Čarovná Bábovka: Nie každý deň je posypaný cukrom

 Čarovná Bábovka: Nie každý deň je posypaný cukrom

 

Bábovka. Mramorová, tvarohová, poliata polevou či poprášená cukrom. Nejde však iba o koláč samotný, ale aj o jeho symboliku. Pre jedného je bábovka stelesnením detstva, pre iného domácej pohody. A presne taký je aj čarovný priestor trnavskej Bábovka café & bakery, ktorý je spojením spomienok, nadčasovosti, čistoty a útulnosti zároveň. Manželia Denisa a Ondrej Štefánikovci, ktorí stoja za týmto jedinečným konceptom, nám čo-to prezradili nielen o svojom srdcovom projekte, ale aj o tom, ako zvládli časy, ktoré neboli, na rozdiel od ich báboviek, poprášené sladkým cukrom. No napriek časom s príchuťou trpkosti a neistoty sa rozhodli zapojiť do charitatívnej zbierky a osladiť život tým, ktorí to potrebujú.

Bábovka
Trnavská kaviareň Bábovka je súčasťou najnovšej charitatívnej kampane. Viac o zbierke Darujte dobrotu“ nájdete tu.

Prezraďte nám, ako sa vám podarilo vytvoriť takéto miesto? Všetko vzišlo z vašich vlastných hláv?

Od začiatku sme chceli, aby bol priestor našej kaviarne nadčasový a elegantný zároveň. Navyše sme vedeli, že potrebujeme profesionálny prístup k interiéru, preto sme oslovili architektonické štúdio, ktoré naše predstavy pomohlo pretaviť do finálnej podoby. Pojem bábovkanavyše vyjadruje domov, lásku. Je to niečo, čo je každému známe – to sme chceli preniesť aj do interiéru a pocitu, ktorý v ňom zákazník zažije. O tonetkách, obrazoch či farebnosti sme mali od začiatku jasnú predstavu. Rovnako aj o tom, že prvok bábovkovej formy sa musí nachádzať na stenách či dekoráciách. Napríklad bábovkové lampy sme si vyrobili sami zo starých foriem.

Napriek tomu, že sme s manželom pracovali obaja v úplne inej oblasti, vždy sme boli vášniví kaviarenskí turisti a s obľubou sme hodnotili svoje zážitky z podnikov. Chceli sme prispieť svojím dielom ku kaviarenskej kultúre u nás. Navyše, bábovka je môj obľúbený koláč od detstva. Mama mi piekla často mramorovú, ešte vo forme po prababičke. Stala sa tak pre mňa symbolom domova a lásky. Túto starú formu máme dokonca zarámovanú v kaviarni na čestnom mieste.

Máme za sebou ťažké obdobie, ktoré bolo veľkou skúškou prežitia, udržania na trhu, ale aj veľkou psychickou ťažobou. Ako fungovala Bábovka počas tohto obdobia?

Covid obdobie bolo naozaj náročným obdobím. Fungovali sme vždy v rámci epidemiologických opatrení a v režime, ktorý nám bol umožnený. Najťažšie boli pre nás neistota a nepredvídateľnosť opatrení a ich neustále zmeny, ktoré miatli zákazníkov. Boli sme veľmi radi, že nás naši zákazníci podporili a podržali aj v tomto náročnom období. Zostali nám verní a osladzovali si dni našimi koláčikmi. Aj keď u seba doma. Naši zákazníci oceňujú kvalitu našich produktov a poctivosť receptúr. Sme vďační, že môžeme povedať, že všetci naši zákazníci sú veľmi milí a srdeční. Veríme, že tomu prispievame aj naším prístupom k nim. Veľká vďaka patrí v tejto súvislosti aj všetkým členom nášho tímu za ich snahu a pozitívny prístup.

charita kaviarne

Editoriál: Viac dobra do týchto dní si želajme

Čítať viac >

Bábovka charita

Nájdete v tom mori ťažkých chvíľ a komplikácií aj niečo pozitívne? Niečo, čo viete zúročiť vo svoj prospech?

Predtým si mnoho ľudí nevedelo predstaviť podobnú situáciu. Každopádne, pandémia nás naučila, ako zabezpečiť fungovanie a prežitie našej kaviarničky Bábovka v takom náročnom čase. Aj vďaka pandémii sme si našli priestor na zlepšovanie našich produktov, prevádzky a technológií. A to ako v kaviarni, tak i vo výrobe.

V dnešnej dobe je obzvlášť dôležité vedieť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Aký postoj máte k pomoci a charite? 

Osobne podporujeme Dobrého Anjela a predajcov Nota Bene, keďže radi vieme, kam naša podpora smeruje. Keď môžeme, tak naše koláčiky darujeme rodinám a ľuďom v náročných životných situáciách. V minulosti sme realizovali charitatívny vianočný projekt, kde sme v spolupráci s našimi zákazníkmi obdarovávali koláčikom – ako inak, bábovkou.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa zapojili do charitatívnej zbierky „Darujte dobrotu, ktorá zahreje ľudí v núdzi“ a šírili tak jej posolstvo ďalej?

Oslovila nás myšlienka projektu a v rámci našich možností ho radi podporíme.

Charita certifikát dobroty
Aj jedna káva dokáže zahriať, aj jeden koláč dokáže obliecť.

V rámci vašich možností môžete pomôcť aj vy. Aj jedna kávička či jeden koláčik môžu pre niekoho znamenať veľa. Tak #darujtedobrotu a prispejte svojou trochou na www.charitapomaha.sk. Pretože veľa srdečných maličkostí znamená veľkú pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú.

 

Text: Dominika Noskovičová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články