Čarokvet v Bernolákove: Rozprávkové spojenie kvetinárstva a kaviarne

 Čarokvet v Bernolákove: Rozprávkové spojenie kvetinárstva a kaviarne

Káva a kvety. Spojenie, ktoré opantá vaše zmysly. Svojou chuťou, vôňou i vzhľadom. Neďaleko Bratislavy, v dedinke Bernolákovo, otvoril svoje brány jedinečný koncept spájajúci kvetinárstvo s kaviarňou. Nech sa páči, vstúpte spolu s nami do rozprávkového sveta kvetinárstva Čarokvet, v ktorom si môžete privoňať ku kvetom, ale aj posedieť pri káve a dobrom koláči.

Sú kombinácie, ktorých spojenie je čarovné. Ako napríklad spojenie kvetinárstva s kaviarňou. V Bernolákove je zhmotnením takého miesta kvetinárstvo Čarokvet, ktorého súčasťou je aj malá kaviarnička.

Keď vôňu kvetov strieda vôňa kávy, viete, že ste sa ocitli na správnom mieste. Ak k tomu pridáte toto čarovné predvianočné obdobie, ocitnete sa doslova v rozprávke. Kvetinárstvo Čarokvet ponúka nielen floristické služby, ale jeho súčasťou je aj malá kaviareň. A to všetko v prostredí, ktoré vám zoberie dych. Vkusné, elegantné dekorácie a doplnky sú doslova všade, kam sa pozriete. Pridajte k tomu žiaru drobných svetielok a garantujeme vám, že vianočná nálada chytí aj toho najzarytejšieho odporcu Vianoc. 🙂

Čarokvet sa v tomto predvianočnom období zmenil na rozprávkovú vianočnú krajinku. Vianočné dekorácie a aranžmány sú všade, kam sa len pozriete.

Spojenie kvetinárstva a kaviarne

Hneď po príchode do areálu s parkoviskom vás upútajú mriežkované zelené okná. Za nimi sa nachádza vstupná časť, ktorá je sezónnou záležitosťou. V tento predvianočný čas vás, ako inak, ohúri vianočné kráľovstvo. Stačí prekročiť prah vstupných dverí a ocitnete sa v čarovnom svete Vianoc – dekorácie, aranžmány, vianočné ozdoby, hrnčeky, ba aj vianočné sane. Poďme však ďalej. Pôdorys starého vidieckeho domu totiž predurčil rozdelenie priestoru na niekoľko menších zón, pričom každá má svoju funkciu, tému a svoje čaro.

Členitý priestor je ako stvorený pre rôzne zákutia. Každá miestnosť má svoje využitie a je tematický zariadená – predajňa rezaných kvetov, kaviareň či showroomy s možnosťou posedieť si s kávou alebo čajom v ruke.
MK maringotka kaffe

MK maringotka kaffe – malý kúsok raja na samote

Čítať viac >

Hlavným priestorom je predajňa kvetov s čerstvými rezanými kvetmi, kde vám na želanie a na počkanie šikovné ruky floristov pripravia voňavú kyticu. Ďalšou miestnosťou je práve malá kaviarnička, na ktorú sme boli obzvlášť zvedaví. Pult s kávovarom, vitrína s koláčmi a jeden stôl na posedenie. Nemusíte sa však báť, šálku kávy či čaju si môžete vypiť aj v ďalších priestoroch či na terase. Celá predajňa totiž slúži ako showroom s mnohými zákutiami vhodnými na sedenie. Zadná časť prevádzky ponúka niekoľko stolov a pohodlné kreslá ako stvorené na chvíľku s kávou v ruke. Stačí si iba vybrať to pravé miesto, ktoré vás očarí na prvý pohľad. Presklené okná od podlahy až po strop sa zase postarajú o dávku slnečných lúčov, ktoré vás jemne pošteklia na tvári. Čarovné, všakže?

Čarokvet vdýchol starým veciam nový život

Niektoré veci prichádzajú do cesty neplánovane. Rovnako to bolo aj v prípade tohto okúzľujúceho priestoru, ktorý tu vlastne ani nemal byť. Zhoda okolností, dobrý stav poctivej starej stavby a akýsi duch čias minulých predurčili dom na prestavbu a nové miesto kvetinárstva. Majiteľka Linda Koberová totiž vlastní malé kvetinárstvo iba o pár ulíc ďalej, ktorému síce nechýbalo čaro, no chýbal mu priestor. A tak sa spolu s manželom rozhodli pustiť do kompletnej rekonštrukcie a kvetinárstvo sem presťahovať. No jeho otvoreniu predchádzala náročné dvojročná fáza búrania, rekonštrukcie a zariaďovania.

Majiteľka Linda Koberová zhmotnila svoj sen. Už po druhýkrát. Maličké kvetinárstvo Čarokvet, ktoré otvorila v roku 2006, presťahovala do väčších a čarovnejších priestorov.

V priestore Čarokvetu dominujú drevo, tehla a jedinečné kusy nábytku: „Keď sme sa tu prechádzali, vedela som, že ako milovníčka starých vecí chcem toho čo najviac z pôvodného stavu zachovať. Staré okná, zárubne, špalety. Aj každý kus nábytku, ktorý sa tu nachádza, je repasovaný.“ Majitelia sa snažili čo najviac z domu zachovať, i keď sa tým pádom vydali na náročnejšiu a nákladnejšiu cestu prerábky. Nebolo vôbec ľahké zohnať staré kusy nábytku a zrepasovať ich. No zrekonštruované pôvodné drevené okná, trámy a starožitné kusy nábytku rozhodne stáli za tú tŕnistu cestu.

Presklené železné okná boli v pláne hneď od samého začiatku. Sú akýmsi poznávacím znamením, ktoré nájdete aj v interiéri. Rovnako ako iné prvky, aj táto dominanta priestoru má za sebou svoj príbeh. Bola súčasťou starého mlynu, teraz dostala druhú šancu v čarokrásnom kvetinárstve.

Za všetkým hľadaj…

A ako vlastne vznikla myšlienka spojiť kvetinárstvo s kaviarňou? Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že za to vďačíme nervóznym mužom. 🙂 Linda Koberová mala už dávnejšie v hlave myšlienku toho, že bude vo svojom kvetinárstve ponúkať aj kávu: „Dámy si prídu rady poobzerať tovar a chcú si v pokoji vybrať. Čo však s netrpezlivými pánmi, ktorí na ne musia čakať?“ Riešením by mohla byť práve kaviareň, kde by si zatiaľ dali šálku kávy. Tento nápad však dostal reálnu podobu až teraz, a to vďaka novému priestoru, ktorý spĺňal kapacitné požiadavky.

V Čarokvete vládne rodinná atmosféra. Linda je nielen majiteľkou, ale s úsmevom vám pripraví aj kávu či uviaže kytičku. Svoj personál si vyberá starostlivo a v celej prevádzke vládne priateľská, ba až rodinná atmosféra.

S chuťou kávy na jazyku a vôňou kvetov v nose

Na odporúčanie známych si majitelia vybrali dodávateľa kávy, ktorý im zastrešuje aj kompletný servis. Voľba padla na kávu rakúskej výberovej pražiarne J. Hornig, ktorá je v gastronomickom svete obľúbená. Keďže priestory Čarokvetu sú obmedzené, vedeli, že si nemôžu dovoliť veľký výber a niekoľko mlynčekov. A tak hľadali kvalitnú kávu, ktorá by odpovedala chuťovým preferenciám čo najväčšieho množstva zákazníkov. Koniec koncov, ako majiteľka Linda Koberová zdôraznila, z Čarokvetu neplánuje spraviť výberovú kaviareň či kaviareň so širokou ponukou kávových nápojov. Ide o kaviarničku, v ktorej môžete nasať atmosféru kvetinárstva, posedieť si a vychutnať si pohodu.

Ku káve nesmie chýbať ani sladká bodka. Zákusky od skvelej Lucette Patisserie vás určite nesklamú.

Okrem kávy si však môžete vychutnať aj kvalitné čaje značky Eilles či sladké zákusky. Dezerty a zákusky z dielne Lucette Patisserie sú zárukou chuťového pôžitku. V ich portfóliu nájdete nielen francúzske dezerty, ale aj rôzne cheesecaky či klasické koláče ako medové či punčové rezy, avšak v modernom prevedení.

Čarokvet a jeho ďalšie plány

Čarokvet svoje brány otvoril len nedávno, no chýry o kúzelnom mieste sa šíria naozaj rýchlo. A pritom ešte zďaleka so svojimi plánmi nekončí. Najbližie je na pláne dokončenie terasy a exteriéru, ktorý by mal tvoriť okrasnú záhradu. A tak sa už teraz tešíme, ako sa pokocháme nielen krásnym interiérom, ale sánka nám padne aj pri vychutnávaní kávičky na terase.

Čarokvet je kvetinárstvo, ku ktorému pribudla kaviareň. I keď si tu viete vypiť dobrú kávu a posedieť si v krásnych priestoroch, stále ostávajú kvety na prvom mieste. Ako vraví majiteľka Linda Koberová, kávička je len taký príjemný bonus pre všetkých zákazníkov.

Čarokvet nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text a fotografie: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články