží na jednej z najkrajších ulíc v Meste pod Zoborom. Sídli v budove fary.

Spoločnosť nám robilo šikovné elektro vozidlo FIAT 600, ktoré sme si stihli zamilovať už počas cesty do Novej Bane. Sila a pružnosť elektroauta sa ukazuje skvelo nielen na rýchlostných cestách, ale svoju praktickosť ukazuje najmä v meste. O to viac, ak ide o miesta, kde sa veľa toho na cestu nezmestí – ako aj spomínaná Farská ulica. To sa mestám stáva, historické centrum sa zväčša nenatiahne, ale musí sa prispôsobiť tempu mesta. A FIAT 600 je prispôsobivý.

Od staršieho súrodenca si vzal nielen krásny dizajn, ale i kompaktnosť – aj napriek väčším rozmerom.

Výhodou kaviarne  je pre elektromobilných aj blízkosť elektronabíjacej stanice na susednej ulici Piaristická.

MOKA Coffeeshop a káva

V príjemnej kaviarni nás víta priamo majiteľ Richard Longhino. Už pri vstupe do miestnosti cítiť atmosféru plnú vôní čerstvej kávy a sladkých pochúťok, čo robí z MOKA Coffeeshop obľúbené miesto pre milovníkov dobrej kávy a kvalitného občerstvenia.
Príjemný interiér kaviarne dodáva návštevníkom rovnako príjemné pocity.
Jedným z hlavných lákadiel MOKA Coffeeshop je ich výberová káva z pražiarne MOKA Roastery, ktorá je starostlivo pražená. Stojí za ňou priamo Richard. Toho svet kávy zlákal natoľko, že sa mu začal venovať viac do hĺbky a z baristu sa stal rovno pražiar.
Richard si na kvalitu potrpí. Cez kávu edukuje aj svoju klientelu, ktorá je skutočne rôznorodá.
Pre hostí má nachystané dva mlynčeky, na ktorých pripravuje svoje výberové kávy. „Na espresso sa často používa medium roast káva z Brazílie s hodnotením 83-84 bodov, zatiaľ čo druhá, espresso káva, býva často o niečo šťavnatejšia s hodnotením 86-87 bodov,“ približuje Richard. (SCA – Specialty Coffee Asociation určuje kvalitu kávy podľa bodov. Od 80 – 84.99 je v rámci specialty a veľmi dobrá, kým od 85 – 89.99 je v rámci specialty excelentná, pozn. red.)
Samozrejmosťou sú aj alternatívne kávičky. V MOKA Coffeeshop pre batch brew alebo drip kávu striedajú kávy podľa toho, čo sa hosťom najviac páči, aby mali možnosť vychutnať si rôzne chute a vône.

Koláčiky a drobný záhryz v MOKA Coffeeshop

Po dlhej ceste nám vždy dobre padne niečo na zahryznutie. A tak, okrem skvelej kávy, ponúka MOKA Coffeeshop aj rozmanité koláčiky od rôznych dodávateľov. Objavili sme u nich aj perfektné kváskové croissanty z pekárne Vrzukáč z Trnavy, čo nás veľmi potešilo. Veď kombinácia croissant a espresso je predsa len najklasickejšia.

Zaujala nás spolupráca s vychýrenou trnavskou pekárňou, Vrzukáč, ktorá do MOKA Coffeeshop dodáva croissanty.
Bezlepkáčov z našej partie potešili zas bezlepkové sušienky od Flov. Na pulte, okrem iného, ponúkajú aj lahodné cheesecake a tarty od nitrianskej cukrárky. Každý návštevník si tu tak nájde niečo podľa svojho gusta a presláviť sa môžu aj na miestne lahôdky a špeciality.

Inšpirácia z Budapešti

Ollik Café v Novej Bani je prekvapením a novou povinnou zástavkou pre všetkých

Čítať viac >

Kaviareň MOKA Coffeeshop otvorila svoje dvere na prelome júla a augusta 2019 a už od začiatku si získala obľubu svojich návštevníkov. Ľahkým dizajnom sa Richard inšpiroval hlavne zo zahraničných ciest a kaviarní, ktoré navštívil, prevažne v Budapešti.

Dizajn prevádzky, ľahký a jednoduchý, Richard navnímal v zahraničí. Inšpirovali ho predovšetkým kaviarne v Budapešti.
Dokonale vykompenzoval historickosť budovy a jednoduchosť dizajnu vnútri, čím vytvoril príjemný podnik, za aký by sa nemuseli hanbiť ani na severe Európy. S vysokými stropmi, klenbami a klenotami vonku nad ich hlavami ponúka kaviareň MOKA Coffeeshop autentickú atmosféru, ktorá pritiahne každého milovníka kávy.
Nie je to len o dobrej káve. V kaviarni nájdete aj zaujímavý výber menšich záhryzov od kvalitných dodávateľov.

Limonády, čaje a také tie ďalšie veci

Okrem kávy a koláčikov ponúka MOKA Coffeeshop aj osviežujúce limonády od Manaroots a vlastné čajíky od Wilfred Mama. Okrem toho majú vždy na predaj chutné čokoládky, ako napríklad Forra z Košíc, a rôzny brewing equipment, ako sú moka konvičky, aeropress, v60 dripy, filtre alebo knižky o káve, čo robí z kaviarne skutočný kaviarenský raj pre milovníkov kvalitnej kávy.
Káva z vlastnej pražiarne, no aj rôzny brewing equipment, ako sú moka konvičky, aeropress, v60 dripy, filtre alebo knižky o káve. Raj pre všetkých kávičkárov.
MOKA Coffeeshop v Nitre je miestom, kde sa stretávajú pôžitkári. A preto nemohli chýbať pri našom Fiat Dolce Výlete. S ich starostlivo vybranými kávami, lahodnými koláčikmi a autentickou kaviarenskou atmosférou sa stali skutočným klenotom nitrianskej kaviarne, ktorý stojí za návštevu každého, kto ocení kvalitu a chuť vo svojej šálke kávy.
Príďte si vychutnať kávu zo slovenskej pražiarne MOKA Roastery v príjemnom prostredí v Nitre.

MOKA Coffeeshop nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články