FELKA café & brew bar v Poprade: Všetko, čo robí dobrú kaviareň dobrou, vás tu obklopuje nenútene, nevtieravo, prirodzene

 FELKA café & brew bar v Poprade: Všetko, čo robí dobrú kaviareň dobrou, vás tu obklopuje nenútene, nevtieravo, prirodzene

 

Pred tromi či štyrmi rokmi si do svojich poznámok napísal víziu na roku 2020: mať vlastnú kaviareň. Hoci sa okolo kávy pohybuje veľkú časť podnikateľskej kariéry, so samotnou gastronómiou skúsenosti nemal. Je distribútorom pohárov na kávu so sebou, do prevádzok dodáva i čaje či porcelán, s kaviarňami spolupracuje na dennej báze, no ešte žiaden podnik neviedol. Keď v polovici júna tohto roku otváral Juraj Beráts so svojím tímom kaviareň Felka, okrem vízie sa mu splnil i sen. Pocity nadšenia však dopĺňal tiež rešpekt z otvorenia vlastného podniku. Prepracovaný koncept, zmysel pre detail a roky skúseností z návštev kaviarní – či už pracovných, alebo voľnočasových –, tento hendikep rýchlo zotreli. Čím si vás Felka získa?

felka-poprad-velka-18

Z bývalých potravín (nielen) kaviareň

Bývalé potraviny v Poprade, v mestskej časti Veľká znovu ožili. Po mesačnej rekonštrukcii a 11-mesačnom kolotoči s úradmi otvorila Felka svoje brány. Teda skôr iba jednu, s historickou plechovou tabuľkou: Čistite si obuv.

felka-poprad-velka-12

Ďalšie retro doplnky, ako podsvietená tabuľa očného lekára či drevená dochádzková tabuľa úplne prirodzene kontrastujú a zároveň sa dopĺňajú s modernými prvkami: betónový strop, tehlové steny, sedacie lopty, okulahodiaci kávovar La Marzocco. Celý tento eklekticizmus vyzdvihuje ešte neskutočná geometrická dlažba s prvorepublikovým nádychom. Je záhadou, ako to všetko spolu hrá, no funguje to výborne.

felka-poprad-velka-60

felka-poprad-velka-67

Priestor samotnej Felky je v zásade pomerne malý (počas leta je rozšírený o terasu), no vďaka presklenej stene, ktorá oddeľuje kancelársku časť od podniku, ju výrazne opticky zväčšuje. Dodáva mu hĺbku a nový rozmer. Práve v tejto časti sídli Jurajova firma – mabets.sk. Bývalé potraviny sa tak zmenili nielen na kaviareň, ale tiež na showroom, kancelárie a sklady.

felka-poprad-velka-57

felka-poprad-velka-1

Vo Felke pripravujú iba výberovú kávu

Koncept Felky dozrieval v hlave pomerne dlho, zbytočne sa neponáhľať, radšej neskôr a lepšie. Cítiť to. Pripravia vám tu iba výberovú kávu, majú vytvorený svoj zoznam pražiarov, ktorý neustále dopĺňajú. Počas našej návštevy bola na mlynci Casino Mocca z Budapešti, predtým to boli dánski The Coffee Collective či talianski Gardelli. Samozrejmosťou teda sú alternatívne – i keď tu bežné – spôsoby prípravy kávy, ako filter či aeropress. Všetko precízne pripravené.

felka-poprad-velka-74

felka-poprad-velka-69

Hoci v ponuke je „iba“ výberová káva, aj zvyšok menu prekypuje pestrosťou chutí. Remeselné čaje Jeeves & Jericho, ľahké raňajky, ako napríklad zapečený chlebík s kozím syrom, medom a hruškou, široká ponuka craftových pív, vína, miešané nápoje, koláče. Vybrať si môže byť niekedy náročné, máte však istotu, že si vždy vyberiete kvalitu. Na tom si vo Felke dali obzvlášť záležať.

felka-poprad-velka-26

felka-poprad-51

Keď sa zmysel pre ekológiu a vášeň pre kávu spoja v jedno

Juraj má k ekológii blízko, počas hospodárskej krízy pritiahol na Slovensko známu značku ekologických tašiek BAGGU. Potom sa stal tiež exkluzívnym distribútorom sklených pohárov na kávu so sebou KeepCup. A verný svojim hodnotám ostal aj vo Felke: nenájdete tu žiaden jednorazový pohár. Majú svoju zásadu, že kávu so sebou pripravia iba do pohára, ktorý si zákazník prinesie so sebou. A tiež odnesie.

felka-poprad-velka-92

felka-poprad-velka-14

V istom zmysle môžeme povedať, že toto rozhodnutie vás núti správať sa ekologickejšie. Lenže za dobré činy sa niekedy patrí i odmeniť, to vo Felke vedia. A tak zákazníci, ktorí si kávu so sebou zoberú do vlastného pohára, v felkárskom vernostnom programe dostávajú namiesto jednej pečiatky rovno dve. To znamená, že každá piata káva so sebou ide na účet podniku. Aj malé veci môžu prispieť k zlepšeniu životného prostredia, najmä, keď sú robené s veľkým presvedčením.

felka-poprad-velka-90

Felka sa zrodila len prednedávnom, no nevidieť na nej žiadnu mladícku pochabosť. Všetko je vyladené, všetko hrá tak, ako má – ako špičkový orchester. Juraj asi nie náhodou vyštudoval teóriu hudby. Precíznosť, najmä pri príprave kávy hraničiaca s dokonalosťou, tu však nie je sterilná a strojová, naopak, je cítiť človečinou. Vynikajúca káva, až domáca atmosféra, vysoká kvalita surovín, chuť investovať do technológií a školiaceho procesu, to všetko tu vidíte. Obklopuje vás to nenútene, nevtieravo, prirodzene. A tak to v dobrej kaviarni má byť.

felka-poprad-velka-19

Felka Café & brew bar nájdete aj na instagrame.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *