Esterházy Galanta – časovrat do dôb minulých

 Esterházy Galanta – časovrat do dôb minulých

Galanta skrýva vskutku zaujímavé miesta, ktoré prekvapia. Jedným z nich je aj neogotický kaštieľ Esterházy, ktorého história siaha až do 17. storočia. V objatí rozľahlého parku plného zelene, za múrmi historického, zrekonštruovaného kaštieľa však nájdete ďalší poklad mesta – tematickú kaviareň a reštauráciu. Nielen so starožitnosťami a vzácnymi originálnymi obrazmi, ale aj s rozmanitou gastronómiou.

Dnes je neogotický kaštieľ Esterházy v Galante nielen pamiatkou minulosti, miestom kultúrneho a umeleckého bohatstva, ale aj sídlom kaviarne a reštaurácie dýchajúcich históriou.

Keď sme prekročili brány zeleného parku, ktorý bol v tom čase zaliaty slnečnými lúčmi, boli sme príjemne prekvapení. Nielen samotným parkom, ale aj neogotickým kaštieľom, postaveným v roku 1633, a jeho okolím. Sedenie v parku, terasa a rôzne doplnky ako historický koč či fotokútik. Dobová reštaurácia a kaviareň ukryté v historických priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa skrátka stoja za návštevu.

Drevené podlahy vám vŕzgajú pod nohami a vaše oči nevedia, kam skôr pozerať – historický nábytok, vzácne obrazy a iné starožitnosti. A, samozrejme, nechýba ani dobré jedlo či káva.

Časová os histórie kaštieľa Esterházy

Rodina Esterházyovcov patrila k významným šľachtickým rodinám a zohrávala kľúčovú úlohu v dejinách mesta Galanta a jeho okolia. Najvýraznejšie sa však spojili s mestom Galanta, keď v ňom postavili až 2 kaštiele. Ten väčší, neogotický, dodnes nielen dominuje mestskej scenérii, ale obohacuje aj miestnu gastro scénu.

Uprostred zeleného parku nájdete pýchu mesta Galanta. Je ňou neogotický kaštieľ Esterházyovcov postavený v roku 1633.

Kaštieľ z roku 1633 má za sebou bohatú históriu. V roku 1879, po smrti posledného majiteľa z rodu Esterházy, ho získal do vlastníctva štát. Chátrajúci kaštieľ s potenciálom, v ktorom za ten čas sídlili rôzne inštitúcie, sa rozhodlo zachrániť Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante. V roku 2012 sa pustilo do jeho obnovy. Celá rekonštrukcia prebehla v súlade so zachovaním historickej autenticity, pod vedením odborníkov. Tvrdá drina priniesla svoje ovocie a v roku 2016 otvoril kaštieľ vďaka kaviarni a vinárni svoje brány pre verejnosť. Ich snaha bola náležite ocenená nielen prílivom hostí, ale aj ocenením Najkrajšia historická stavba roka 2022 na Slovensku. Všetci zúčastnení pristupovali k rekonštrukcii v rukavičkách. A doteraz tak k všetkému spojenému s chodom a prevádzkou týchto priestorov pristupujú.

Esterházy Galanta majú pod palcom manželia Takáčovci. Tomuto miestu venujú nielen všetok svoj čas, ale patrí mu aj ich srdce a oddanosť. Inak by v tomto odvetví nedosiahli takýto úspech.

Reštaurácia a jej tradičné, moderné či esterházyovské recepty

Reštaurácia Esterházy oslávila iba prednedávnom jeden rok, no už si stihla nájsť svojich verných hostí. Veď akoby aj nie. Spojenie unikátnych priestorov v historickom štýle a špeciality miestnej kuchyne či podľa esterházyovských receptov sú sľubným predpokladom na úspech. Koncept reštaurácie so zbierkou vzácnych originálnych obrazov a historických exponátov je na Slovensku vzácnosťou.

Obdivujte s kávou v ruke či pri dobrom jedle originály obrazov rodiny Esterházy. Aj tieto patria do vzácnej zbierky starožitností, ktorou sa môže Esterházy Galanta pýšiť.

Reštaurácia je štedrá nielen na podnety, ale aj priestory. Tie sú vhodné ako na romantickú večeru, tak aj na spoločenské oslavy či obchodné stretnutia. Jedlá a obedová ponuka à la carte sa pravidelne menia. Poteší aj sezónna ponuka a nerozhodných zase odporúčanie šéfkuchára.

Ochutnajte miestne špeciality či esterházyovské recepty v tematickej reštaurácii.

Vináreň v kaštieli Esterházy – najstaršia vináreň na Slovensku

Reštaurácia dýcha dobou minulou. Čo tak však tento zážitok ešte viac umocniť návštevou najstaršej vinárne na Slovensku? Delí vás od nej iba pár krokov a schodov. Klenbová pivnica predstavuje atraktívny priestor na eventy rôzneho druhu. Či už chystáte rodinnú oslavu, svadbu či firemné akcie, tento priestor je ideálnou voľbou. Pozdvihnite vaše stretnutie a využitie možnosť degustácie či prezentácie vín, destilátov alebo kávy priamo v historickej vinárni. Nájdete v nej aj vzácne kúsky, esterházyovské vína z Maďarska a Rakúska, niektoré dokonca s 250-ročnou tradíciou.

Ochutnajte vo vinárni z roku 1633 skvelé viná z esterházyovských viníc z Rakúska a Maďarska.

Na kávičku a koláčik s nádychom histórie

Vychutnajte si kávu, ktorá je špeciálne pražená v miestnej pražiarni. Keďže sa majitelia snažia čo najviac podporovať lokálne produkty, voľba pražiarne Burcoffee z Galanty bola jasná. Káva Esterházy, 100 % arabica, poteší všetkých kávičkárov. Ak vám ju navyše naservírujú v krásnom porcelánovom servise, bude vám chutiť ešte viac.

Vlastná káva Esterházy je 100 % arabica, ktorú im čerstvo pražia v rodinnej pražiarni Burcoffee z Galanty.

Bolo by hriechom neochutnať niečo zo sladkej ponuky, ktorú tvoria aj koláče z vlastnej výroby. Je však niečo trefnejšie ako tradičná Esterházy torta? Túto orechovo-mandľovú tortu s vanilkovým krémom a citrónovou polevou pripravujú podľa pôvodnej receptúry. Okrem toho však šikovná cukrárka kaštieľa Esterházy pripraví aj iné klasické i moderné koláče.

Nielen celá reštaurácia, ale i kaviareň dýcha dobou minulou. Autentické zariadenie a doplnky odzrkadlujú historickú atmosféru celého priestoru.

Milovníkom histórie určite učarujú suveníry. Vďaka šálkam, vínu, káve či iným produktom, ktoré nájdete vo vitrínky priamo pri vchode, si priveziete kúsok amtosféry Esterházyovcov priamo k vám domov.

Vlastnu kávu praženú v lokálnej pražiarni si môžete vychutnať nielen priamo v kaštieli Esterházy, ale aj v pohodlí domova.

Esterházy – historický priestor pre každý event

Preneste sa do doby, ktorá spája renesanciu, barok a neogotiku. A usporiadajte v nej vlastný event. Či už plánujete rodinnú oslavu, vysnívanú svadbu či firemné podujatie a konferenciu, historické prostredie kaštieľa Esterházy bude vďaka svojej atmosfére a servisu trefou do čierneho. Okrem priestorov terasy, kaviarne a reštaurácie skrýva kaštieľ ešte jedno zaujímavé miesto, a to neprehliadnuteľnú neogotickú vežu s konferenčným či eventovým priestorom. Vysoké stropy a dominantný krištáľový luster povýšia vaše rodinné či firemné podujatie.

Za múrmi neogotickej veže, celkom na jej vrchole, nájdete priestrannú miestnosť s vysokými stropmi, ktorá je vhodná nielen na spoločenské či rodinné udalosti, ale vďaka technickej vybavenosti aj na semináre, konferencie a iné firemné eventy.

Esterházy Galanta je veľmi príjemným vizuálnym i chuťovým prekvapením. Vďaka návšteve týchto historických priestorov v spojení s kulinárskym pôžitkom sa na chvíľu vrátite do dôb minulých. Miestami sa môžete pokojne cítiť ako súčasť šľachtickej spoločnosti. Veď ako by aj nie, v obklopení priestorov, ktoré doslova dýchajú históriou – nielen priestorom, ale aj obrazmi, nábytkom, doplnkami a inými starožitnosťami.

V Esterházy Galanta viete zorganizovať váš vlastný event. Kapacita ponúkaných priestorov:

  • reštaurácia: 66 miest,
  • kaviareň: 30 miest,
  • terasa: 60 miest,
  • vináreň: 70 miest,
  • priestor vo veži: 80 miest.

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

Esterházy Galanta nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články