V Banskej Bystrici sme našli smaragd medzi čajmi

 V Banskej Bystrici sme našli smaragd medzi čajmi

 

Urobili sme si výlet. Vynikajúca povesť podnikov v Banskej Bystrici nás znovu zaviedla do tohto krásneho mesta a opäť sme sa nezmýlili. Čo viac, objavili sme nové zaujímavé miesta, kam sa budeme radi vracať. A čo je tým čajovým smaragdom sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

bar-cartel-banskabystrica-slovensko-kavickari

Keď sme zaparkovali na parkovisku konča pešej zóny, ani sme netušili, že sme už priamo na mieste. Podnik Cartel coffee bar & kitchen má totiž vynikajúcu polohu hneď pri parkovisku. Zároveň vás tu však pešia zóna pozýva na príjemnú prechádzku po starom meste.

banska-bystrica-cartel-kavickari-kavickarisk

cartel-banska-bystrica-kavickarisk

Nenechajte sa zmiasť vonkajším výzorom budovy, ktorý pripomína skôr hotel. Keď vstúpite dnu, okamžite pochopíte, že ste na správnom mieste. Interiér reštaurácie je zariadený v urbanistickom duchu. Hoci pripomína štýlovú starú fabriku, vybavenie je veľmi príjemné, moderné a útulné. Majiteľovi so zariadením pomohol architekt Matúš Kurek. A zhostil sa svojej úlohy naozaj bravúrne. Tehlové steny dýchajú atmosférou amerického New Yorku a núdzové schodiská v interiéri akoby boli kulisami zo seriálu Priatelia. Na stenách nájdete aj falošné okná, ktoré podčiarkujú pocit metropoly. Odhalené rúry vzduchotechniky zas dotvárajú továrenský výzor.

kavickarisk-kavickari-althaus-banska-bystrica

althaus-banska-bystrica-kavickarisk

Kuchyni šéfujú Miroslav Marochnič a Miroslava Spodniaka, a pomáhajú im dvaja pomocní kuchári. Čarujú pre vás každý deň výnimočnú novú dennú ponuku. Vychutnať si dobré pokrmy môžete už od raňajok – či ich máte radi „na sladko“ či „na slano“. Chlebíky s domácou avokádovou nátierkou či klasická „mňamka“ v podobe krupicovej kaše naštartujú vaše chuťové poháriky. Ďalším milým pohladením pre vaše zmysly môžu byť predjedlá v podobe španielskych tapas. Z hlavnej ponuky by sme vyzdvihli domáce cestoviny a kohútí vývar. Ten je v stálej ponuke a pripravuje sa vždy pomalým dvanásťhodinovým varením už počas noci. My sme mali možnosť ochutnať sezónny teplý šalát s cous cousom, grilovanou zeleninou a feta syrom. Chutil fantasticky. Menu je zostavené tak, aby si v ňom každý našiel svoje obľúbené jedlo a zároveň ponúka kvalitu a vyšší štandard.

cartel

cartel-banskabystrica-slovensko

Našu pozornosť špeciálne zaujali nápoje. A tentokrát to neboli iba tie kávové. Zvláštne miesto v lístku tu majú totiž čaje. Okrem čerstvých ingrediencií ako napríklad mäta a zázvor, si môžete vybrať zo širokej ponuky čajov Althaus. My sme zvolili stále trošku exotickú matchu a urobili sme veľmi dobre. Matcha čaj je vzácny prášok z lístkov zeleného čaju. Je mletý medzi kamennými doskami a získava sa náročným a najdrahším spôsobom na svete. Ručne sa zbierajú iba lístky čajovníka, ktorý je tienený, a tak dochádza ku koncentrovanej tvorbe zeleného farbiva – chlorofylu. Preto má tento čaj intenzívnu smaragdovú farbu a ešte výraznejšie účinky ako klasický zelený čaj. V Carteli vám ho pripravia naozaj tak, ako je to správne. Je totiž veľmi dôležité, aby čaj matcha neprišiel do kontaktu s kovovými nástrojmi. Kontakt s kovom môže zmeniť konzistenciu či chuť čaju. Spôsobuje však aj oslabenie jeho blahodarných účinkov na organizmus, ako je posilnenie imunitného systému, dodanie energie, podpora trávenia a s tým spojená aj podpora chudnutia. Tento malý zázrak tiež udržiava mladistvý vzhľad a upokojuje nervový systém, čím zabezpečuje pokojnú myseľ. A to by bola predsa škoda, keby sme tieto účinky potláčali nesprávnou prípravou. Preto nám barman namiešal koncentrovaný nápoj bambusovou metličkou v keramickej šálke. Dostanete k nemu aj med a teplú vodu, aby ste si ho mohli dotvoriť a nariediť podľa vlastnej chuti. Nám tento zelený prášok chutil aj ako súčasť menej tradičného matcha latte namiesto klasickej kávy.

matcha-althaus

priprava-althaus-kavickarisk

V podvečerných hodinách si poseďte pri dobrom drinku. Barman vám namieša určite niečo špeciálne – napr. výnimočný Berry White drink, s ktorým sa zúčastnil aj na súťaži. Nájdete v ňom džús z čiernych ríbezlí, likér Kahlúa, shot espressa, karamelový sirup a na vrchu smotanovú krustu.

kavickari

cartel-kavickarisk-kavickari-banskabystrica

Čerešničkou na tejto banskobystrickej torte bol dezert v podobe izbovej rastlinky. Najskôr nám vyrazil dych vizuál tohto zákusku. Podávaný je totiž v hlinenom kvetináči, ktorý je jediný z maškrty nejedlý. Vo vnútri nájdete neskutočné mascarpone, sladučké ovocie a jedlú hlinu – podarilo sa nám rozoznať kakao a oriešky. Už len pre toto sa sem určite niekedy radi vrátime.

althaus-cartel

caj-althaus-kavickarisk

Cartel coffee bar & kitchen nájdete na instagrame.

Text: Branislava Hronská

Foto: Ondrej Bobek

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Althaus Tea.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *