Cuvée v Modre: Miesto, ktoré pohltí vaše zmysly

 Cuvée v Modre: Miesto, ktoré pohltí vaše zmysly

 

Malebné mestečko Modra v sebe ukrýva množstvo histórie a tradícii. Je známe jedinečnou Majolikou a bez pochýb aj vínom. Nielen tieto poklady s odkazom na tradície v sebe ukrýva nový bar, kaviareň a obchod s vínom Cuvée priamo v centre tohto malého mestečka.

„Tri zmysly“

Prvotný názov pre podnik nachádzajúci sa v historickom dome bol v slovenčine: Tri zmysly. Veď práve vďaka čuchu, zraku a chuti nejeden pôžitkár spozná čaro miesta, ktoré svoj príbeh začalo písať po vychýrenej reštaurácii, ktorá sa tu nachádzala. Víno, káva, čaj i dobré jedlo, čarovná atmosféra. To je ta pravá alchýmia pre vznik dobrého podniku, ktorý nielen v priestore ukrýva svoj potenciál. A tak sa majitelia – bratia, Filip a Dominik Trusinovci rozhodli pre názov krátky a výstižný, ktorý všetky tieto zložky spája: Cuvée. Zároveň je aj šikovnou slovnou hračkou, keďže cuveé predstavuje obľúbený druh vína vytvorený zmesou vybraných odrôd. Tak teda cuveé. V tomto prípade zmes plná úžasných vecí.

cuvée-modra-slovensko-kava

príbehvina-modra-kavickarisk-kavickari

Víno, umenie, tradície a zmysel pre detail

Dominik a Filip sú Modrania, a ich detstvo sa viaže k rodinnému modranskému vinohradu a aj to ich naučilo tvrdej práci a súdržnosti. Svoje spomienky na detstvo i rodný kraj pretavili do rôznych podôb priamo v podniku. Čaro ich objavovania nás pohltilo.

ludovitstur-modra-cuvee-kavickari-kavickarisk

vyber-vin-cuvee-slovensko

Priestor podniku je rozdelený hneď do niekoľkých častí. Všade však dominuje vinárska architektúra s klenbovými tehlovými stropmi. Pôvodná podlaha v zadnej časti prevádzky, pri prechode priestorom občas zavŕzga a možno aj práve, preto sa tu cítime ako doma. V prednej časti je zase podlaha vyskladaná z tehál, ktoré pochádzajú z miestnej tehelne. Na niektorých z nich dokonca nájdete skratku CM, ktorá by pokojne mohla znamenať aj Cuvée Modra. Náhoda? Alebo osud?

modra-cuvee-salkakavy-kavickarisk

cuve-modra-detail

Miesto si tu našla modranská majolika, desatoro vinára či autorské maľby Dominika, ktoré zobrazujú príbeh a tvrdú prácu vo vinohrade. Tradičné vinárske prvky nájdete na strope, ktorý je dizajnovou čerešničkou. Je vytvorený zo štekov, ktoré sú dôležitou súčasťou vinohradu a slúžia ako oporné koly k viniču. Geniálne!

vino-mlsnacava

modra

Moderné detaily

V Cuvée nie je všetko len o pôvodnom prevedení. Historický priestor je oživený príjemnými farbami, variabilným sedením, ktoré opätovne nadizajnoval jeden z bratov. Štrngať s vínom si preto môžete na vysokých stoličkách hneď vedľa baru, kde sa dostávame k výraznému prvku namieru robených modrých kachličiek, alebo v zadnej časti podniku, ktorá je naozaj priestranná.

sedenie-modra-kavickari-kavickarisk

modra

Tí, ktorí majú radi denné svetlo či praskanie dreva v piecke ocenia sedenie za veľkou bránou, hneď pri vstupe do historického domu. Aj na tej si dali bratia záležať vďaka zeleni, tradičným vinárskym sudom a svetielkam na strope pripomína romantické Toskánsko. Apropo, pribudla aj menšia terasa, kde si môžete vychutnať atmosféru mesta a slnečné lúče.

sedenie-modra-kavickarisk-cuvee-mlsnacava

cuvee-modra-kavickari

Predovšetkým wineshop

Cuvée je v prvom rade wineshop, na výber je v ponuke viac ako 180 druhov vín z malokarpatskej vinohradníckej oblasti a z juhu Slovenska, ale aj z celého sveta. Môžete si ich vychutnávať priamo na mieste z ponuky „na pohár“ alebo si zakúpiť celé fľaše domov. Vo víne sa tu naozaj vyznajú, a to, že je to obľúbená tekutina nielen v tejto oblasti nám potvrdzuje aj Filip, ktorý svetu vína podľahol až natoľko, že sa venuje aj jeho distribúcii.

vino-cuvee

Modra

Niečo pre kávičkárov

Na mlynčeku nájdete 100% zmes arabica káv pochádzajúcich z Južnej Ameriky od mlsna cava. Ide o harmonickú zmes s jemnou aciditou, vyváženou horkosťou a bohatým likérovo- ovocným telom s výraznou dochuťou mandlí a vlašských orechov.

kavickari

mlsnacava-kavickarisk

Pestrá ponuka

Okrem kávy v ponuke nájdete kvalitné sypané čaje, remeselné pivo, miešané drinky, chutné brandy, whiskey a kvalitný rum. K vínku sú to zase slané dobroty, syry, kačacia paštéta so zapečeným chlebíkom či neobyčajné chlebíky- guacamole bruschetta a paradajková bruschetta. Milovníci sladkých raňajok si prídu na svoje vďaka tradičnej „lúpačke“ s maslom a džemom. Víkendových pôžitkárov iste poteší aj špeciálne raňajkové menu, ktoré v ponuke nájdete len počas soboty a nedele. Ideálna zámienka na cestu za pôžitkami.

ranajky-kavickari-cuvee-modra

Cuvée nájdete aj na instagrame.

Text: Augustína Markócsyová

Foto: Ondrej Bobek

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s kaviarňou Cuvée.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Guťka Markocsyová

Pôžitkárka, instaguru a organizačný mozog celého portálu. Naša Guťka plánuje všetky cesty, fotenia i články. A vďaka jej citlivému oku je výsledná podoba článkov taká, aká je. I sociálne siete také, aké sú.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *