Elizabeth v Piešťanoch: Sladký život v kúpeľoch

 Elizabeth v Piešťanoch: Sladký život v kúpeľoch

 

Cukráreň s drevenými okenicami, obrastená brečtanom a kvetmi, je ako zjav zo sladkého románu. Všetko je tu hodné zvečnenia – labuť nakreslená v perfektnom kapučíne, rozkvitnutý letný drink, sladká Pavlova tortička aj „instagramové“ zákutia na romantickej terase.

cukraren-kaviaren

„Toto je instagramová cukráreň,“ povedali sme si, keď sme uvideli rozkošný historický dom v piešťanskom kúpeľnom parku, len pár krokov od liečivých prameňov, za ktorými sa do Piešťan ženú návštevníci z celého sveta. Za cukrárňou a kaviarňou Elizabeth sa hrdo prechádzajú slávne kúpeľné pávy, pred ňou v jazierku plávajú exotické rybičky, v oknách sa pýšia rozkvitnuté červené muškáty a cez dvere cítime vôňu čerstvo pomletej kávy.

elizabeth-kavickari-slovensko-kavickarisk-piestany-kupelnyostrov

terasa-kavickari-slovensko-kavickarisk

Netreba nás presviedčať, hneď sa cítime ako doma. Ak ste totiž niekedy rozmýšľali, ako ten povestný „dolce vita“, sladký život, chutí v realite, Elizabeth vám to ukáže. Objavíte ho na tanieriku s obrázkovo dokonalým čučoriedkovým cheesecakom, v malinovej makrónke, ktorá sa vám rozplynie na jazyku alebo v karamelovej tortičke, pre ktorú by ste predali pol kráľovstva.

vyber-kolacov-elizabeth-piestany

kolac-kava-kavickarisk

Romantická kúpeľná cukráreň svoje meno zdedila po legendárnej cisárovnej Sissi, ktorá síce v piešťanských kúpeľoch vraj nikdy nebola, no socha na jej počesť od roku 1902 zdobila ikonický kúpeľný dom Irma. My si dnes neskromne myslíme, že obľúbenej cisárovnej by sa v cukrárni Elizabeth mimoriadne páčilo. Oddýchla by si v pohodlných romantických čalúnených kreslách, ocenila by voňavé čerstvé kytice vo vázach a pospomínala by spolu s miestnymi na zlaté časy Rakúsko-Uhorskej monarchie pri historických fotografiách na stenách.

interier-cukraren-kaviaren-kavickari-kavickarisk-salkakavy-kolac

interier-slovensko-elizabeth-kavickarisk

Po troch mesiacoch strávených v izolácii si nesmierne vychutnávame sobotňajšie espresso s výborným koláčikom na útulnej terase, a pozorujeme život, ktorý sa vracia do ikonických kúpeľov. Pri jednom stole si mladý párik číta dnešné noviny a pomaly odpíja z čaju a kapučína, vedľa nás sa rodina na víkendovom výlete nevie rozhodnúť, ktorý z pestrofarebných dezertov ochutnať skôr. Na druhú terasu pred cukrárňou prichádza dvojica kamarátov rovno z tenisového kurtu a objednávajú si prvé, a možno už aj druhé espresso dňa. Všetkých nás obsluhujú príjemné čašníčky v bordových zásterách, s ladiacim bordovým rúškom. Na detailoch tu evidentne záleží.

elizabeth-piestany-cukraren-kaviaren

kavickari

Elizabeth otvorila talentovaná cukrárka Monika Galbavá pred tromi rokmi, keď sa rozhodla, že by jej domáce makrónky a torty mal ochutnať každý, kto chce. My sme za to vďační, lebo takéto koláče naozaj nenájdete hocikde a ku kúpeľnej prechádzke a regenerácii síl sa nič nehodí lepšie. A kým sa v kúpeľných hoteloch zameriavajú na kvalitné služby, liečivé bahno či gastronómiu, v Elizabeth máte istotu, že vám tu pripravia výbornú kávu od slovenskej firmy Si kávopič, popoludní si na terase môžete vychutnať kvalitné slovenské vína z Pezinku a večer si oddýchnuť pri drinku, ktorý bude nielen dobrý, ale doslova hodný fotenia.

zakusok-piestany-kavickari-kavickarisk-slovensko

sladke-dobroty-kavickari-slovensko-kavickarisk-piestany

Tu totižto nedostanete len také obyčajné „prosečko“, ale Levanduľový fizz alebo Malinový sen. Váš obľúbený drink vám ozdobia čerstvé kvety, čučoriedky, jahody či bylinky, ktoré majitelia nakupujú na lokálnych farmách či na malom trhu v meste. A okrem toho zažijete v tejto jedinečnej kaviarni niečo, čo inde nájdete len ťažko. Raz si vedľa vás sadnú kúpeľní hostia v mäkkých županoch, inokedy rodinka z Blízkeho Východu, ktorá si z návštevy cukrárne urobí degustačný zážitok a ochutná všetko, čo aktuálne vitrína so zákuskami ponúka. V Elizabeth sa život jednoducho vychutnáva, bez zábran a predsudkov, v každom ročnom období.

limonady-kavickarisk-kavickari-slovensko-topmiestanaslovensku

kavickari-limonada

Elizabeth nájdete aj na instagrame.

Text: Mirka Širotníková

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články