Láska, peniaze, ľudia. O čom bola (ne)konferencia Gastrolove?

 Láska, peniaze, ľudia. O čom bola (ne)konferencia Gastrolove?

 

„Gastro je peklo, ktoré neodpúšťa,“ písalo sa v článku časopisu Trend.Je to pravda, podnikať v gastronómii je nesmierne náročné – poznáme to z rozprávania, poznáme to z vlastných skúseností, poznáme to všetci. Napriek tomu sa mnoho ľudí nezľakne, vyhrnie si rukávy, nedá sa odradiť náročnou byrokraciou, vysokou investíciou a otvorí si kaviareň, bistro, reštauráciu s cieľom ponúknuť ľuďom skvelú kávu, výborné jedlá, ľudskú obsluhu, dvomi slovami: lepšie gastro. Ceníme si ich odvahu, snahu a elán –  užívať si dobrú gastronómiu na Slovensku nejde lusknutím prstov, je to proces, ktorým sa musíme prepracovať. A každý jeden, kto chce túto milovanú-nenávidenú oblasť pozdvihnúť, pomáha tento proces urýchľovať.

Gastrolove

Gastrolove

Lenže na konci dňa nečítame iba úspešné príbehy, niekedy – a nie výnimočne – sa dostaví aj neúspech. Taký je život, také je podnikanie, také je gastro. Niekto na svoju kaviareň zanevrie, druhý sa vráti späť k svojej pôvodnej práci, tretí sa poučí z chýb a skúsi to znova, štvrtý sa nikdy nevzdá a preberie sa aj z klinickej smrti. Čím viac kvalitných informácií, čím viac skúseností od ľudí, ktorí sa spálili, ktorí uspeli, čím viac lásky k tomu, čo robíme, tým lepšie pre celú slovenskú gastroscénu. Aj preto sa dve moje kolegyne, Simona Budinská a Augustína Markocsyová, rozhodli zorganizovať prvú oficiálnu (ne)konferenciu Gastrolove v Trnave.

Gastrolove

šimon staš

(Ne)konferenciu, ktorá má všetkým nadšencom – študentom, ľuďom, ktorí uvažujú o svojom podniku, ľuďom, ktorí ho už majú, gurmánom, ktorí chcú spoznať biznis z druhej strany – ukázať, že v gastronómii je dôležitá láska. Bez nej to nejde. Rovnako, ako by ste nemohli byť dobrým rodičom bez toho, aby ste mali radi svoje dieťa: stačila by jedna hádka, jedna cigareta za školou, jedna puberta a bolo by po vzťahu.

Gastrolove

Gastrolove

Vďaka láske si však vždy k sebe nájdete cestu, vysvetlíte si to, poučíte sa z chýb a môžete ísť ďalej, dokonca silnejší. Láska je dôležitá, no rovnako dôležité je vedieť toho čo najviac o káve, vedieť, prečo sa neoplatí šetriť pri zariaďovaní kuchyne, vedieť nastaviť ceny, aby ste nekrachli skôr, ako začnete, vedieť, ako motivovať zamestnancov nielen finančne, ako urobiť dojem na hosťa, ako sa k nemu správať, vedieť, čo všetko za tým, čo často poznáme iba z druhej strany, je. O tom bolo Gastrolove.

Gastrolove

Gastrolove

– Tomi, bola by som veľmi rada, keby si potom napísal aj reportáž odtiaľto, – povedala mi Simona, keď sa mohla so mnou aspoň 3 minúty počas riešenia operatívnych záležitostí na Gastrolove porozprávať. Dlho som rozmýšľal, ako to uchopiť, pretože písať o niečom, na čom ste sa svojou trochou podieľali je zvláštne. Nevyznie to ako samochvála? Nie som už príliš kritický, lebo som na seba a svoje okolie náročnejší ako na ostatných? Neviem.

Gastrolove

etiketa

Selaví

Večer po akcii som ležal v posteli a okrem 4 káv som cítil pozitívne emócie. Spomenul som si na pani učiteľku z hotelovej školy v Prievidzi, s ktorou sme sa raz stretli na prezentácii knihy Gastrolove študentom, ako sa počas konferencie pri mne pristavila a nadšene vravela, že je tu s ňou až 11 študentov, hoci polovica eventu je v ich voľnom čase a domov prídu vlakom o pol jedenástej. Spomenul som si na záhradnú garden party na dvore trnavskej synagógy, kde chlapci z AZ Gastro a Big Green Egg pripravovali jedlo a ľudia si to užívali. Spomenul som si na Miloša Staněka z Potten & Pannen, ktorý počas rozhovoru držal celý čas v ruke knihu Gastrolove, a nadšene hovoril o ikonách v kuchyni.

Miloš Staněk

jedlo

Vtedy som si uvedomil, že Simona s Augustínou môžu byť naozaj spokojné s tým, čo odviedli – nielen pre tých, ktorí prišli, ale aj pre slovenskú gastroscénu ako takú. Prispeli svojím kúskom k tomu, aby ste nabudúce dostali kvalitnú a správne pripravenú kávu v čistom porceláne od upravenej obsluhy, ktorá vie, čo sa patrí, v podniku, kde to finančne funguje a majiteľ to robí viac z lásky ako pre peniaze. Ďakujem.

Gastrolove

Gastrolove

A tiež ďakujem všetkým partnerom, bez ktorých by to nešlo: A-Z Gastro, Mlsnacava, Big Green Egg, Papaya POS, Potten & Pannen – Staněk, Selaví, Trnavský kraj zážitkov, Trnavský samosprávny kraj, Uspirits, World Gastro & Office.

Text: Tomáš Turek

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x