Šimák Zámok: Pezinok získal lákadlo európskeho formátu

 Šimák Zámok: Pezinok získal lákadlo európskeho formátu

 

Vodný hrad, romantické sídlo Pálffyovcov, Slovenské vinohradnícke družstvo s necitlivou prístavbou, chátrajúci zámok. To je stručná história história Pezinského zámku postaveného v 13. storočí. V roku 2019 sa však začala písať jeho nová etapa: zaslúžená, citlivá a vkusná. Taká, vďaka ktorej Pezinok získal lákadlo európskeho formátu.

 

 

Zámok

Šimák Zámok

Novým „pánom hradu“ sa stal Štefan Šimák, bývalý majiteľ vydavateľstva Spoločnosť 7 Plus, ktorý spoločne so svojimi synmi dotiahli využitie zámku prakticky k dokonalosti. Stojí za tým však poriadny kus práce a trpezlivosti. Časť zámku sa premenila na hotel so 120 lôžkami a wellnessom, ubytovať sa môžete dokonca ako gróf(ka) – v romantickej veži. Aby vám nehrozil osud princeznej na hrášku, každá posteľ má luxusný 27 centimetrov vysoký matrac – najvyššie matrace zo všetkých hotelov na Slovensku – a paplón s husacím páperím.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Wellness časť so saunami a oddychovou zónou je prepojená francúzskymi dverami s letnou terasou Palffy restaurant. Z nej máte výhľad na udržiavaný zámocký park s jazierkom a pávmi. Práve mozaika dvoch vtákov s pestrofarebným chvostom doplnená hviezdnou oblohou dominuje wellness časti a robí ju unikátnou.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Dvom zámockým reštauráciám velí špičkový šéfkuchár Martin Novák. V Pálffy restaurant sa necháte rozmaznávať zážitkovou gastronómiou a tiež výnimočným interiérom. Šéfkuchár Martin nabáda ľudí, aby pri varení experimentovali a nebáli sa nezvyčajných kombinácií. Napríklad enciánovej zmrzliny s tradičnou buchtou.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

V Palffy restaurant tomu nie je inak, netradičné kombinácie nenájdete však iba v menu: napríklad elegantný interiér vo francúzskom štýle krásne kontrastuje s kobercami so vzorom slovenskej majoliky. Druhou reštauráciou je Zámocká viecha, tu ochutnáte precízne pripravenú tradičnú kuchyňu – počas sezóny i na terase na nádvorí zámku.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Vinárske pivnice ďalej slúžia svojmu účelu a pod taktovkou majstra Romana Janouška tu vyrábajú víno z hrozna z vlastných vinohradov. Nápoj zreje v dubových sudoch v pivniciach s tehlovými klenbami, ktoré v kombinácii s krištáľovými lustrami či modernými kruhovými svetlami vytvárajú magickú atmosféru. Bola by škoda sa o ňu nepodeliť, a tak je tento priestor prístupný verejnosti: môžete si tu objednať riadenú degustáciu, ale tiež prísť ochutnať pohár vína a nájsť útočisko pred horúcim letom. Alebo snehovou víchricou.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Unikátnym priestorom Šimák Zámku je Zlatá sála Kataríny Pálffy, ktorá v minulosti slúžila ako nahrávacie štúdio spoločnosti Opus. A dnes? Dnes je to najreprezentatívnejší priestor, v ktorom si môžete dopriať rozprávkovú svadbu. O svadobnú výzdobu sa postarajú 8 metrov vysoké stropy, krištáľové lustre, najväčší z nich meria až 3 metra, ale aj barokové zrkadlo či štuková výzdoba zo zlata. Už len perličkou je zrekonštruovaná zámocká kaplnka, v ktorej sa konajú obrady.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Gestom úcty k histórii nie je iba to, že pôvodnú výzdobu, obklady, drevené prvky rekonštruovali dlhé mesiace, ale aj to, že práve v Zlatej sále plánujú usporiadať koncerty muzikantov, ktorí v tomto štúdiu nahrávali svoje albumy: prvým z nich bol Pavol Hammel.

Šimák Zámok

V Šimák Zámku sa naje však aj vaša duša, súčasťou je totiž Galéria skla, v ktorej sú vystavené diela zo súkromnej zbierky pána Šimáka. To, ako k tomu priestoru a zámku celému pristupujú majitelia, zrejme najlepšie ilustruje fakt, že počas návštevy jeden zo synov majiteľa z rebríka nasvecoval vystavované diela.

Šimák Zámok

V našej knižke Gastrolove sa často hovorí, že na detailoch záleží. Čo to však tie detaily sú? Šimák Zámok je plný príkladov: detailom je, keď nad krásny historický kávovar namiesto poličiek s koňakmi umiestnite tri porcelánové kurtizány, keď chodby hotela zdobia obrazy z vlastnej zbierky, keď ako majiteľ chodíte po aukciách a hľadáte pôvodný majetok rodu Pálffyovcov či vhodné doplnky. Hoci doby šľachticov sú už dávno preč, majitelia zámku ukazujú, ako byť šľachetný k histórii a zároveň potešiť dnešných ľudí. Ak vám robia radosť výnimočné veci – jedlo, interiér, priestory, atmosféra, personál – Šimák Zámok vás urobí šťastným.

Šimák Zámok

Šimák Zámok

Šimák Zámok nájdete na instagrame aj facebooku.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články