Zažili sme Kávičkárifest 2026: Deň plný vôní, inšpiratívnych žien a príbehov

 Zažili sme Kávičkárifest 2026: Deň plný vôní, inšpiratívnych žien a príbehov

Foto: Ondrej Bobek

Máme za sebou deň, na ktorý sme sa v redakcii Kávičkári.sk úprimne tešili. Bratislavská Tržnica Nivy sa túto sobotu, 7. marca, opäť raz premenila na bijúce srdce slovenskej kávovej scény. Kávičkárifest potvrdil svoju povesť. Nie je to len o číslach a technických parametroch extrakcie, ale predovšetkým o ľuďoch, stretnutiach a radosti z poctivého produktu, ktorý nám každé ráno spríjemňuje deň.

Nivy Kávičkárifest
Kávičkárifest 2026 v plnom prúde. Sobota v bratislavskej Tržnici Nivy patrila komunite, radosti z poctivého remesla a príjemným stretnutiam. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Kávičkárifest 2026: Keď sa komunita stretne pri dobrej šálke

Tohtoročný Kávičkárifest opäť zbúral mýty o tom, že výberová káva patrí len do uzavretej bubliny odborníkov. Od skorého rána sa priestormi bratislavskej Tržnice Nivy šírila intenzívna vôňa čerstvo namletých zŕn, ktorá prilákala stovky návštevníkov.

Nivy Kávičkárifest
ǀ Foto: Ondrej Bobek
Nivy Kávičkárifest
Zakladateľka portálu Kávičkári.sk Simona Budinská spolu s moderátorkou Katarínou Beňovou sprevádzali návštevníkov dňom, ktorý oslávil nielen tradičné chute, ale aj odvážne experimenty a poctivé remeslo našich lokálnych výrobcov. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Slovenská kávová scéna ukázala svoju silu a progres. Návštevníci mali možnosť ochutnať všetko od tradičných chuťových profilov až po odvážne experimentálne fermentácie. Kávičkárifest však tento rok nebol len o kofeíne. Bol to komplexný festival chutí, ktorý oslávil remeselnú zručnosť lokálnych výrobcov v celej ich rozmanitosti. Celým podujatím nás sprevádzal príjemný hlas moderátorky Kataríny Beňovej (@doma_s_troma).

Kávičkárifest predstavil príbehy priekopníkov, rituál matchy a krst so silným posolstvom

Dopoludňajší program odštartoval úctou k našim koreňom. Exkurziou do histórie slovenskej pražiarenskej scény, kde sme si zaspomínali na odvážnych ľudí, ktorí u nás pred rokmi začali raziť cestu kvalitnej káve. Prednášku mal pod palcom Boris Blahovec alias Pravý kávičkár. Od histórie sme plynule prešli k moderným trendom na interaktívnom workshope s Barovňou Čarovňou. Všetci sme sa ponorili do tajomstiev prípravy a benefitov prvotriednej matchy.

Nivy Kávičkárifest
ǀ Foto: Ondrej Bobek
Kávičkárifest
Kávičkárifest v úvode patril zaujímavým prednáškam o histórii praženia kávy na Slovensku a príprave populárnej matche. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Emotívnym vrcholom doobedia bol krst nového kávového pinu (odznaku) v tvare ikonického „koťoga“ z dielne Hento toto. Krstná mama, zakladateľka portálu Kávičkári.sk Simona Budinská, ho do sveta vyprevadila krásnym prianím: „Prajem veľa chuti, sily a energie, aby sa pin dobre predával a aby sa tvorba remeselnej dielne zvelaďovala a zväčšovala.“ Toto malé umelecké dielo s mottom „Kde je káva, tam je cesta“ sa tak stalo symbolom celého festivalového dňa.

Kávičkárifest Hento Toto
ǀ Foto: Ondrej Bobek
Nivy Kávičkárifest
Zakladateľka portálu Kávičkári.sk Simona Budinská uviedla do života nový kávový pin z dielne Hento toto – ikonické koťogo. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Kávové plátno, mladé talenty a stretnutia tvárou v tvár

Srdce Kávičkárifestu nebilo len na pódiu, ale najmä v uličkách medzi stánkami. Návštevníci sa mohli osobne stretnúť s tými, ktorí stoja za ich obľúbenou šálkou. Bolo inšpiratívne sledovať debaty pri mlynčekoch pražiarní ako Casa del Caffé, InCuple, Profile Coffee Roastery, Quickborn Roastery, Zlaté Zrnko, Padme či Mlsnacava.

Nivy Kávičkárifest
Všade vládla dobrá nálada, Tržnicou Nivy sa niesol smiech a vrava stoviek návštevníkov. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Kávičkárifest však ani zďaleka nebol len o zrnách. Naše chuťové bunky sme mali možnosť otestovať vďaka rozmanitosti značiek, ktoré doplnili mozaiku tohto dňa. Osviežujúcu matchu a čaje priniesla Barovňa Čarovňa, zatiaľ čo značka Kofficherry nás zasvätila do sveta cascara nápojov. Sladké momenty sme si vychutnali pri prémiových čokoládach LYRA a vegánskych pralinkách od Plain Power. Milovníci vína si prišli na svoje počas degustácie od ViaJur, remeselné pivo zas priniesol pivovar Pálffy Brauerei. Nechýbal ani kávový likér značky KAVALERO, poctivé ovocné nápoje MADAMI. Kávu nám po celý deň zjemňovali rastlinné alternatívy mlieka od OATLY.

ǀ Foto: Ondrej Bobek
ǀ Foto: Ondrej Bobek
Kávičkárifest mal rozhodne najobľúbenejší stánok medzi najmenšími. Bola to Lyra s čokoládovými dobrotami. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Atmosféru dotváral aj bohatý sprievodný program. Kým deti sa tešili z maľovania na tvár, dospelí so zatajeným dychom sledovali umelkyňu Katku Kalmanovú, ktorá svoje diela tvorila priamo kávou. Mimoriadne nás však zahrial pri srdci jeden prekvapivý moment,. Oslovil nás učiteľ dejepisu Vladimír Mojto s početnou partiou deviatakov zo Základnej školy v Mikušovciach. Pre túto zvedavú delegáciu sme v spolupráci s chlapcami z Quickborn Roastery a značkou Oatly pripravili súkromný workshop prípravy kávy s rastlinnými mliekami. Práve takéto úsmevné stretnutia a iskry záujmu v očiach nastupujúcej generácie sú dôkazom, že káva spája ľudí naprieč generáciami.

Kávičkárifest
ǀ Foto: Ondrej Bobek
Dejepis vystriedala škola kávy. Žiaci 9. ročníka zo ZŠ v Mikušovciach spolu s učiteľom Vladimírom Mojtom na súkromnom workshope pod vedením Oatly a Quickborn Roastery. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Kávičkárifest privítal Martina Nikodýma v podcaste Baristi v kufri

Popoludňajšiu atmosféru festivalu rozprúdilo špeciálne live vydanie podcastu Baristi v kufri od Bauer Media, tentoraz s hosťom, ktorého netreba zvlášť predstavovať – cestovateľom a moderátorom Martinom Nikodýmom. Hoci hneď v úvode úprimne priznal, že káva nie je primárnym cieľom jeho ciest. Vďaka neutíchajúcej túžbe po poznaní sa stala ich prirodzenou súčasťou.

Cestovateľ a moderátor Martin Nikodým v live podcaste Baristi v kufri prilákal veľa zvedavých očí návštevníkov Kávičkárifestu. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Martin nás previedol svojimi zážitkami z Brazílie, Bali či Kene, no najviac zarezonovala spomienka na Etiópiu. Opísal nám fascinujúci, takmer magický kávový ceremoniál, kde sa zrná pražili na otvorenom ohni priamo pred jeho očami. Priznal sa však aj k vtipnému postrehu. V Etiópii si kávu musíte užiť poriadne sladkú, pretože miestni cukrom rozhodne nešetria. Debata neostala len pri „čiernom zlate“ a cibetkovej káve z Indonézie. Keďže je Martin vášnivý včelár, reč prišla aj na med a paralely medzi poctivým včelárstvom a pestovaním kávy.

Naučil malé mesto piť výberovú kávu

Kávičkárifest priniesol aj rozhovor s Petrom Rumanom, vizionárom stojacim za pražiarňou Profile Coffee Roastery. Otvoril nám dvere do sveta, kde sa svetová kávová kultúra snúbi s lokálnym patriotizmom. Peter nám priblížil svoju misiu – priniesť špičkovú výberovú kávu do regiónu Hont, ďaleko za hranice veľkých miest. Jeho krupinská základňa, vôbec prvá kaviareň Profile, si už stihla vybudovať silnú komunitu a verné zázemie, ktoré nedá na poctivé espresso dopustiť. Úplne iný zážitok však ponúka jeho sezónna prevádzka vo Svätom Antone. Tá sa nachádza priamo na nádvorí historického kaštieľa a jej jedinečný genius loci dýcha históriou v každom dúšku.

ǀ Foto: Ondrej Bobek

Súboj klasiky s experimentom: Kam kráčajú slovenské pražiarne?

Jedným z najočakávanejších bodov programu bola diskusia o aktuálnych trendoch, ktorá na pódiu spojila popredných slovenských pražiarov. Debata ukázala fascinujúci kontrast. Hoci svetom výberovej kávy momentálne hýbu odvážne kofermenty a experimentálne spracovania, slovenský kávičkár ostáva verný aj svojim koreňom. „Ľudia na festivaloch radi ochutnajú niečo nové a exotické, no domov si aj tak väčšinou odnášajú osvedčenú čokoládovo-orieškovú klasiku,“ zhodli sa hostia.

Nivy Kávičkárifest
Debata o trendoch spojila slovenské pražiarske špičky. Tomáš a Martin diskutovali aj tom, prečo milujeme exotiku na cuppingu, no vernosť zachovávame overeným chutiam. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Tomáš Valo z pražiarne Quickborn Roastery zdôraznil, že budúcnosť vidí najmä vo vyvážených blendoch a neustálej obmene ponuky cez pravidelné cuppingy. Pozitívnym trendom je však rastúca edukácia publika. Ako podotkol Martin Candrák z InCuple, dnešný zákazník už nie je stratený. Presne vie, čo od svojej šálky očakáva, a na etiketách balíčkov cielene hľadá informácie, ktoré sú pre jeho chuťový profil kľúčové. Výsledkom je príjemný kompromis: moderné technológie spracovania, ktoré sa však stále snažia priblížiť k tomu, čo je nám chuťovo blízke a známe.

Woman Power v kávovom svete: Keď vášeň a perfekcionizmus búrajú mýty

V predvečer Medzinárodného dňa žien sme si v rámci diskusie s názvom Ženy z pražiarní posvietili na tému, ktorá v našom odvetví rezonuje čoraz silnejšie. Moderátorka Katarína Beňová vyspovedala inšpiratívne dámy, ktoré dokazujú, že svet kávy už dávno nie je len mužskou doménou. Lívia Ostrolúcka, head roasterka z Mlsnacava, jasne podotkla, že ženy sú dnes rovnako zdatnými baristkami aj pražiarkami ako ich mužskí kolegovia. „Možno sa stále musíme trochu prebíjať, ale sme na dobrej ceste,“ doplnila ju Karin Šturcová z Casa del Caffé, ktorá je živým dôkazom multifunkčnosti – v pražiarni zastáva roly od predajkyne až po baristku.

Kávičkárifest
Ženská sila v kávovom svete. Moderátorka Katarína Beňová v debate s Líviou Ostrolúckou a Karin Šturcovou o tom, že svet výberovej kávy už dávno nie je len mužskou doménou. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Obe dámy sa zhodli, že ženský prístup ku káve sa často vyznačuje zdravým perfekcionizmom a neustálym posúvaním latky vyššie. Reč prišla aj na srdcové projekty – kým v Mlsnacava aktuálne žiari novinka KAVALERO, v Casa del Caffé sú hrdí na zmysluplnú spoluprácu s Ligou proti rakovine či praženie pre sieť YEME. Symbolickou bodkou za diskusiou bol ich špeciálny Woman Power blend, ktorý je nielen oslavou ženskej sily, ale aj krásnym odkazom na dnešný sviatok všetkých žien.

Budúcnosť čokolády bez odpadu: Keď sa v bôbe skrýva revolúcia

Okrem kávy sme na Kávičkárifeste nahliadli aj do fascinujúceho sveta kakaa. O ňom nám prišiel porozprávať Karol Stýblo, zakladateľ slovenskej čokoládovne LYRA. Diskusia otvorila tému, ktorá hýbe globálnym trhom – udržateľnosť a revolučný prístup k spracovaniu celého kakaového bôbu. Cieľom Lyry je totiž využiť surovinu na maximum, čo nielen šetrí planétu, ale prináša priamy úžitok aj farmárom na plantážach. Vďaka spracovaniu dužiny vznikajú unikátne produkty ako kakaové nápoje či fermentované špeciality, ktoré sme doteraz nepoznali. Karol zdôraznil, že kľúčom k úspechu je vzdelávanie pestovateľov a absolútna transparentnosť voči zákazníkovi. Lyra sa preto naplno venuje výskumu, aby sme presne vedeli, čo kupujeme. Práve táto poctivosť a vedecký prístup sú cestou, ako sa odlíšiť a vrátiť čokoláde jej status superpotraviny.

ǀ Foto: Ondrej Bobek
Čokoláda od Lyry prebudila iskru v oku mnohých detí. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Káva ako kompas

Záver festivalového programu patril podmanivému spojeniu dvoch najväčších vášní – kávy a cestovania. Spisovateľka a profesionálna baristka z pražiarne Zlaté Zrnko Monika Matúšová nás v rámci svojho Cestovateľského kina zobrala na vizuálnu výpravu od exotickej Panamy a Vietnamu až po drsný Island a horúce Jordánsko. Jej prednáška nebola len teoretickým rozprávaním. Bola to autentická jazda plná fotografií, videí a praktických ukážok toho, že kvalitná šálka kávy sa dá pripraviť doslova v akýchkoľvek podmienkach.

Monika Matúšová zo Zlatého Zrnka (vľavo na fotke) porozprávala o svojej kávovej aj cestovateľskej vášni. ǀ Foto: Ondrej Bobek

Monika nám ukázala, že s trochou cviku a tou správnou výbavou nemusí cestovateľ robiť kompromisy v chuti. Ani na vrchole sopky či uprostred púšte. Pre mnohých z nás to bol ten správny impulz zbaliť si pri najbližšom dobrodružstve do batoha okrem pasu aj balíček čerstvo pražených zŕn a napríklad ikonický dripper Hario V60, french press alebo koťogo.

Kávičkársky kvíz a talianska ikona na Kávičkárifeste

Bodkou za nabitým programom bol obľúbený Kávičkársky kvíz, kde si návštevníci mohli zmerať sily v znalostiach o svete kofeínu. Súťaživosť v publiku by sa dala krájať, veď motivácia bola viac než lákavá. Okrem hodnotných kávičkárskych balíčkov bola v hre aj hlavná cena od partnera FIAT Slovensko. Víťaz si odniesol kľúče od ikonického modelu Fiat 500 na celý víkend. Práve táto talianska legenda „pózovala“ priamo v priestoroch Tržnice Nivy počas celého dňa. Zaujala malých aj veľkých. Možnosť nasadnúť si za volant a nasať kúsok talianskeho dolce vita priamo medzi stánkami s výberovou kávou bola dokonalým vizuálnym aj zážitkovým doplnením atmosféry, ktorú si z tohtoročného Kávičkárifestu odnášame v pamäti.

ǀ Foto: Ondrej Bobek
Kávičkárifest x Tržnica Nivy sa na vás teší aj o rok! ǀ Foto: Ondrej Bobek

Už teraz sa nevieme dočkať, kedy sa pri spoločnej šálke v Tržnici Nivy stretneme znova. Pretože tam, kde je dobrá káva, tam je vždy aj tá správna cesta.

Text: Katarína Kántorová

Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články