Likérka: Slovenský nápad svetovej kvality

 Likérka: Slovenský nápad svetovej kvality

 

Umelecké diela už dávno nenájdete iba v galériách, ale aj na tanieri či v pohároch. Duša, vášeň a gastro idú oddávna k sebe. Michal a Pavol spojili barovú alchýmiu a skúsenosti z úspešných gastro prevádzok doma aj v zahraničí a vznikol aperitív bar Likérka s vlastnou výrobou.  Na jeseň sa naplno rozbehli a ich prémiový slovenský gin a bylinný likér prichádzajú na trh už tieto Vianoce.

spirit-company-kavickarisk

Príbeh slovenského ginu a likéru

Ako mladí odišli do zahraničia. Zámorie, oceán, Londýn… Zakladatelia Spirit Company Pavol Sirotný a Michal Hajský, zúročujú svoje medzinárodné skúsenosti už 12 rokov vo svete slovenskej gastronómie. Sú súčasťou vývoja domácej gastro a barovej scény, a úspešne rozbehli dizajnovú reštauráciu, cateringovú firmu a cocktail bary. No stále mali pocit, že to nie je všetko… a pred viac ako rokom prerobili, v spolupráci s architektmi Hubinský – Kuklica – Smerek starý meštiacky dom z 20.rokov v Trenčianskych Tepliciach na aperitív bar Likérka s vlastnou výrobou.

herbal

Dizajn svetových parametrov, inšpirovaný minulosťou

Trenčianske Teplice sú srdcom kúpeľníctva, a práve táto tradícia bola inšpiráciou pre rozšírenie výroby ginu o kúpeľný likér. Remeselne, bez použitia chemických prísad. Jemnosť, ľahkosť, súzvuk chutí, no zároveň výnimočná sila, radí TOISON k prémiovým ginom. Jeho názov  dômyselne ukrýva odkaz na slovenský pôvod symbolizovaný ovčím rúnom (z fr. TOISON), ktoré je podpísané aj v detailoch na fľaši odliatej v tvare zvona. Dizajn z rúk trnavského štúdia Pergamen získal dokonca bronz na svetovej súťaži obalového dizajnu Pentawards 2020. Receptúra v sebe ukrýva prírodu i chuť diaľav. TOISON otvára vôňa kamiliek, kvetov lipy a citrónovej kôry. Po ochutnaní vystupujú borievky, šípky, jahodový list, ružové korenie a exotické grains of Paradise. V závere doznieva sladké drievko, ovocnosť arónie a sviežosť citrusov. TOISON (47%) sa vyrába maceráciou borievok, kvetov a bylín s obilným spiritom v prvotriednom destilačnom zariadení Holstein a  odpočíva v starožitných kameninových nádobách z bývalého Československa. A v ničom nezaostáva ani bylinný likér Dr. Kramer (36%). Ikonická lekárnická fľaša s dobovými ilustráciami (štúdio Pergamen), nás prenesie do obdobia elegantného života kúpeľného mesta Trenčianske Teplice.  A opäť v sebe spája to najlepšie z prírody. V dokonale prepracovanej receptúre vyznieva chuť sviežej medovky, materinej dúšky a bazových plodov. Iskrivý záver likéru dodáva podmanivá chuť vanilky a škorice, ktoré prekrýva vôňa ruží a levandule.

toison

Likérku nájdete aj na instagrame.

Text: Mária Baláž Gyuránová

Foto: Likérka

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články