Kávoholik: Prežili a prežijú tí, ktorí dbajú na kvalitu

 Kávoholik: Prežili a prežijú tí, ktorí dbajú na kvalitu

 

Hoci Ján Hoľko ml. pôsobil až 25 rokov v IT segmente, po štvrťstoročí ho osud nakoniec priviedol na kávové chodníky. V čase, keď svet drvila pandémia a slovenské kávové podhubie bolo už silné, začal rozbiehať platformu Kávoholik. Na prvý pohľad najhorší čas na vznik firmy zastrešujúcej všetko od A po Z vo svete kávy, tieto nástrahy sa však firme podarilo prekonať. Ako? Odpoveďou je kvalitný tím. Práve slovo kvalita je (nielen) v tomto biznise dôležité – kvalitný výrobok, kvalitné služby, kvalitní ľudia. Pretože, ako hovorí Ján Hoľko ml.: „Prežili a prežijú iba tí, ktorí dbajú na kvalitu.“

 

kavoholik-bratislava (26)

 

S dobrým tímom prekonáte i najťažšie nástrahy

Ján Hoľko Kávoholik

Nechceme iba presúvať krabice, zákazníkovi poskytujeme komplexný servis

Čítať viac >

 

Keďže Ján Hoľko ml. prichádzal do kávového prostredia z úplne odlišnej oblasti, o to viac si uvedomoval dôležitosť vytvorenia kvalitného tímu. Tímu ľudí, ktorí patria vo svojej oblasti medzi špičku. Práve toto rozhodnutie mu umožnilo aj počas pandémie postaviť úspešné základy firmy.

„Keď máte dobrých ľudí, podnik sa aj dobre rozbieha. My sme fúrik nevymysleli, ten tu už dávno bol, len sme ho naložili dobrým nákladom,“ rekapituluje.

 

kavoholik-bratislava (13)
Kvalitný tím je základ.

 

V Kávoholikovi hrajú ústrednú rolu ešte ďalší ľudia: Pavol Paták, ktorý sa kaviarenským technológiám venuje už 26 rokov, vymýšľa rôzne upgrady strojov a pozná každé úskalie procesu prípravy kávy. Pražičku obsluhuje Ján Havránek, ktorý je spoluautorom myšlienky Kávoholika a hlavou pri pražení vlastnej značky kávy Slovensko v srdci. O marketingové smerovanie a komunikáciu sa zase stará skúsená špecialistka Danka Capáková, ktorá pôsobila okrem iného aj ako hovorkyňa na ministerstve obrany.

 

kavoholik-bratislava (15)

 

kavoholik-bratislava (11)
Kvalita pomohla, pomáha i pomôže prežiť.

 

Čo robí Kávoholik okrem zbožňovania kávy

 

Kávoholik je platforma, ktorá pre svojich klientov vo svete kávy zabezpečí všetko: zrno, zrno podľa vlastnej chute, stroje, servis i školenia. „Keď poviete človeku, že zabezpečujete všetko od A po Z, zväčša si to nevie predstaviť. Preto to radšej rozmieňame na drobné. Postaráme sa o výber kávy, navzorkovanie, objednávanie veľkých vriec, praženie, návrh obalov, dizajnu, výber sáčku, výber dodávateľa sáčkov, praženie, balenie, vieme pomôcť s marketingom,“ približuje fungovanie platformy Ján Hoľko ml.

 

kavoholik-bratislava (29)
S dobrým tímom prekonáte i najťažšie nástrahy.

 

Napriek tomu, že má isté skúsenosti z gastra a vedel, že táto oblasť je nesmierne náročná, úroveň náročnosti ho aj tak prekvapila. Prvotné prekvapenie však netrvalo dlho, hneď po ňom nasledovala realizácia plánov a cieľov na blízke i vzdialenejšie obdobie. „V prvom rade sa chceme naplno presadiť a udržať na trhu. Ďalej túžime z Kávoholika vybudovať značku, o ktorej budú ľudia vedieť, že je to firma, ktorá poskytne klientovi ohľadom kávy úplne všetko. Full servis. Sen bol taký, aby po nás niečo ostalo, aby to nebolo iba o posúvaní krabíc, ale aby sme zanechali odkaz. Odkaz, ktorý možno budeme písať desať, dvadsať rokov, ale zostane po nás,“ približuje Ján Hoľko ml.

 

kavoholik-bratislava (43)

 

Kvalita pomohla, pomáha i pomôže prežiť

 

Hoci, ako Ján Hoľko ml. hovorí, ešte je skoro na hodnotenie toho, čo urobila pandémia s trhom, už vidíme prvé náznaky. „Ešte stále je to čerstvé a nedá sa bilancovať, no vyzerá to tak, že prežijú a prežili tí ľudia, ktorí dbali na kvalitu.“ V Kávoholikovi ich tiež prekvapilo, že v období, v ktorom očakávali šetrenie podnikov, predali hneď niekoľko drahých a najmä kvalitných kávovarov. Strojov, ktorých cena presahuje 10-tisíc eur. Vo firme sa však o tomto fenoméne bavili a podľa nich ide o jasný signál: „Je to však jasný signál. Signalizuje to to, že podniky, ktoré vznikajú, sú svojím spôsobom miesta, ktoré sú zamerané na kvalitu a majú kapitál,“ uzatvára Ján Hoľko ml.

 

kavoholik-bratislava (39)

 

Platformu Kávoholik nájdete i na Instagrame.

 

 

Text: Tomáš Turek

 

 

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články