Zážitkový areál Medolandia v Dolnej Krupej – viac ako iba oceňovaná medovina

 Zážitkový areál Medolandia v Dolnej Krupej – viac ako iba oceňovaná medovina

Hovorí sa, že keď sa zo sveta vytratia včely, ľudstvo do pár rokov zanikne. Vďaka firmám a včelárstvam, ako je Apimed manželov Kudláčovcov v Dolnej Krupej, sa však najbližšie desaťročia nemusíme obávať. Vzdávajúc hold tradícii včelárstva a výrobe medoviny v našom regióne, zabezpečuje neúnavná práca ich včiel rovnováhu v prírode. Milovníci histórie, prírody, legiend, ale aj skvelej gastronómie a hlavne medoviny a včelích produktov, si v novom areáli Kudláčovcov, Medolandia, určite prídu na svoje.

Villa-Apimed-Medolandia
Medolandia je areál, ktorý pozostáva z Villy Apimed, medovinotéky, reštaurácie Mária Henrieta, Salónika ružovej grófky, Rozária M.H. Chotekovej, degustačnej miestnosti Ambrozianum, ako aj degustačnej a barikovej pivnice.

Zážitkový areál – Medolandia

Malebnú obec Dolná Krupá nájdeme už v písomných zmienkach z roku 1113, avšak archeologické nálezy hovoria o osídlení regiónu ešte v období pravekého človeka, od doby kamennej až do dnešných čias. Len 15 minút jazdy autom z Trnavy vás privedie z rušného mesta na pokojný vidiek, plný krásy, prírody a histórie. Tá je spojená s rodinou grófa Brunsvika, ktorý v 18. storočí vybudoval prekrásny barokovo-klasicistický kaštieľ zasadený do jedného z najkrajších anglických parkov súdobého Slovenska. Dnes v kaštieli nájdete expozíciu Hudobného múzea pod správou Slovenského národného múzea. Hudobná expozícia sa viaže na pobyty skladateľa Ludwiga van Beethovena v kaštieli a na pravdepodobný vznik jeho „Sonáty mesačného svitu“ práve v Dolnej Krupej.

Apimed-Medolandia-Medovina
Keď sa spojí poctivá včelárska práca s láskou k jednému z najstarších remesiel na svete, vzniknú produkty, ktoré zbierajú ocenenia. Vrátane toho z Greate Taste a Apimondie.

Podobne ako rod Brunsvikovcov, aj manželia Kudláčoví píšu históriu. Už štvrťstoročie ich včelárstvo Apimed vyrába svetovo oceňovanú medovinu a ďalšie množstvo včelích produktov. Ich vízia poskytovania služieb v agroturistike a gastronómii sa zhmotnila pred pár rokmi. Na pôde bývalého liehovaru v susedstve kaštieľa v roku 2019 otvorili zážitkový areál – Medolandiu. Miesto, kde sa snúbi história so súčasnosťou, areál plný vôní a krásy, skvelej gastronómie, ale aj nádhernej prírody a architektúry.

Príbeh Márie Henriety Chotekovej – dedičky dolnokrupského kaštieľa

Poctivá práca a láska k jednému z najstarších remesiel priviedla manželov Kudláčovcov k unikátnej myšlienke, ktorú sa im podarilo zrealizovať v podobe Medolandie. Jej súčasťou je aj Rozárium – ružová záhrada. Vďaka tejto záhrade priviedli k životu príbeh Márie Henriety Chotekovej – poslednej dedičky dolnokrupského kaštieľa. Aktívnym životom charakteristická šľachtičná bola okrem iného známa obrovskou zbierkou ruží, ktorú nazvala múzeum ruží. Z nej sa dnes podarilo obnoviť len zlomok. Niekoľko tisíc odrôd a tisíce kusov najrozmanitejších farieb a vôní zdobilo pôvodné grófkine rozárium a jej zbierka patrila medzi tie najväčšie v Európe. Ruže nielen pestovala a milovala, ale aj exportovala do celého sveta a zaslúžila sa o zachovanie množstva ich druhov.

Apimed-Medolandia-Rozárium
Rozárium, predovšetkým počas sezóny, je miestom dokonalej harmónie farieb, vôní a prírody. Inšpiráciou pri budovaní tohto krásneho miesta, najväčšieho súkromného rozária na Slovensku, bola aj grófka Mária Henrieta Choteková, ktorej ružová záhrada patrila medzi najväčšie na európskom kontinente.

História bola však k rozáriu, ale aj kaštieľu, krutá a po druhej svetovej vojne došlo k rabovaniu a poškodeniu kaštieľa a k zničeniu záhrady. Kaštieľ sa následne využíval ako sanatórium či psychiatria a až jeho zaradenie na zoznam kultúrnych pamiatok primäl odbornú verejnosť zmeniť svoj pohľad na túto architektonickú pýchu. Rozárium bolo následne zastavané a až vznikom Medolandie sa čiastočne podarilo obnoviť kúsok ružovej záhrady so všetkými jej krásami.

Apimed-Medolandia-Ambrozianum-degustácie
Ambrozianum je hlavná degustačná miestnosť s remeselným dielom v podobe včelích plástov. Okrem rôznych druhov degustácií sa tu konajú aj rodinné oslavy či firemné akcie.

Villa Apimed ukrýva mnoho prekvapení

Zážitkový areál Medolandia nemôžete minúť. Nachádza sa vedľa impozantného kaštieľa, ale rozhodne väčšou dominantou je vysoký tehlový komín zo zbúranej budovy liehovaru, ktorý slúži ako pomník smutnej povojnovej histórie. Pred ním sa nachádza Villa Apimed spolu s veľkým a komfortným parkoviskom. V samotnej Ville Apimed nájdete medovinotéku, Ambrozianum, kongresovú miestnosť, degustačnú aj barikovú pivnicu a na prízemí taktiež reštauráciu v pôvodných takmer dvestoročných priestoroch nesúcu meno Márie Henriety. Spolu s Rozáriom a rozľahlým parkom ponúka výnimočný a komplexný zážitok nielen pre milovníkov medoviny, ale aj pre rodiny s deťmi, priestor na romantické stretnutia či pre kongresové aktivity.

Apimed-Medolandia-bariková-pivnica
V barikovej pivnici, ktorú môžete navštíviť v rámci prehliadok a degustácií, si môžete vychutnať medovinu z dubových sudov vo výnimočnej atmosfére.

Medolandia – med, včela a vôňa ruží

S Medolandiou sa nespájajú len slová ako „med” alebo „včela“. Patria k nej aj ruže, história, umenie a hlavne zážitky. Nechajte sa zlákať na komentovanú prehliadku priestorov, ochutnajte miestny med, medovinu a iné produkty. Objavte tajomstvá podzemnej degustačnej a barikovej pivnice s pôvodnými čadičovými podlahami. Nazrite tiež do archívu fliaš medoviny, kde nájdete aj kúsky z čias začiatku výroby tohto zlatého moku. Rozľahlý areál pozýva na preskúmanie všetkých jeho zákutí a veruže sa je kde stratiť medzi toľkými ružami. Okrem iného vďaka vonkajšej interaktívnej expozícii môžete hlbšie preniknúť aj do tajov včelárstva a jeho histórie. Zažite jedno z mnohých podujatí, ktoré sa v záhrade konajú. A na záver si vychutnajte skvelé jedlo v reštaurácii tohto nádherného miesta a nezabudnite si v obchodíku pribaliť niečo na cestu. 

Apimed-Medolandia-Medovinotéka
Neodchádzajte s prázdnymi rukami. V Medovinotéke si môžete kúpiť nielen obľúbenú medovinu či med značky Apimed, ale aj ďalšie prírodné včelie produkty a kozmetické prípravky.

Vynikajúca reštaurácia a podujatia

Reštaurácia Mária Henrieta, nesúca meno po slávnej grófke, stojí rozhodne za návštevu. Nachádza sa na prízemí vo Ville Apimed. V autentických priestoroch s pôvodnými stĺpmi a stropnými klenbami ponúka tradičné pochúťky stredoeurópskej kuchyne doplnené o moderné jedlá. Kuchyňa je postavená na farmárskych dodávateľoch a ich produktoch. Samozrejme, typickou ingredienciou pre túto reštauráciu je med, ktorý je súčasťou mnohých jedál, dezertov či omáčok. Reštaurácia disponuje vonkajšou terasou, kde si vychutnáte šálku talianskeho espressa zo zmesi arabiky a robusty a bez problémov zvládne aj väčšiu svadbu, oslavu či inú udalosť. 

Apimed-Medolandia-reštaurácia
Reštaurácia, pomenovaná podľa inšpiratívnej šľachtičnej Márie Henriety Chotekovej, sa postará o gurmánsky zážitok. 200-ročné priestory v klasickom štýle s modernými prvkami iba umocnia celkový dojem.

V priestoroch Villy Apimed sa nedá ubytovať, avšak poskytuje nadštandardný konferenčný priestor a množstvo menších privátnych salónikov. 190 m2 na druhom poschodí je vyhradených práve na tieto účely a okrem kongresovej sály pre približne 50 ľudí tam nájdete aj počítačovú a oddychovú miestnosť spolu s veľkou terasou a výhľadom na Malé Karpaty. Okrem toho ponúka exkluzívny reprezentatívny priestor v Salóniku ružovej grófky a taktiež v hlavnej degustačnej miestnosti – Ambrozianum alebo v privátnejšej degustačnej pivnici. Samozrejmosťou sú audiovizuálne vybavenie kongresovej miestnosti, skvelá gastronómia a v prípade záujme aj program šitý na mieru v areáli Medolandie. 

Apimed-Medolandia-salónik-rokovania
Salónik ružovej grófky je exkluzívny priestor nielen pre firemné rokovania za okrúhlym stolom, ale aj degustácie v úzkom kruhu.

25 rokov na trhu

Firma Apimed pôsobí na našom trhu už 25 rokov a jej projekt Medolandia prináša včelárstvo a históriu regiónu k ľuďom tak blízko, ako sa len dá, v jedinečnej forme. Výnimočný a neopakovateľný zážitok osloví aj tých, ktorí sa o včelárstvo doteraz príliš nezaujímali. Vysoká kvalita poskytovaných služieb, Rozárium plné farieb a vôní a skvelá kuchyňa plná chutí. Krásne priestory a zapálení majitelia, ktorí sa chcú podeliť o svoju radosť a vášeň spolu s vami. Ich produkty, a obzvlášť medovina, patria medzi tie najlepšie na svete a pravidelne zbierajú ocenenia, vrátane toho z Greate TasteApimondie, kde ich Bariková medovina získala v tomto roku titul „Najlepšia medovina sveta“. Či už plánujete ísť s rodinou, na rande alebo len neviete, čo s víkendom – výlet do Dolnej Krupej stojí za to a ponúka viac, než by ste čakali. 

Apimed-Medolandia-areál-medovina
Areál Medolandie v sebe skrýva rôzne čarovné zákutia a možnosti využitia. Či už hľadáte priestor na oslavy, posedenia, konferencie, alebo máte záujem o prehliadky a exkurzie spojené s týmto úžasným miestom, Medolandia si vás určite získa.

V Medolandii viete zorganizovať váš vlastný event. Kapacita ponúkaných priestorov:

  • konferenčná sála: 50 osôb
  • Salónik ružovej grófky: 10 osôb
  • Reštaurácia Mária Henrieta: 70 osôb
  • Ambrozianum: 50 osôb
  • Degustačná pivnica: 20 osôb

+421 918 647 583

[email protected]

www.medolandia.com

Hlavná 577/117, 919 65 Dolná Krupá

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

 

 

 

 

Medolandiu nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články