V decembri sme cestovali po kaviarniach. Ako nám bolo na degustáciách s Karpatským Brandy?

 V decembri sme cestovali po kaviarniach. Ako nám bolo na degustáciách s Karpatským Brandy?

Karpatské Brandy je ikonická značka, ktorá sa doslova stala súčasťou kultúry, najskôr československej a neskôr našej slovenskej. Ak by sme sa opýtali sto Slovákov, čo znamená skratka KB, nepochybne by takmer všetci rovnako odpovedali – Karpatské Brandy. Typický rytier v logu, zlaté písmená, súdkovitá fľaša a hlavne nezameniteľná chuť. Rokmi overená kvalita, ktorá ide neustále s dobou, vyvíja sa a dnes prichádza s exkluzívnymi limitovanými edíciami. Od čias oblekov, kávičky s koňakom až po moderné bary a cocktaily. Karpatské Brandy sa vďaka svojej kvalite a chuti, ktoré zožali množstvo ocenení dokázalo držať krok s dobou a dnes je na trhu už vyše polstoročie.

 

Každý cognac je brandy, ale brandy nie je cognac

Gurmáni vedia, že za koňak považujeme nápoj pochádzajúci výlučne z francúzskej oblasti Cognac, ktorý má presne danú receptúru a spôsob výroby. No a brandy je vlastne koňak tiež. Ako je to možné? Rozdiel je len v pôvode. Tak je tomu aj pri Karpatskom Brandy(KB), ktorého história siaha do 70tych rokov minulého storočia. Vinohradnícka tradícia v Malých Karpatoch je známa od nepamäti, a preto nie je prekvapením, že príbeh “KBčka” sa začal písať práve tu. Pálenica v Pezinku sa v roku 1951 stala súčasťou vinárskych závodov, kam v tom čase patril aj závod v Seredi – výrobca šumivého vína Hubert.

Karpatské brandy typy
Tri varianty Karpatského Brandy – KBŠ V.S. , KBŠ V.S.O.P a limitovaná edícia KBŠ Chardonnay.

Dozvedeli sme sa, že pri niektorých šumivých vínach je súčasťou zloženia aj tirážny likér, ktorého zložkou je aj francúzsky koňak, ktorý bol ale veľmi drahý. A vtedy vznikla myšlienka výroby vlastného brandy, ktoré by sa pridávalo do šumivých vín. No a keďže od vína k brandy je len kúsok, posuňme sa v čase do roku 1968, kedy bolo prvýkrát vypálené víno do podoby destilátu a preliate do 300 – litrových sudov. O pár rokov neskôr sa stočil, scelil a nafľašoval. Pôvodná idea vyrábať len vlastný tirážny likér sa po prvých  ochutnávkach pomenila. Finálne brandy bolo totiž tak výnimočné, že sa na trh uviedlo pod vlastnou značkou a teší sa veľkej popularite na trhu už takmer 50 rokov. Karpatské Brandy sa dodnes vyrába tradičnou metódou.

Karpatské brandy degustácia
Karpatské Brandy patrí do kaviarní. Aj preto sme sa vybrali na výlet, aby sme vám priblížili pozadie jeho výroby.

V decembri sa absolvovali spolu s produktovou manažérkou Viktóriou Barczi a PR managerkou spoločnosti Hubert, Silviou Paprancovou malú tour po slovenských kaviarniach. Vybrali sme si tri mestá – Bardejov, Poprad a Bratislavu, kde sme mali možnosť sprostredkovať  riadené degustácie. Počas hodiny a pol mali hostia možnosť dozvedieť sa o histórii značky, vniknú brandy, spoznať procesy výroby, ochutnať niekoľko druhov a dozvedieť množstvo zákulisných pikošiek, ktoré na internete nenájdete.

O množstvo pikošiek sa postarala Viktória Barczi, produktová manažérka Karpatského Brandy.

Čo sme degustovali?

Pre účely degustácie si Viktória Barczi pripravila tri varianty Karpatského Brandy – KBŠ V.S. , KBŠ V.S.O.P a limitovanú edíciu KBŠ Chardonnay. Tri hviezdičky na modrej etikete KBŠ V.S. značia minimálne tri roky zrenia v dubových sudoch. Tento, pre mnohých najobľúbenejší variant Karpatského Brandy, dozrieva v 300 litrových dubových sudov a ponúka nezameniteľnú sviežu a vyváženú chuť, plnú vanilky a hrozienok. Najmenej 5 rokov zrejúce brandy s označením V.S.O.P sa vyrába podľa tradičnej receptúry a už 50 rokov ponúka každá fľaša unikátnu vôňu dreva a chute orieškov, sušeného ovocia či vanilky.

Ako sa vraví, je lepšie raz vidieť, než stokrát počuť. A ešte lepšie je ochutnať. 🙂

KBŠ Chardonnay, ako už názov napovedá je vyrobené z najznámejšej burgundskej odrody vína.
Má krásnu jantárovú farbu, tóne ananásu a vanilky, zreje najmenej 5 rokov a prináša výnimočný
chuťový zážitok.

Ten pravý večer začína v Tvojom Dni !

Prvá zastávka degustačnej KBŠ tour bola v Bardejove. Konkrétne v krásnej, novej kaviarni “Tvoj
Deň” neďaleko centra. Majitelia – manželia Mihaľovci, vybudovali na východnom Slovensku
skutočný raj pre milovníkov dobrej kávy a ešte lepších koláčikov. Rodinný podnik ponúka “to niečo
navyše”, ktoré v gastronómii neustále hľadáme. Okrem vysokej kvality a skvelého servisu si dali
záležať aj na samotnom dizajne kaviarne, ktorý je jednoducho nádherný. Tvoj deň urobí
každému hosťovi ten jeho oveľa lepším.

Tvoj deň kaviareň
Krásna kaviareň Tvoj deň v Bardejove patrí medzi naše obľúbené miesta. Aj preto sme si ju vybrali ako miesto pre degustáciu Karpatského Brandy.

Kaviareň plná takmer do posledného miesta, príjemná atmosféra, na stoloch degustačné poháre a
čokoláda. Skvelý večer pred nami. Slova sa ujíma Silvia, ktorá víta hostí a neskôr už prenecháva
slovo Viky, ktorá vie o Karpatskom Brandy prvé aj posledné. Takmer dve hodiny plné nových informácii a pikošiek, profesionálna degustácia, ktorá zaujímala všetkých hostí. Otázok bolo neúrekom a Viky s radosťou zodpovedala všetky do poslednej. KB je slovenská značka, no aj tak bolo pre niektorých hostí prekvapením počúvať o histórii, oceneniach, tradícii a kvalitách Karpatského Brandy. Nakoniec sa celá degustácia a atmosféra pretavila do takmer päť hodín trvajúceho priateľského posedenia a po oficiálnej časti sme s radosťou sedeli a rozprávali sa ďalej s hosťami, majiteľmi a teraz už aj priateľmi.

Kaviareň bola plná do posledného miesta. A hoci večer bol prevažne určený pánom, svoje miesta si pri degustácii Karpatského brandy našli aj dámy.
plná kaviareň Tvoj deň
Dokonalí poslucháči. Východ sa ukázal ako nielen veľmi priateľský, ale aj mimoriadne pozorný.

Ak by ste vedeli správne odpovedať na otázku, v ktorom roku bol prvý krát vypálený prvý vínny destilát v Pezinku, tak ste mohli vyhrať aj zaujímavú cenu. V Bardejove bola odpoveď doslova vykríknutá ešte pred dokončením otázky a putovala k šťastnému výhercovi. Degustačný večer v Bardejove v nás zanechal pŕijemné dojmy, skvelú atmosféru, nových priateľov a pre hostí jednoznačne zaujímavo strávený čas plný nových informácii a chutí.

Nové priateľstvá. Aj tie sme si odnášali z kaviarne Tvoj deň. Na fotke manželia Miháľovci (majitelia prevádzky, vľavo) a Silvia Paprancová a Viktória Bárczy zo spoločnosti Karpatské brandy.

Dobrého veľa nebýva – aj to je Kafiarnička v Poprade

Aj o našej ďalšej zastávke nájdete sme už písali. Kafiarnička v Poprade, to je krásny a štýlový priestor uprostred sídliska, ktorý medzi panelákmi poskytuje útočište a príjemne intímnu atmosféru. Veľa dreva a kože poskytuje vrelú atmosféru, ktorú umocnia vône kávy a kvalita, ktorá je pre Kafiarničku alfou a omegou. Aj tu sme zažili jeden krásny večer, ktorý bol celkom iný ako v Bardejove, ale rovnako dobrý. Malý priestor nás priniesol bližšie k hosťom a naše “lektorky” ani nepotrebovali projektor k tomu aby kvalitne odprezentovali všetko, čo o Karpatskom Brandy potrebujete vedieť.

Kafiarnička je uprostred sídliska v Poprade. A hoci je drobná miestom, je veľká srdcom i skvelou ponukou a servisom výberovej kávy.

Aj tu sme boli svedkami živej diskusie mnohých otázok a nových poznatkov, ktoré si hostia z celého večera odnášali. Špeciálna cena na záver degustácie si aj v Poprade našla svojho majiteľa. Hostia počúvali Viky veľmi pozorne, pretože otázka sa týkala práve témy prezentácie. Aj tu sa ochutnávali KBŠ V.S. , V.S.O.P. a limitovaná edícia V.S.O.P Chardonnay. V Kafiarničke sa zišla zaujímavé zloženie publika, od dvadsiatnikov až po hostí, ktorí zažili začiatky značky v Česko-Slovensku. A sledovať ich reakcie počas degustácie boli magické.

Brandy ku káve. I v Poprade skúšali ako ladia k sebe tóny brandy a kávy.
Viktória Barczi previedla prítomných degustáciou pri ktorej sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o Karpatskom brandy.

Symbolické rozsvietenie v Kafé Lampy

V Bratislave sa degustácie zúčastnil aj masterblender, Ján Ďuriš. Ten pri Karpatskom brandy doslova vyrástol a priniesol aj svoj pohľad na tento mok.
Nebolo to len predvečerom Mikuláša. V Kafé Lampy vládla magická atmosféra.

Od objavovania nových chutí až po spomínanie na dávne časy a vlastnú mladosť. V Bardejove a aj v Poprade sme sa spoločne zhodli, že Karpatské Brandy je výnimočný produkt, ktorý v mnohých prípadoch prekonáva aj francúzske koňaky. Niekomu chutilo viac trojročné, niekomu päťročné a niekomu chutila najviac limitovaná edícia KBŠ Chardonnay. Ale všetci sme si odniesli aj z Popradu skvelé dojmy, zažili príjemný večer a získali nové priateľstvá. A putovali sme do Bratislavy. Tam sme sa všetci, večer pred magickým Mikulášom, stretli v obľúbenej petržalskej prevádzke, Kafé Lampy.

degustácia KBŠ

Prítomných hostí privítala priamo majiteľka podniku, Andrea Reichová. Spočiatku intímna, neskôr družná atmosféra degustácie ukázala, aký sme priateľský národ. A vieme aj so záujmom počúvať. Prítomných hostí potešila prítomnosť nielen Viktórie, ale aj jej kolegu Masterblendera Petra Ďuriša. Ten ukázal, že mokom priamo žije a priblížil množstvo zaujímavostí a pikošiek. A to, že v publiku malo KB množstvo fanúšikov, netreba asi hovoriť. Mnohí reagovali na otázky, pýtali sa a samozrejme, i degustovali. A vzduchom sa šírila omamná vôňa brandy, teda zážitok mali aj tí, ktorí boli šoféri. Prítomných najviac zaujala limitovaná edícia V.S.O.P Chardonnay a mnohí si zvolili práve tento typ fľaše ako vianočný darček pre svojich obchodných partnerov.

Kafé Lampy
Prítomných privítala priamo majiteľka Kafé Lampy, Andrea Reichová.

Ďakujeme milé Karpatské Brandy. Za nás Kávičkárov musíme povedať len jedno. Sme radi, keď sa slovenské produkty dostávajú medzi ľudí a snažia sa o pozitívnu edukáciu. Tešíme sa na ďalšie degustácie a možno aj v tej vašej kaviarni. Pokojne nám dajte do komentáru tip, kde by ste svoje Karpatské Brandy radi privítali.

Kafé Lampy degustácia
Ďakujeme za tento trip a za degustácie, ktoré sme mohli vďaka Karpatskému brandy do kaviarní priniesť. Veríme, že o rok sa zídeme znovu. A pokoje nám dajte tip, kde by ste takéto podujatie privítali.

 

Text: Rudolf Sládkovský

Foto: Rudolf Sládkovský a Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články