Louvre v Prahe

 Louvre v Prahe

Pokiaľ sa chcete aspoň na chvíľku vrátiť do histórie, pomôže vám v tom výlet do centra Viedne, alebo Prahy. Práve v druhom menovanom meste sa takýchto veľkolepých skvostov nachádza viac a iste stoja za výlet. Ako aj napríklad  veľkorysá Café Louvre.

 

 

cafe Louvre Praha

 

Napriek tomu, že sídli akoby nelogicky na poschodí, patrí ku klenotom historickej Prahy. Na dnešnej rušnej Národní tříde (predtým Ferdinandovej tříde), ju otvorili v roku 1902. Svojich návštevníkov ohurovala nielen dominantným vstupom s mohutným schodiskom, či secesným zábradlím, ale aj veľkosvetskou nádherou, ktorá okrem iného ponúkala aj miestnosť s biliardovými stolmi. Isté obdobie tam pracoval ako čašník aj „černoch Kristián“, ktorý patril k miestnym celebritám a po jeho smrti mu vyšiel v novinách ospevný nekrológ.

 

biliardové stoly v cafe Louvre

cafe Louvre Praha

cafe Louvre Praha

 

Túto dobu honosnosti, kedy sa tam stretávala česká smotánka a pila kávu, dopĺňala doba filozofických krúžkov, kde sa pri stoloch stretávali a debatovali osobnosti ako Franc Kafka, Max Brod, nemeckí spisovatelia Otto Pick a Franc Werfel, či herci ako Eduard Vojan. Café Louvre bola dokonca i oporou za hnutie a emancipáciu pražských žien. Na prelome storočí bolo zvykom, aby si dámy nosili svoje návštevy domov. Avšak ani tie neodolali trendy miestu ako bolo Louvre a svoje prvé exteriérové „dýchanky“ si organizovali už v Louvre.

 

 

Café Louvre Praha

 

Pulzujúci život kaviarne bol násilne prerušený komunistickým pučom v roku 1948, kedy zariadenie podniku letelo von smerom na ulicu. Kaviareň dlhé roky zostala zatvorená, až pokiaľ ju v roku 1992 neprevzal súčasný majiteľ, ktorý jej venoval množstvo energie a času, aby z nej vybudoval podnik ktorý právom patrí do pražských bedekrov.

 

Café Louvre Praha

 

Aj dnes vás kaviareň ohúri svojou majestátnosťou a nájdete v nej miestnosť s biliardovými stolmi i množstvo milých odkazov na predchádzajúcu históriu. Majiteľ podniku tvrdí, že namiesto sledovania hipsterských trendov, sa chodí inšpirovať do centra Viedne a unáša sa pokojnou atmosférou. Aj preto si ako značku kávy zvolil práve Julius Meinl, ktorý vyznáva podobnú filozofiu a už roky patrí ku kávovým klasikám.

 

Julius Meinl v cafe Louvre

Julius Meinl v cafe Louvre

 

Café Louvre neponúka len kávu a vynikajúce domáce zákusky, ale je vhodná v každom okamihu dňa. Či už na raňajky, obed, alebo na typický rituál „čaj o piatej“.

 

zákusky v cafe Louvre

 

Pokiaľ budete v Prahe, zapíšte si toto miesto do svojho bedekru a nechajte sa unášať atmosférou histórie.

 

 

cafe louvre praha narodni trida

 

 

Text: Simona Budiská

Foto: Ondrej Bobek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články