Hotel Thermia Palace – klenot na kúpeľnom ostrove

 Hotel Thermia Palace – klenot na kúpeľnom ostrove

Kúpeľný ostrov v Piešťanoch je „štátom v štáte“. Niečo podobné platí aj o Hoteli Thermia Palace, ktorý je zas samostatným kráľovstvom na Kúpeľnom ostrove. Päť hviezdičiek, ktorými sa môže pýšiť, nie je iba ničnehovoriace číslo – už po príchode na hotelovú dvoranu máte pocit, že ste sa ocitli vo filme: s otvorením brány na vás čaká ochotný portýr a keď sa veľkolepý kovový portál rozostúpi, začnete rozpoznávať ešte veľkolepejšiu recepciu s kupolovou klenbou.

Klenot piešťanského Kúpeľného ostrova. Hotel Thermia Palace je jedným z najstarších a najkrajších hotelov na Slovensku. Ponúka špičkové služby a je vyhľadávaný klientmi z celého sveta. O celkový dojem sa stará nielen kvalita služieb či prostredie, ale aj personál. Hneď po príchode vás privíta portier, ktorému nechýba úsmev na perách a vystupovanie džentlmena.

Secesný klenot Thermia Palace so silným príbehom

Hotel Thermia Palace sa nezaobíde bez spomenutia najslávnejšieho nájomcu kúpeľov, Ľudovíta Wintera. Práve on sa už ako 20-ročný podieľal na budovaní svetového mena Piešťan. Ľudovít Winter, ktorý toto kúpeľné mesto preslávil napríklad aj v ďalekej Indii, sa po otcovej smrti zaslúžil tiež o to, aby tu bol v roku 1912 vybudovaný nádherný secesný Hotel Thermia Palace, ktorý bol v tej dobe najmodernejším kúpeľným a hotelovým komplexom v strednej Európe. Hoci samotného Wintera postretol kvôli prenasledovaniu – fašistickým štátom a neskôr komunistami – neslávny osud, Thermia Palace sa aj dnes teší svetovej sláve. Prejdite sa týmto veľkolepým hotelom prepojeným s kúpeľným domom Irma s nami a nechajte sa okúzliť.

Päťhviezdičkový hotelový komplex Thermia Palace je spojený s kúpeľným domom Irma, ktorý stojí priamo nad liečivými piešťanskými prameňmi.

Kúsok histórie na každom kroku

Vlastne, každý ďalší krok robí zážitok z návštevy hotela Thermia Palaca veľkolepejším. A hoci sa tento prívlastok začína predponou „veľko“, často sú to drobnosti, pri ktorých krútite hlavou a hovoríte si: „To snáď nie je ani možné.“ Čo konkrétne? Napríklad pôvodný strieborný príbor v hotelovej kaviarni, prechádzka hotelovým parkom s alejou súsoší, ktoré sa postarajú o nezabudnuteľný výhľad na majestátnu secesnú budovu, pôvodný, viac ako storočný sušiak na plachty vo wellness časti stojaci v presklenej vitríne ako v galérii či originálny obraz Alfonsa Muchu v reštaurácii. A to sa zatiaľ len prechádzate, neužívate si jedlo, masáž či kúpeľ. Ešte na skok k obrazu: Alfons Mucha Piešťany veľmi rád a často navštevoval, z vďačnosti preto v roku 1932 namaľoval presne na mieru obraz do hotela Thermia Palace. Dielo secesného umelca zdobilo reštauráciu secesného hotela 68 rokov, až kým ho niekto neukradol. Našťastie sa obraz na svoje miesto vrátil, keď sa však objavil, bol v zúboženom stave – vyrezaný a zrolovaný – a vedenie kúpeľov ho muselo dať reštaurovať. Dnes je napokon už všetko tak, ako má byť.

Hotel Thermia Palace dýcha históriou, ktorá je všadeprítomná. Napríklad aj v podobe originálneho obrazu Alfonsa Muchu, ktorý je dominantou veľkej jedálne. Alfons Mucha veľmi rád a často navštevoval Piešťany, a tak na znak vďačnosti v roku 1932 namaľoval na mieru obraz do hotela Thermia Palace.

Thermia Palace a unikátne bahnisko

V roku 2006, takmer počas celého roka, sa realizovala komplexná rekonštrukcia hotela, vrátane všetkých 118 luxusných izieb – samozrejme, pod drobnohľadom krajského pamiatkového úradu –, ktorej výsledkami boli prinavrátenie patinou zaneseného lesku, ako aj zisk piatich hviezd, vďaka ktorým sa Hotel Thermia Palace stal prvým 5-hviezdičkovým kúpeľným hotelom na Slovensku.

Pod drobnohľadom krajského pamiatkového úradu prešiel v roku 2006 hotel, vrátane všetkých 118 luxusných izieb, kompletnou rekonštrukciou.

Thermia Palace je spojený s kúpeľným domom Irma, ktorý stojí priamo nad liečivými piešťanskými prameňmi, a hostia, nielen tu ubytovaní, si môžu vychutnať viac ako 60 rôznych procedúr: bahenné zábaly, termálne vaňové kúpele, perličkové kúpele, podvodné masáže a ďalšie kúry, vďaka ktorým do Piešťan chodia návštevníci z celého sveta. K dispozícii sú aj vonkajší bazén s termálnou vodou, sauny či beauty kúry.

Kúpeľný dom Irma ponúka viac ako 60 rôznych procedúr: bahenné zábaly, termálne vaňové kúpele, perličkové kúpele, podvodné masáže, vonkajší bazén s termálnou vodou, sauny, beauty kúry a mnoho ďalšieho.

SPILKA Terasa v Hlohovci - tradičné jedlá a pivná história

Čítať viac >

Najväčšiu pýchu, klenot, unikát, kde prívlastok „veľkolepý“ je skutočne namieste, predstavuje bahnisko. Ticho, teplo, pulzujúca energia a takmer nekonečná kupola nad hlavou robia z tohto priestoru miesto, kde si dokáže oddýchnuť nielen telo, ale i duša.

Atmosféra ako z filmu

Piešťany, ako väčšina kúpeľných miest, bavia svojou uvoľnenou atmosférou, ktorá sa na Kúpeľnom ostrove plnom zelene ešte násobí. Ak sa tento magický pokoj na ostrove znásobuje, tak v hoteli Thermia Palace sa umocní na tretiu. Hotelová záhrada s termálnym bazénom, lavičkami so znakom páva a sochami sa približuje predstavám, aké sa nám vynárali pri čítaní dobových knižiek, v ktorých tí najmajetnejší cestovali do vysokohorských sanatórií za oddychom, luxusom a dokonalou starostlivosťou.

Nielen samotný hotel, ale aj prechádzka hotelovým parkom sa postará o príjemný zážitok.

Výhľady z izby na okolitú krajinu, večere či obedy vo veľkorysých priestoroch s Muchovým obrazom, šálka kávy so striebornou lyžičkou a povestným čokoládovým dezertom imitujúcim piešťanské liečivé bahno alebo obyčajné prechádzky priestrannými chodbami za svojimi procedúrami musia byť liečivé, podobne ako kúpeľné kúry.

Michelinovské večere a tematické eventy

Potenciál prekrásnej Grand restaurant, kde hostia mávajú bufetové raňajky, obedy i večere, býva využívaný aj na špeciálne eventy. Hoci i tá „obyčajná“ večera ubytovaného hosťa sľubuje výnimočný zážitok pri živej hudbe, ktorá znie z malého balkónika. Nechajte sa usadiť a precíťte prostredie výnimočnej secesnej miestnosti a profesionálnej obsluhy. Pre úplných fajnšmekrov pripravuje hotel celoročne množstvo unikátnych eventov. Pravidelne organizujú napríklad hosťovačky „michelinských“ šéfkuchárov a významných osobností zo sveta HoReCa, ktoré sa tešia veľkej obľube nielen ubytovaných hostí.

veľkonočný pobyt
Hotel organizuje počas celého roka množstvo unikátnych eventov, ako napríklad hosťovačky „michelinských“ šéfkuchárov.

I susediaci bývalý american bar, Bar Alexander s kapacitou 80 osôb, neobchádza pri podujatiach naprázdno. S priľahlými salónmi, Ferdinand a Hubertus, vie svoju kapacitu znásobiť a poskytnúť zaujímavý priestor na eventy pre najnáročnejšiu klientelu. Netradičné zážitky, ako napríklad módne prehliadky, sa konajú aj v záhrade hotela, ovenčenej alejou historických súsoší.

Zaujímavým priestorom na eventy je aj Bar Alexander s kapacitou 80 osôb. Konal sa tu aj masterclass miešaných kávových drinkov s baristickým šampiónom Rastislavom „Rasty“ Kasárom.

 

V hoteli Thermia Palace viete zorganizovať váš vlastný event. Kapacita ponúkaných priestorov:

  • 102 izieb
  • 16 luxusných suít
  • Grand Restaurant: kapacita 200 osôb
  • Kaviareň Irma: kapacita 120 osôb
  • Salón Ferdinand: kapacita 50 osôb
  • Salón Hubertus: kapacita 50 osôb
  • Bar Alexander (american bar): kapacita 80 osôb

033/775 61 11

[email protected]

Kúpeľný ostrov 3590/2
921 01 Piešťany-Kúpeľný ostrov

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

Hotel Thermia Palace nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text: Tomáš Turek, Simona Budinská
Foto: archív redakcie Kávičkári

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články