Elektrárňa Piešťany – industriálny klenot stvorený na eventy

 Elektrárňa Piešťany – industriálny klenot stvorený na eventy

Budova, ktorá je dôkazom, aké výnimočné je spojenie toho „starého“ s moderným a inovatívnym. Rekonštrukcia bývalej obecnej dieselovej elektrárne vdýchla tehlovej industriálnej budove nový život, a tak vznikla Elektrárňa Piešťany. Ocenená ako Stavba roka 2013, nositeľka ocenenia Fénix – kultúrna pamiatka roka 2013 či nominácie na CE.ZA.AR.

Elektrárňa Piešťany je unikátom, ktorý nájdete aj na zozname kultúrnych pamiatok.

Pod jednou strechou si vypočujete koncerty, zatancujete na svadbe, nakúpite na burze oblečenia, naučíte sa viac z fyziky či botaniky. Rovnako sa tam koná obľúbené podujatie pri príležitosti svetového dňa Cestovného ruchu – (ne)konferencia Gastrolove.

Národná kultúrna pamiatka – Elektrárňa Piešťany

Elektrárňa Piešťany je autentická zrekonštruovaná budova bývalej dieselovej elektrárne, ktorej po revitalizácii priestorov vdýchol život mladý tím ľudí na čele s riaditeľkou Elektrárne Katarínou Hallovou.

Elektrárňa Piešťany je obľúbeným priestorom na organizáciu spoločenských podujatí. Disponuje viacerými zaujímavými priestormi, vrátane príjemných vonkajších priestorov uprostred zelenej záhrady.

Od prvého momentu musí byť každému jasné, že výnimočnosť tejto budove sa nepripisuje len náhodou. Činnosť v starej továrni sa začala už v roku 1906 a aj vďaka svojmu veku a architektúre získala svoje miesto na zozname národných kultúrnych pamiatok.

Elektrárňa Piešťany je zrekonštruovaná budova bývalej dieselovej elektrárne, ktorej po revitalizácii priestorov vdýchol život mladý tím na čele s riaditeľkou Elektrárne Katarínou Hallovou.

Po revitalizácii priestorov v rokoch 2012 až 2014 sa o jej chod stará mladý tím ľudí, pre ktorých je Elektrárňa druhým domovom. A hoci sa tu podujatia striedajú jedno za druhým, gro činnosti Elektrárne tvorí práve vzdelávanie a práca s mladými ľuďmi. Srdcovkou pre organizačný tím, na čele s riaditeľkou Katarínou Hallovou, sú aj spoločenské akcie.

Slovenský unikát v Trnave - Synagóga café

Čítať viac >

 

Jóga na streche, svadby, koncerty a iné radosti 

Elektrárňa je teda nielen mekkou vzdelávania, ale môžete si v nej užiť aj kultúrne udalosti či koncerty (nielen detí z umeleckých škôl, ale aj speváckych hviezd, napr. Noc a deň, Katka Koščová, Para atď.). Dokonca sa v tomto netradičnom priestore konajú aj svadby. Tie sa tešia veľkej obľube. 

Hlavná sála má kapacitu 300 ľudí (na sedenie), avšak k dispozícii je aj školiaca miestnosť v suteréne.

Hlavná sála má kapacitu 300 ľudí (na sedenie), k dispozícii je aj školiaca miestnosť v suteréne s vtipným názvom „Vedecký brloh“ . K dispozícii vedia byť aj miestnosti na prvom poschodí a veľká terasa na streche, ktorá mala pôvodne slúžiť ako kaviareň. Ale nájdu sa tu aj rôzne iné zákutia, ktoré viete využiť napríklad ako zázemie podujatia, napr. na odloženie súkromných vecí, či mobiliára.  S Elektrárňou sa viete jednoducho vyhrať a vytvoriť v nej netradičný event.  

Zelená záhrada, ktorá taktiež prešla modernizáciou, skrýva mnohé zákutia na trávenie voľného času.

Vonku vás navyše oslní zelená záhrada, ktorá rovnako prešla modernizáciou a dnes slúži nielen na trávenie voľného času, ale aj výučbu. Nachádza sa tam vzdelávacia alej, kde nájdete všetko od byliniek cez solárne panely až po piešťanské mestské včely.  Počuli ste už o Mednej krave? Je to iný typ úľa, v ktorom si včielky samy prirodzene stavajú plásty do rôznych útvarov, ako napríklad na stromoch. „Medná krava má primárne vzdelávací charakter. Deti dostanú patričný úbor, nástroje a môžu sledovať včely cez pozorovacie okno, ako to v úli žije,“ približuje riaditeľka Elektrárňa Piešťany, Katarína Hallová. 

V záhrada sa nachádza aj vzdelávacia alej, kde nájdete všetko od byliniek cez solárne panely až po mednú kravu. Medná krava je typ úľa, v ktorom si včielky samy prirodzene stavajú plásty do rôznych útvarov, ako napríklad na stromoch.

Elektrárňa nezaháľa 

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny býva pre Piešťancov významným míľnikom. Centrum mesta žije koncertmi, remeslami, trhmi či prehliadkou veteránov. Elektrárňa drží krok s ostatnými inštitúciami v meste a ponúka pre svojich návštevníkov bohatý program. Stačí spomenúť Raňajky v Elektrárni, kde si dámy môžu vychutnať dobré jedlo, zacvičiť si a nechať sa rozmaznávať masérmi či vizážistami. 

Elektrárňa ponúka aj priestor na podujatia, kde si môžete vychutnať dobré jedlo a iné kultúrne vyžitie. Vďaka eventu „V Elektrárni to žije“ získala Elektrárňa Piešťany nový mobiliár či Vzdelávaciu aleju. Veľmi obľúbená a výnimočná je aj letná ranná joga. 

O tom, že ide o skutočne atraktívny priestor, svedčí aj fakt, že v Elektrárňa Piešťany sa koná aj naša kávičkárska (ne)konferencia Gastrolove, na ktorú sa môžete tešiť už tento september.

V lete majú síce školáci prázdniny, napriek tomu sú brány Elektrárne neustále otvorené vzdelávaniu. Organizujú denné letné tábory – Mladý elektrikár, Záhrada vedomostí a Zlatá brána. „Ten posledný z nich je o umeleckých remeslách. Prídu čipkári, vyšíva sa, pečú sa medovníky, rozprávame sa o folklóre, nacvičujeme ľudové tance. Je dôležité uchovávať tradície,“ uzatvára Katarína Hallová. Rovnako sa tradíciám venujú v predvianočnom období, kedy je Elektrárňa Piešťany plná zaujímavých podujatí – divadielok, trhov i bazárov s adventnou tematikou.

Pod jednou strechou si tu môžete vypočuť koncerty, zatancovať na svadbe, nakúpiť na burze oblečenia alebo sa niečo naučiť z fyziky či botaniky. Elektrárňa Piešťany je miestom, ktoré rozhodne stojí za pozornosť.

V Elektrárňa Piešťany viete zorganizovať váš vlastný event. Kapacita ponúkaných priestorov:

  • Celková kapacita Elektrárňa Piešťany: 300 osôb
  • Vedecký Brloh: 50 osôb
  • Galéria: 70 osôb
  • Backstage miestnosť: 25 osôb

+421 949 892 050

[email protected]

www.elektrarnapiestany.sk

Staničná 2334/51, 921 01 Piešťany

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

Elektrárňa Piešťany nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text: Zuzana Valovičová
Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Zuzana Valovičová

Novinárka na materskej dovolenke, pôvodom z Nitry, dnes z Piešťan. Práve toto kúpeľné mesto si rada vychutnáva plnými dúškami a objavuje pre nás nové podniky. I vďaka nej vždy vieme, čo je v meste nové a kam sa oplatí ísť- s kočíkom, na bicykli, pešo či autom.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články