KUSZMANNOV BAZÁR – keď história ožíva v srdci Tatranskej Lomnice

 KUSZMANNOV BAZÁR – keď história ožíva v srdci Tatranskej Lomnice

 

Kuszmannov Bazár v Tatranskej Lomnici nie je žiadnou novinkou, jeho história siaha do konca 19. storočia. Kežmarčan Július Kuszmann vtedy roku 1896 postavil vôbec prvú predajňu tohto druhu v tejto časti Tatier. Dnes, po viac než storočí, kedy budova slúžila rôznym účelom, dostáva novú tvár. Po citlivej a historicky vernej rekonštrukcii sa čiastočne vracia k svojej pôvodnej funkcii a stáva sa miestom nielen pre turistov, ale hlavne miestom pre stretnutia a priateľské rozhovory domácich obyvateľov Lomnice.

Miesta s prinavráteným životom

V srdci kúpeľného parku, v objatí pokoja a zelene a s exkluzívnym výhľadom na Lomnický Štít sa nachádza viac ako storočný Kuszmannov bazár. Krásne a citlivo zrekonštruovaná historická pamiatka, osviežená štýlom „art deco” v spoločných priestoroch, no stále si zachovávajúca historický šarm a noblesu. Na rekonštrukcie historických objektov a spoluprácu s pamiatkarmi sú majitelia už odborníci. V ich portfóliu nájdeme aj 5* Hotel Lomnica, Kaštieľ Pálffy či ďalšie zaujímavé projekty, ktorým po rokoch chátrania a úpadku prinavrátili život.

Kuszmannov Bazár, Tatranská Lomnica
Kuszmannov bazár v kúpeľnom parku Tatranskej Lomnice ponúka okrem ubytovania aj unikátne služby.

Priestor s oveľa väčším presahom

Obchod s rôznym sortimentom od potravín až po lyže, ktorý v Tatranskej Lomnici prevádzkoval Július Kuszmann a neskôr aj jeho syn do polovice minulého storočia prešiel nielen rekonštrukciou, ale aj transformáciou. Už to nie je „len” obchod, ale priestor s ďaleko väčším presahom. Stále si však zachováva komunitného ducha a poskytuje útočisko všetkým turistom, ktorí prejdú jeho bránami. Na históriu dnes odkazuje na prízemí situovaná prvá remeselná pekáreň s predajňou v Tatranskej Lomnici. Nad ňou, s príjemnou terasou a výhľadmi do parku sa nachádza reštaurácia Kuszmann PaB. Čerešničkou na torte je 12 moderných, luxusných a nadčasových apartmánov, ktoré svojim majiteľom ponúkajú maximálne súkromie a komfort.

Kuszmannov Bazár, remeselná pekáreň
Remeselná pekáreň je nielen miestom, kde vonia kváskový chlieb či chrumkavé pečivo, ale aj lahodná káva. Nielen kváskové chleby a pečivo, ale aj lahodné cheesecake, nadýchané torty, sladké makrónky či čokoládovo-čokoládové pralinky.

Kuszmannov Bazár – pivo a víno z vlastnej produkcie

Kuszmannov Bazár je súčasťou širšej rodiny značiek. Okrem už spomínaného Hotela Lomnica či Kaštieľa Pálffy tam okrem iného patrí aj vinárstvo ViaJur a tiež pivovar Pálffy Brauerei. Najnovší prírastok je fúziou všetkých predchádzajúcich projektov a nadobudnutých skúseností. Pod jednou strechou spája prémiové služby a luxus ich 5 hviezdičkového Hotela Lomnica. Tie dopĺňa o fantastickú gastronómiu, o ktorú sa starajú Jaroslav Bachleda ako šefkuchár ich PaB-u a Jozef Brudňák ako pastry chef remeselnej pekárne a predajne. To celé doplnené o kvalitnú kávu a samozrejme o pivo a víno z ich vlastnej produkcie, ktoré skrátka musíte ochutnať.

prvadama-hotellomnica

Pastry Chef Jozef Brudňák: Futbalový brankár, ktorý vymenil trávnik za kuchyňu v Hoteli Lomnica

Čítať viac >

 

Nadýchané croissanty aj fantastické pralinky Jožka Brudňáka

Pastry Chefa Jozefa Brudňáka mnohí poznáte. Či už z našich článkov, ale hlavne podľa jeho  fantastických dezertov, ktoré dlhé roky pripravoval v Hoteli Lomnica***** a stali sa už legendami celých Tatier. Teraz spolu so svojím tímom, kolegami a manželkou vedie prvú remeselnú pekáreň v Tatranskej Lomnici spolu s malým obchodíkom, kde okrem domáceho pečiva nájdete aj selekciu kvalitných slovenských lokálnych produktov. Každý deň od skorých ranných hodín v pekárni aj cukrárni pilne pracujú, aby ste si mohli spolu so svitaním prísť kúpiť čerstvý chlieb, nadýchané pečivo, croissanty, ale aj zákusky, či Jožkove fantastické pralinky.

Kuszmannov Bazár - pekáreň a predajňa
Jozef Brudňák ako pastry chef remeselnej pekárne, cukrárne a predajne pravidelne čaruje a pod jeho rukami vznikajú delikatesy, ktoré sa oplatí ochutnať. A nie raz!

Priestor je síce malý a útulný, no podarilo sa im ho maximálne využiť. Ich portfólio produktov je nesmierne bohaté a každý si tam nájde to svoje. A keď by ste najradšej vyskúšali všetko, stačí si len predĺžiť pobyt v Tatrách a prísť aj na druhý deň. Taký pain au chocolate za to rozhodne stojí. Alebo ste viac fanúšikmi domácich šišiek?

Špeciality bývalého Rakúsko – Uhorska v podaní šéfkuchára Jara Bachledu

Druhý dotyk prémiovej gastronómie z Hotela Lomnica***** a ich známych reštaurácii Sissi a Franz Josef predstavuje Jaroslav Bachleda. Donedávna šéfkuchár hotelovej reštaurácie sa rozhodol prijať novú výzvu a vzal si na starosti nový koncept pod názvom PaB (pub) Kuszmannov bazár. Prečo PaB? Je to skratka pivovaru Pálffy Brauerei, okolo ktorého piva je celý koncept postavený. A náramne sa vydaril. Prináša svojím vtipom, dizajnom a kontroverziou nový vietor do vážnych a monumentálnych projektov rodinnej značky a približuje sa viac širšej verejnosti.

Kuszmannov Bazár - PaB
Výnimočné miesto, s výnimočnou atmosférou. K tomu prvotriedne pivo, víno a samozrejme chutná gastronómia z čias Rakúsko – Uhorska.

Na kvalite či kreativite však nijak nestráca, Jaro je špičkový kuchár, ktorý vie, čo robí a celým konceptom posúva „pubovú” kultúru na nový level, ktorý pripomína tie najlepšie podniky (aj ocenené Michelinom) v zahraničí. Kvalitné suroviny z vlastnej farmy, skvelé Jarove recepty, ktorými vzkriesil klasické jedlá habsburskej kuchyne a samozrejme skvelé pivo. Či už ste po náročnej túre, lyžovačke, cyklistike, alebo ste si len prišli oddýchnuť, Rudyho záletnícka IPA, Terkin tmavý dúšok alebo Jozefova desinka vám isto padne vhod. V ponuke nájdete aj ďalšie pivá z ich produkcie, doplnené o kvalitné vína či kávu Verticcio. Na ich lístku nájdete napríklad tatarák, domáce nátierky, Wienerschnitzel, pivný guláš, ale aj džatky a ďalšie špeciality bývalého Rakúsko- Uhorska.

Kuszmannov Bazár - šéfkuchár Jaro Bachleda
O gastronomický zážitok nebude núdza. Šéfkuchár Jaro Bachleda nezostáva nič dlžný svojej povesti, pripravte sa na skutočné špeciality.

Štýlové ubytovanie s dostupnosťou služieb

Pomyselnú korunu celému projektu Kuszmannov Bazár dávajú nadčasové a luxusné apartmány. Prémiové materiály, moderné technológie, no stále zabalené v histórii a elegancii. V jedinečnej lokalite s nádhernými výhľadmi sú ideálnym miestom na dovolenku v akomkoľvek ročnom období. A nie je to len bezprostredné okolie, zeleň a ticho, ktoré robia toto miesto výnimočným. Je to aj blízkosť a dostupnosť mnohých ďalších služieb, ako sú cyklotrasy, turistické chodníky a lyžiarske strediská. Samozrejme, aj reštaurácia v objekte a skvelá remeselná pekáreň a cukráreň. Bonusom, ktorý rozhodne oceníte je široká ponuka služieb pod gesciou Hotela Lomnica*****, vďaka ktorým vám odpadne kopa starostí so správou a údržbou nehnuteľnosti.

Kuszmanov Bazár - luxus na jednom mieste
Dokonalý relax v príjemnom prostredí, prémiové ubytovanie, výnimočná gastronómi a atmosféra, ktorá láka na opätovnú návštevu. Aj to je Kuszmannov Bazár.

Kuszmannov Bazár je zaujímavým projektom, ktorý v sebe spája históriu, modernu, kvalitu, tradície aj inovácie. Prináša na jednom mieste luxusný relax, špičkovú gastronómiu, dokonalé pečivo a stále si zachováva atmosféru a myšlienku “obchodíku” minulých storočí. Miesto, kde sa ako za starých čias možno “špacírovať” po promenáde, skočiť na koláč alebo na pivo a stretávať sa s priateľmi. Naozaj podarené spojenie, ktoré vďaka rokom skúseností a mimoriadne talentovaným ľuďom, ktorí stoja za celým projektom, funguje perfektne. Už teraz sa nevieme dočkať na ďalšiu návštevu.

 

Kuszmannov Bazár nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Fotografie a text: 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články