Stará Tržnica – centrum kultúry a gastronómie v Banskej Bystrici

 Stará Tržnica – centrum kultúry a gastronómie v Banskej Bystrici

Pravá talianska pizza od talentovaného pizzaola. Skvelá káva z vlastnej pražiarne, remeselná pekáreň, naturálne vína a vyzreté steaky. Skvelé streetfoodové špeciality a široké portfólio služieb. Bohatý kultúrny program, priestor pre rodiny s deťmi, umelcov, ale aj odborné diskusie či módne prehliadky. Znie to ako sen? Toto aj mnoho ďalšieho ponúka nový komunitný priestor v Banskej BystriciStará Tržnica.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Fiat 500 je ideálny mestský parťák, ktorý má štýl a v banskobystrickej Starej Tržnici sa cítil ako doma. S hybridným pohonom a špeciálnym režimom City je jazda v meste skutočnou radosťou. K tomu dynamické jazdné vlastnosti, nezameniteľný štýl a otváracia panoramatická strecha urobia z každej jazdy zážitok.
Túto kaviareň vám prinášame vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala hybridné vozidlo Fiat 500 na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na Fiat Dolce Výlet.

Stará Tržnica v Banskej Bystrici dostala novú tvár

Mladý Banskobystričan Vlado Kováč sa už dlhšie nemohol pozerať, ako najkrajšiu časť námestia hyzdí rokmi chátrajúca tržnica. Rozhodol sa vziať veci do vlastných rúk. Odkúpil celý priestor a vdýchol mu nový život. Priestor komunitného charakteru, ktorý poskytuje skvelé gastro, reštaurácie, kaviarne, pekárne, aké pokope nikde inde nenájdete. Okrem iného je Stará Tržnica aj miesto kultúry, miesto pre rodiny, miesto pre relax a oddych. Spolu so svojím tímom vytvoril nádherný priestor, ktorý neslúži len sám pre seba. Je pre Bystričanov, pre všetkých ľudí, turistov či gastronadšencov, ktorí majú o dôvod viac navštíviť metropolu stredného Slovenska – Banskú Bystricu.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Stará Tržnica, ktorú nájdete v centre mesta Banská Bystrica, je miesto kultúry, miesto pre rodiny, miesto pre relax a oddych.

Citlivá rekonštrukcia

Revitalizácie schátraných objektov sú v poslednom čase veľmi obľúbené, pretože okrem iného dokážu na jednom mieste prepojiť staršiu generáciu pamätníkov s mladými ľuďmi. Takým priestorom je aj Stará Tržnica v Banskej Bystrici. Moderným prístupom a víziou dokázali oživiť miesto, ktoré už dávno neslúžilo svojmu účelu a pôsobilo naozaj neprívetivo. Citlivo zrekonštruovaná časť navrchu námestia dokázala do svojich útrob prilákať množstvo silných značiek a prevádzok a naštartovala pohyb ľudí v tejto časti mesta. Historické jadro okolo mestského hradu, hodinovej veže či Kostola Nanebovzatia Panny Márie premenili na zónu plnú života, kultúry a radosti.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Stará Tržnica tvorí moderné rušné jadro okolostojacim budovám. Po dlhých rokoch opäť plní svoj účel.

Stará Tržnica a jej gastrokoncepty

Na mieste, kde sa ešte nedávno nachádzali prevádzky zívajúce prázdnotou, nevyužité priestory a bezdomovci, dnes nájdete fantastické koncepty, v ktorých si každý nájde to svoje. Najbližšie k námestiu sa nachádza remeselná pekáreň Chlieb a láska. Vedľa nej je mäsiarstvo s ponukou farmárskeho mäska, ktoré zároveň pripravujú aj na obed ako reštaurácia. Pán Pagáčik je malá rodinná firma, ktorá ponúka domáce slané a sladké pečivo. Časy Starej Tržnice pripomína obľúbená palacinkáreň so širokou ponukou od výmyslu sveta.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Chlieb a láska – aj tento príjemný remeselný gastrokoncept je súčasťou banskobystrickej Starej Tržnice a láka návštevníkov na čerstvé pečivo.

Náš Fiat 500 sa najlepšie cítil v taliansky ladenej sekcii. Skvelá káva od obľúbenej Mlsnacava a hneď vedľa pizzeria Langone Pizza Art, ktorá patrí talentovanému pizzaolovi. V nej nájdete netradičnú rímsku pizzu, ktorá sa pomaly dostáva aj do našich končín. Na záver Stará Tržnica ponúka dva skvelé streetfoody. Známe martinské Nhabe, ktoré prináša skvelé chute ďalekého vietnamu. A mladí nadšenci gastra priniesli fantastický finger food, postavený na šťavnatých krídelkách, kuracích stripsoch a tex-mexových špecialitách pod názvom Mäsaker. Portfólio gastronomických prevádzok dopĺňajú aj služby – holičstvo, optika, kvetinárstvo a kvalitná prírodná kozmetika.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Nechýba ani kaviareň s lokálnou kávou Mlsnacava.
Stará Tržnica Banská Bystrica
Stará Tržnica je aj sídlom pizzerie Langone Pizza Art s netradičnou rímskou pizzou.
klubovňa bystrica barbakan

Top reštaurácie a kaviarne v Banskej Bystrici

Čítať viac >

 

Aj zaujímavým exteriérom sa pýši Stará Tržnica v Banskej Bystrici

Veľké veci sa nedejú len v jednotlivých prevádzkach, ale aj v exteriéri na streche Starej Tržnice. Farmárske trhy, čerstvé ovocie a zelenina či kvety. Pravidelné popupové akcie, prezentácie vín či remeselných produktov v stánkoch dodávajú Starej Tržnici rozmanitosť. Čistý priestor plný zelene dostal novú infraštruktúru, osvetlenie či sociálne zariadenia pre komfort všetkých návštevníkov. Zároveň sa stal centrom kultúry. Stará Tržnica na týždennej báze láka stovky až tisíce návštevníkov na koncerty, DJ sessions, pikniky, výstavy, diskusie a kopu ďalších tematicky ladených eventov. V bežný deň tu stretneme rodiny s deťmi, psičkárov a páriky na romantickom rande pod oblohou. Všetko jedlo aj nápoje z prevádzok je možné konzumovať aj na streche alebo využiť služby popupových stánkov počas špeciálnych akcií.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Stará Tržnica každý týždeň láka návštevníkov na zaujímavé podujatia pod holým nebom.

Aj staré priestory môžu ožiť a fungovať – Stará Tržnica je toho príkladom

Či už ste milovníkmi kávy, jedla, kultúry, alebo si chcete len tak oddýchnuť a poležať na deke v tráve pod konármi stromov uprostred centra mesta, Stará Tržnica v Banskej Bystrici je presne pre vás. Miesto, ktoré presahuje hranice gastronómie a zábavy, tvorí a definuje kultúru a komunitný život v meste. Má dobre našliapnuté byť priekopníkom nových nápadov, zanechať za sebou odkaz a inšpirovať aj ďalšie mestá v tom, ako krásne sa dajú staré priestory funkčne a obsahovo revitalizovať.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Starú Tržnicu v Banskej Bystrici určite navštívte aj vtedy, ak túžite po relaxe a oddychu.

Banská Bystrica stojí za návštevu

Stará Tržnica je živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja a vylepšuje. Dopĺňa portfólio svojich služieb a už onedlho tam vznikne nová prevádzka, ktorá je zatiaľ opradená tajomstvami. Podľa Vladkových slov sa máme na čo tešiť. Ostatne ako na ktorúkoľvek inú prevádzku, pretože všetky sú dizajnované a vyberané s dôrazom na kvalitu a širšiu funkčnosť celého kontextu. Ak Stará Tržnica doteraz nebola na zozname miest, ktoré chcete navštíviť, rozhodne odporúčame výlet na stredné Slovensko a do Banskej Bystrice. Za posledných pár rokov mesto gastronomicky výrazne ožilo a rozkvitlo. Viac informácií o skvelých reštauráciách a kaviarňach v Banskej Bystrici nájdete v našom staršom článku.

Stará Tržnica Banská Bystrica
Banská Bystrica za posledných pár rokov gastronomicky ožila. Príďte sa presvedčiť, neoľutujete 🙂

Stará Tržnica Banská Bystrica

Stará Tržnica v Banskej Bystrici je aj na Instagrame a Facebooku.

 

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články