Šťastie ukryté v Bábovke

 Šťastie ukryté v Bábovke

 

Keď sa povie bábovka, mnohým z nás sa toto slovíčko spojí s detstvom. Kuchyne našich babičiek zvykli rozvoniavať týmto lahodným dezertom, ktorý dokázal byť nielen raňajkami, ale večerou, či len drobnou „mlsotkou“ k čaju.

bábovka ku káve

Vášeň od detstva

Bábovka, je názov nového konceptu, ktorý nájdete v Trnave. Rozmermi drobná kaviarnička, avšak s vrúcnym srdcom. Nájdete v nej to, čo už názov napovedá. Skvelú bábovku – a nielen jednu. Denne máte na výber z rozličných druhov, a jedna je vždy aj bezlepková. Nám sa ušla akurát skvelá gaštanová s višňami, ktorá sa jemne rozplývala na jazyku a bola skutočne šťavnatá.

výber báboviek Trnava

Za jej tvorbou a aj celým konceptom stoja mladí manželia Denisa a Ondrej Štefánikovci, ktorí sa do podnikania vrhli len kvôli kaviarenskej vášni a zmene životného štýlu. Obaja totiž pracovali v úplne inej oblasti. Bábovku si vysnívali cez svoju vášeň k poctivým koláčom a dezertom. „Bábovka je môj obľúbený koláč od detstva, maminka mi mramorovú často piekla, ešte v forme po prababičke. Stala sa tak pre mňa symbolom domova a lásky. Túto starú formu máme dokonca zarámovanú v kaviarni na čestnom mieste“, priznáva Denisa.

Bábovka štefánikovci

forma po brababičke

Čisté línie s bábovkami

Kaviareň pôsobí mimoriadne sviežo a čisto. Môžu za to nielen veľké okná, ale aj biela farba, do ktorej priestor manželia odeli. Z vysokých stropov, ktoré objavili pri rekonštrukcii priestoru, klesajú lampy a poukazujú na malé stolčeky, či „Tonky“ v bielej farbe. Vo výklade zas svietia bábovkové lustre. Malou bábovkovou galériou moderného umenia sa stali aj steny. Vyformované koláče zo sadry si našli svoje miesto a vytvárajú krásny obraz. Kde sa skrátka pozriete, tam bábovka. Avšak citlivo a decentne zasadená do interiéru, neruší, len naznačuje, na akom mieste sa nachádzate.

bábovka originálny interiér kaviarne Bábovka

bábovka originálny interiér kaviarne

bábovka originálny interiér kaviarne

Ku koláču kávička

Prevádzka je príkladom nadčasovej elegancie a jednoduchosti. Bar je uhladený, s bábovkami a kávovarom, na ktorom vám radi pripravia kávu zo slovenskej pražiarne Coffeein. „V celom sortimente sa snažíme priniesť výrobky od slovenských alebo lokálnych dodávateľov z okolia Trnavy. Chlebík do raňajkového menu nám pečie miestna pekáreň, sladíme medom od včelára Rasťa Hvizdošavínko zo Suchej nad Parnou si dokonca „zahralo“ hlavnú úlohu v Hečkovom Červenom víne,“ dopĺňa Denisa. Okrem báboviek v ponuke zákazníci nájdu aj ďalšie „staré známe” dobroty, smotanovú tortu, pudingový krém alebo gaštanové jazýčky. Tie sú poriadne, aké už málokde nájdete, s maslom, vlašskými orechmi a rumovými hrozienkami.

Bábovka Coffein

Prichádzajúce slnečné dni lákajú von, a tak i Bábovka už čoskoro otvorí na príjemne chladivej Divadelnej ulici v Trnave svoju terasu, ktorá bude osviežením, tak ako tento nový a jedinečný koncept.

Bábovka Divadelná ulica Trnava

Bábovku nájdete aj na facebooku.

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

 

 

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *