Bistrot Barónka v Betliari: Kúsok Talianska na Gemeri

 Bistrot Barónka v Betliari: Kúsok Talianska na Gemeri

 

Na Slovensku máme 425 kaštieľov a práve ten v Betliari patrí medzi najkrajšie i najznámejšie. Okrem neho, v Betliari nájdete tiež rodinný penzión Barónka s označením trojitého „B“: bed & breakfast & bistrot.

 

baronka-betliar-bbb
v Betliari nájdete rodinný penzión Barónka s označením trojitého „B“: bed & breakfast & bistrot.

 

Slovo „bistrot“ pochádza z francúzštiny, kde označuje malú reštauráciu s ponukou jednoduchého, no chutného jedla za prijateľné ceny v skromnom a zároveň príjemnom prostredí. Barónka to spĺňa do bodky. Na podlahe toskánska terakotová dlažba, bar poskladaný zo starého florentského vešiaka, vitrínka plná domácich koláčov, čerstvých focaccií a dokonca aj pečenej sezónnej zeleniny.Za tým všetkým stojí Ivana, ktorá strávila 20 rokov svojho života v Taliansku.  Hoci tam pracovala na manažérskej pozícii, v Betliari si neváhala obliecť kuchársku zásteru. Začala jednoduchými cestovinami, o ktorých sa chýry medzi miestnymi rozšírili rýchlo. Ale nie sú to len lasagne a cestoviny , Barónka Vás prekvapí stále niečím novým, či je to bravčový bôčik, zemiaky pečené s bylinkami, alebo čerstvá ryba , krevety a mušle.

chocolate-patrik-roznava-36

Patrik Hronec: Keď sa vám čokoládová pralinka nepáči, roztopíte ju a skúsite znova. Môžete to robiť donekonečna

Čítať viac >

 

baronka-betliar-bbb
Tento penzión v Betliari je tak ďalším dôvodom, prečo sa oplatí zavítať na Gemer.

 

baronka-betliar-bbb
Barónka Vás prekvapí stále niečím novým, či je to bravčový bôčik, zemiaky pečené s bylinkami, alebo čerstvá ryba , krevety a mušle.

 

Samostatnou kategóriou sú skvelé dezerty, ktoré sú pripravované každodenne podľa vlastných receptúr.

 

baronka-betliar-bbb

 

baronka-betliar-bbb
Skvelé dezerty, ktoré sú pripravované každodenne podľa vlastných receptúr.

 

Barónka však nie je len bistrom, ale tiež Bed & Breakfast – penzión, kde sa môžete ubytovať a začať deň príjemne – raňajkami.Rovnako ako reštaurácia, aj samotné chodby, izby či salónik dýchajú rodinnou atmosférou.

 

baronka-betliar-bbb
Slovo „bistrot“ pochádza z francúzštiny, kde označuje malú reštauráciu s ponukou jednoduchého, no chutného jedla za prijateľné ceny v skromnom a zároveň príjemnom prostredí.

 

baronka-betliar-bbb

 

Súčasťou Barónky je aj terasa, záhrada, kde nechýba domček na hranie pre deti, či posedenie na lehátkach. Je tam aj letná kuchyňa s grilom a pecou na pizzu.

 

baronka-betliar-bbb-19

 

baronka-betliar-bbb-34
Letná kuchyňa s grilom a pecou na pizzu.

 

Na každom kroku cítiť, že to, čo Ivana robí, robí preto, že ju to napĺňa. Má svoju jasnú víziu a z nej nemieni poľaviť. V Barónke sa jej podarilo skombinovať to hlavné, rodinnú atmosféru, skvelé jedlo a príjemné prostredie.

 

baronka-betliar-bbb

 

baronka-betliar
Na podlahe toskánska terakotová dlažba, bar poskladaný zo starého florentského vešiaka. Dokonalé.

 

Tento penzión v Betliari je tak ďalším dôvodom, prečo sa oplatí zavítať na Gemer.

 

Barónku nájdete aj na instagrame.

 

Text: Tomáš Turek

 

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *