Kaffka v Žiline – kaviareň na troch kolesách i so štyrmi stenami

 Kaffka v Žiline – kaviareň na troch kolesách i so štyrmi stenami

Kaffka, kaviareň, ktorú pozná azda každý Žilinčan, sa za posledné roky stala ikonou mesta. Začínala ako prvá pojazdná kaviareň na bicykli v meste, no odvtedy prešla poriadny kus cesty. Keď sme pred dvomi rokmi s jej majiteľmi Mariánom a Alžbetou Královými hovorili naposledy, vyslovili pred nami také opatrné želanie: „Možno je to klišé, ale náš sen boli, a aj sú, práve štyri steny kamennej kaviarne.“ A dnes? Navštívili sme ich kamennú prevádzku. Predtým sme sa však zastavili v žilinskom parku a presvedčili sa, že ich pojazdná kaviareň na bicykli sa stala srdcovkou mesta zaslúžene. Nech sa páči, vychutnajte si spolu s nami atmosféru Kaffky v dvoch verziách.

Kaffka-bicyklová-kaviareň-Žilina
Kaffka začala ako pojazdná kaviareň na bicykli. Manželia Královí si tak splnili sen a ľuďom sa snažili priniesť výberovú kávu a nový pohľad na jej prípravu.

Máte radi jedinečné miesta? Potom vás poteší spolupráca s unikátnou oblátkou Mini Mila, vďaka ktorej vám počas roka 2024 predstavíme zaujímavé, nevšedné a jedinečné gastronomické koncepty z rôznych kútov Slovenska. Zo západu sme sa tentoraz presunuli na sever, aby sme vám predstavili sen manželov, ktorý mal najprv 3 kolesá, no neskôr k nemu pribudol aj vytúžený priestor so štyrmi stenami.

Kaffka-kaviareň-Žilina
Priestor, ktorý zhmotnil požiadavky majiteľov. V roku 2022 pribudla „do rodiny“ aj kamenná kaviareň, ktorá im umožnila rozšíriť ponuku naplno.

Cesta od troch kolies ku štyrom stenám

Od svojho vzniku v roku 2019 sa im vďaka originálnemu konceptu, výberovej káve a priateľskému prístupu podarilo vybudovať širokú komunitu stálych a verných zákazníkov. Svoju cestu táto kaviareň odštartovala na troch kolesách. Začínali totiž ako pojazdná kaviareň na bicykloch – Kaffka Coffee HotSpot. V žilinskom parku ich môžete stretnúť aj dnes. K bicyklu však pribudla na sklonku roka 2022 aj prevádzka so štyrmi stenami – Kaffka Coffee Hub. Krásna, novučká, situovaná v centre mesta v historickej budove.

 

 

Kaffka-bicyklová-kaviareň-Žilina
Pri bicykli, ktorý nájdete v parku až 9 mesiacov v roku, najčastejšie stretnete práve Mariána. Majiteľ Kaffky sa nebojí tvrdej práce a často aj napriek neduhom počasia s úsmevom obslúži miestnych i turistov. Nechýbajú ani pravidelní zákazníci, s ktorými nikdy nezabudne prehodiť pár slov.

Kaffka Coffee HotSpot – stačí nasledovať dav ľudí a vôňu kávy

Bistrô u Donatky - splnený palacinkový sen, ktorý zabodoval

Čítať viac >

Vráťme sa však na samý začiatok. Manželia Marián a Betka pochádzajú z pedagogického prostredia, no už počas práce v kaviarňach v USA v rámci Work and Travel si povedali, že toto je smer, ktorým sa chcú uberať. Najprv plánovali prerobiť dodávku na pojazdnú kaviareň, avšak osud ich smer trochu zmenil. A tak skončili pri pojazdnej kaviarni na bicykli, ktorá bola v tom čase v Žiline raritou, a už takmer 5 rokov spríjemňujú deň miestnym i cezpoľným. Dnes nájdete bicykel, z ktorého sa šíri vôňa kávy, v Parku Ľudovíta Štúra, a to až počas 8-9 mesiacov v roku. Jeho presné stanovište nájdete veľmi jednoducho – stačí nasledovať dav a vôňu kávy.

 

Kaffka-bicyklová-kaviareň-Žilina-latte art
I keď sú podmienky pojazdnej kaviarne limitované, naučili sa, ako z podmienok vyťažiť najviac.

Bicyklovú kaviareň milujú všetci – malí i veľkí

My sme do parku zavítali začiatkom marca. Slnko už síce vykuklo, no ešte sa nedalo hovoriť o skutočnej jari. Napriek tomu sa pri bicykli počas našej návštevy prestriedalo množstvo ľudí. Rodičia s deťmi, bežci, psíčkari, mladí, staršia generácia, miestni, turisti i stáli zákazníci. S tými majiteľ Marián i jeho brat Filip, zároveň skúsený barista, prehodili vždy aj zopár slov. I keď je Žilina pomerne veľké mesto, za tie roky už Marián mnohých z nich pozná a vie, čo im pripraviť. Povestné „to, čo vždy?“ odznelo nespočetnekrát. 🙂

Pojazdnú kaviareň Kaffka Coffee HotSpot nájdete v Parku Ľudovíta Štúra v Žiline. Rodičia s deťmi, bežci, psíčkari, mladí, staršia generácia, miestni, turisti i stáli zákazníci. Vôňa kávy pritiahne skrátka každého.

Pojazdné kaviarne na bicykloch sú však limitované nielen počasím, ale aj svojimi možnosťami a ponukou. Práca v kaviarni je ťažká sama o sebe. No pridajte k tomu šťažené podmienky či nie práve priaznivé počasie v podobe chladu, vetra alebo, naopak, slnka a horúčav. Aby ste toto zvládali na dennej báze, navyše s chuťou a úsmevom na tvári, musíte svoju prácu naozaj milovať. A v prípade Mariána i Betky to tak rozhodne je.

 

Okrem rôznych kávových nápojov ide na dračku aj kakao. To si obľúbili hlavne najmenší návštevníci, no nepohrdnú ním ani dospelí. 🙂

Napriek „malému baleniu“ dokáže fungovať bicyklová kaviareň skutočne dlho a efektívne. Denne pripravia stovky káv, no na dračku ide aj obľúbené Granko. V objatí zelene parku totiž stretnete aj mnoho detí, ktoré si už zvykli na svoje kakavko z Kaffky. V parku sme strávili príjemné doobedie. Pozorovaním, pitím kávy a rozhovormi. I keď sa nám odísť nechcelo, keďže počasie bolo krásne a s Mariánom sa rozprávalo ako so starým známym, v kamennej prevádzke nás už čakala jeho manželka Betka.

Pojazdná kaviareň Kaffka je konceptom, ktorý je u Žilinčanov mimoriadne obľúbený. Kvalitná výberová káva v ruke, slnečné lúče dopadajúce na tvár a vietor vo vlasoch – prechádzky či presuny sú vďaka Kaffka Coffee HotSpot príjemnejšie a chutnejšie.

Na scénu prichádza kamenná prevádzka

Nová kamenná prevádzka posunula koncept pojazdnej kaviarne na ďalšiu úroveň a skvele doplnila chýbajúci dielik skladačky. Majiteľom totiž chýbal priestor, ktorý by im dovoľoval svoju ponuku rozšíriť a skompletizovať. A možno aj niečo viac. „Podarilo sa nám pracovať so šikovnými ľuďmi a mali sme pocit, že je dopyt po našej službe a káve počas celého roka. Preto sme chceli vytvoriť priestor s najlepšou výberovou kávou, pri ktorej sa môžu ľudia stretávať celoročne,“ vysvetľuje nám majiteľka Betka.

Kaffka-Žilina-kaviareň
Na to, čo bolo motiváciou k otvoreniu kamennej kaviarne, sme sa spýtali majiteľky Betky: „Podarilo sa nám pracovať so šikovnými ľuďmi a mali sme pocit, že je dopyt po našej službe a káve počas celého roka. Preto sme chceli vytvoriť priestor s najlepšou výberovou kávou, pri ktorej sa môžu ľudia stretávať celoročne.“

V kamennej prevádzke nás privítala s úsmevom a s dvoma malými ratolesťami. Jedno sladko spalo v kočíku a druhé si spokojne kreslilo kriedami na chodníku. Kaffka je rodinný podnik a rodinnú atmosféru skutočne cítiť. Šikovné a mimoriadne milé baristky pripravovali kávu, obsluhovali a čarovali s nápojmi. Popritom nemali problém zabaviť niektoré z detí či porozprávať sa so zákazníkmi. Aj tu, mimochodom, hneď rozoznať „štamgastov“, ktorí sem nechodia iba kvôli výberovej káve, ale isto aj kvôli tej príjemnej, rodinnej atmosfére.

Historické priestory v spojení s čistými líniami a minimalizmom dodávajú kaviarni nielen povestného ducha, ale aj vzdušnosť. Ku kamennej kaviarni sa však nedostali bez prekážok, ani skratkou. Niekoľkokrát sa potkli či spálili. Niekedy iba trochu, no neraz aj fatálne a osudovo. No nikdy to nevzdali a verili v to, do čoho sa pustili.

Kaviareň v historických priestoroch

Priestor kaviarne je zariadený citlivo, s dôrazom na historického ducha budovy. Dýcha čistotou a minimalizmom a prevládajú v ňom svetlé farby v kombinácii s drevom. Samozrejmosťou je aj detský kútik. Ak vojdete, určite neprehliadnete podsvietené logo na stene či zelené rastliny, ktoré dodávajú priestoru útulnosť. Kvetom sa vraj darí tam, kde je dobrá energia, čo o tomto mieste rozhodne platí. Navyše, v čase, keď funguje vonkajšia terasa, otvárajú dokorán nielen svoje dvere a náruč, ale aj okno, do ktorého rastliny vyložia. Vďaka tomu si môžete posedieť s kávou v ruke, slnkom vo vlasoch a zeleňou nad hlavou. Ako sa vraví – príjemný „vibe“ zaručený.

Kaffka, kaviareň v centre Žiliny, je miestom príjemných stretnutí. Okrem skvelej ponuky a príjemného posedenia organizujú aj rôzne workshopy a kávové cuppingy.

Za pridanou hodnotou v podobe historického priestoru sa však skrýva množstvo tvrdej driny. Celá príprava a prerábka od začiatku do spustenia trvala viac ako rok. 387 dní opráv a úprav. Následne opráv už opraveného a úprav už upraveného, a tak dokola. „Chceli sme vytvoriť priestor, kde sa budú ľudia cítiť čo najlepšie,“ odpovedá suverénne Betka na otázku, či ich celý tento proces od kamennej prevádzky neodradil.

Ponuka je vytvorená tak, aby uspokojila všetkých zákazníkov. I tých náročnejších. Okrem obľúbených kávových nápojov vám pripravia aj batch brew či nápoj matcha.

Kaffka a jej lokálna ponuka

Ponuka v Kaffke uspokojí všetkých, a to aj náročných kávičkárov. V kaviarni nájdete 2 druhy kávy. Tou prvou je vždy Brazília Caramelo, ktorú im praží slovenská pražiareň kávy Goriffee. Na druhom mlynčeku nájdete vždy inú kávu. Striedajú rôzne odrody káv od tých najlepších slovenských a českých pražiarní. Ponúkajú aj batch brew, ktoré si pomaly medzi zákazníkmi získava svojich nadšencov.

Marián a Betka kladú dôraz na lokálnosť a snažia sa spolupracovať so slovenskými výrobcami a firmami. Od kávy, koláčov, džúsov, čajov až po malú drobnosť ku káve v podobe oblátky Mini Mila. Slovenský trh skrátka ponúka to najlepšie.

Koláče, ktoré ku káve tak akosi patria, sú vždy čerstvé od lokálnych žilinských cukrárov. Víno berú od vinára zo Svätého Jura, Víno Zeliska. Smäd vám zase uhasia slovenské džúsy Emilove sady a české limonády Něcojako, ktoré svojou chuťou a zložením predčia tie pomarančové, kolové a citrónové, ktoré pozná asi každý. Nechýbajú ani slovenské remeselné sirupy Brown & Co, slovenské čaje Wilfred či prvotriedne čaje a matcha z obchodu Barovňa Čarovňa z Banskej Bystrice. Kaffka skrátka razí cestu lokálnosti, preto sa niet čo čudovať, že aj ku káve podávajú sladkú drobnosť v podobe obľúbených slovenských oblátok Mini Mila. A navyše, ako to majitelia stručne a výstižne zhrnuli: „Milu poznáme všetci a všetkým chutí.“

V kaviarni nájdete vždy 2 druhy kávy. Tá prvá je pražená na mieru od slovenskej pražiarne Goriffee. Na druhom mlynčeku striedajú rôzne odrody káv od tých najlepších slovenských a českých pražiarní.

Kaffka pomáha na rôznych frontoch

Okrem toho, že sa snažia prinášať kvalitnú kávu medzi ľudí, vytvárať komunitný priestor a organizovať rôzne workshopy či cuppingy, pomáhajú aj inak. Posledný deň prevádzky je pre Kaffku viac ako špeciálny. Celú tržbu z tohto dňa totiž darujú tam, kde je to potrebné. Vďaka tomu sa im už podarilo podporiť niekoľko organizácií, občianskych združení a charitatívnych akcií.

Dôležitou súčasťou úspechu je jednoznačne aj kvalitný personál. V Kaffka Coffee Hub stretnete vždy milých, usmievavých a ochotných baristov. Nezabudnú sa s vami porozprávať či sa spýtať na vašu spokojnosť a názor. Zákaznícky servis na jednotku.

Kaffka – kaviareň Králov

Kaffka je príkladom toho, že ísť za svojím snom sa oplatí. Aj napriek prekážkam a tŕnistým úsekom. Krok po kroku. Prísť do cieľa netrvá týždeň, mesiac, ba ani rok, ale odhodlanie, tvrdá práca a trpezlivosť prinesú želané výsledky. A vedia o tom aj manželia Královí. Ako sme písali na začiatku, Kaffka ponúka dve verzie konceptu kaviarne – pojazdnú kaviareň na bicykli v parku a kamennú prevádzku v centre mesta. Navštívili sme obe. A, veru, ťažko povedať, ktorá verzia je naším favoritom. Navštíviť sa oplatí jednoznačne obe. 🙂

A prečo vlastne názov Kaffka? Za názvom i vizuálom loga môžete nájsť symboliku. Manželia Královí sa inšpirovali spisovateľom Franzom Kafkom, ktorého priezvisko použili metaforicky. Je to vlastne taká milá slovná hra, ktorej výsledok vám utkvie v pamäti.

KAFFKA Coffee Hub a KAFFKA Coffee HotSpot nájdete aj na Instagrame.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články