Le Bistro Fou v Novej Bani – keď slimák udáva tempo
V mestečku Nová Baňa ste toho donedávna veľa nenašli. Hoci toto mesto ukrýva obrovský potenciál, ešte stále bol akoby neobjavený, a tak ste boli pri návšteve svedkami rozličného koloritu – od prekrásnej prírodnej scenérie cez obchodný dom z čias sosializmu až po supermarket s priestranným parkovaním. A niekde uprostred, priamo v srdci obce, sa nachádza bistro, do ktorého vás teraz pozývame. Vitajte v Le Bistro Fou.
Príjemný dizajn v 300-ročnej budove
Le Bistro Fou sme veru na prvý pohľad nenašli. Nenápadne ukryté, a pritom priamo na námestí, sídli bistro v budove mestskej knižnice. Masívne múry prezrádzajú, že budova vznikla už dávnejšie, a hoci je na nej fasáda, majiteľ podniku, Martin Čakloš, nám prezrádza, že múry domu majú cez 300 rokov.
Za hrubými múrmi sa však nachádza vrúcny podnik. Vidíme to nielen na majiteľovi, ktorý sa po rokoch v zahraničí túžil vrátiť do svojej domoviny. Po naťahovačkách s úradmi sa mu podarilo nemožné a bol prvý, kto do Novej Bane priniesol svieži vietor v podobe bistra. Spoločne so svojím otcom, priateľmi a rodinou vytvoril priestor, ktorý si vysníval počas pobytu v zahraničí.
Hosťami sú najmä miestni
Otvoril odvážne počas covidového obdobia a na dopyt zareagoval ponukou. Rozvoz obedového menu mu priniesol novú klientelu a priateľov. A veruže to vidíme i teraz na jeho hosťoch, ktorí sa postupne zbiehajú. Podávanie rúk, tykanie. Je vidno, že návštevníci sú najmä miestni. A keďže je pred obedom, mnohí si odbehli na denné menu, ktoré sa práve v kuchyni pripravuje.
Jedlo je jednoduché, ako sa na bistro patrí. Polievka, dve hlavné jedlá a z à la carte na večer, či výber k drinku. Martin túžil oživiť stojaté vody Novej Bane. Dnes sa v jeho podniku žije. Martin organizuje rodinné oslavy, rozlúčky so slobodou či svadobné posedenia. V spolupráci s miestnymi šikovnými ľuďmi dokázal vytvoriť komunitného ducha.
Odkaz na Francúzsko
Dizajn podniku mierne odkazuje na francúzsky vidiek. A nie je to náhodou. Martin už počas školských čias vycestoval na stáž do Francúzska, kde v oblasti gastronómie následne strávil 10 rokov. Posledné roky sa dokonca živil ako hlavný barman v luxusnom 5-hviezdičkovom hoteli v lyžiarskom stredisku Tignes.
Túžil sa však vrátiť domov a lásku k baru si preniesol aj do svojho bistra, ktoré si vybavil podľa seba. Na malé mesto i trochu odvážne. Ale aký gazda, taký statok. Svojich hostí naučil na miešané drinky a pravidelne sa hrá aj s vlastnou ponukou. Prekvapením bola aj pomerne slušne vybavená vinotéka a bar. Za nás v rámci baru však predsa len prišlo mínus, a to v podobe našľahaného cappuccina. O tom sme si mysleli, že už predsa len z našich končín vymizlo.
S odkazom na slimáka
Le Bistro Fou všade kde sa dá odkazuje na milé, avšak dosť pomalé zvieratko. Fou síce vo francúzštine znamená bláznivý, šialený, avšak filozofiou celého bistra je veci robiť uvoľnene tak, aby hosť dokázal na chvíľku spomaliť. Tak ako slimák. Majiteľ sa tak vtipne pohráva so slovíčkom a prezrádza, že to môže byť niekedy myslené aj ako slimačie a pokojné tempo prevádzky. Bistro sa nesnaží byť ničím iným ako autentickým miestom, kde si môžete vychutnať jednoduchosť a príjemnú atmosféru.
Tá prichádza aj v podobe dennej ponuky koláčikov. Je to tart, ktorý sa obmieňa a je každý deň iný. Jednoduchý koláč, ktorý je pekne naservírovaný. Mimochodom, za tieto detaily dostáva majiteľ body navyše. Odkazy na slimáka či názvy bistra má pekne zakomponované na viacerých miestach a prichádza i v podobe drobného keksíka ku káve. Tomu vravíme vyhrať sa s logom.
Mladý barman, ktorý túžil priniesť kúsok svojich skúseností z Francúzska do Novej Bane, vytvoril miesto, kde sa zastaví čas a hostia si oddýchnu. Je to bistro, ktoré si ide svojím smerom, svojím štýlom a zatiaľ sa mu úspešne darí ignorovať trendy. Le Bistro Fou je miestom pre ľudí, ktorí si chcú posedieť v príjemnom prostredí. Pre nich je skutočným pohodovým útočiskom v srdci malého banského mesta.
Text: Simona Budinská
Foto. Ondrej Bobek