Stihnete ešte jarnú lyžovačku! Ako to bude s ubytovaním?

 Stihnete ešte jarnú lyžovačku! Ako to bude s ubytovaním?

 

Od 19. 4 môžu opäť otvoriť svoje brány aj lyžiarske strediská. A keďže pobyt v prírode je s negatívnym testom povolený od rovnakého dátumu už aj mimo okres, mnohí sa tejto možnosti potešia. Pozor však, zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00 nasledujúceho dňa stále platí.

 

hotel lomnica

 

Izba Hotel Hviezdoslav Kežmarok

Prechod do bordovej fázy je tu! Čo sa zmení?

Čítať viac >

Cez víkend už začali slovenské lyžiarske strediská prípravy na znovuotvorenie. Nemôžu síce sprevádzkovať kabínkové lanovky, no vleky môžu od dnes spustiť za dodržiavania sprísnených protipandemických opatrení. Do prírody a za individuálnou rekreáciou už môžeme cestovať aj medzi okresmi s podmienkou, že do okresu v 4. stupni varovania (čiernom) podľa COVID automatu musíme mať negatívny test nie starší ako 7 dní. Pripravte sa však na to, že ak si chcete užiť posledný sneh, bez ohľadu na to, v akom stupni varovania je okres, v ktorom sa lyžiarske stredisko nachádza, musíte sa preukázať  potvrdením o negatívnom antigénovom teste nie staršom ako 48 hodín alebo negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID 19 nie starším ako 2 dni. Táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov.  Prevádzkovatelia sú povinní zvýšiť frekvenciu čistenia a dezinfekcie dotykových plôch a hygienické zariadenia musia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a dezinfikovať ich pravidelne každú hodinu. V exteriéri už nie je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty v prípade, ak dodržíte odstup najmenej 5 metrov od ostatných ľudí, s ktorými nežijete v jednej domácnosti a tiež pri výkone športu.

 

vyhlad-kavickari-kavickarisk-hotel-solisko
Cez víkend už začali slovenské lyžiarske strediská prípravy na znovuotvorenie.

 

Ak sa budete chcieť ubytovať, v hoteloch a ubytovacích zariadeniach sa musíte preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Opäť táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov. Jedlo ani nápoje nemôžete konzumovať v spoločných priestoroch prevádzky a hotelová reštaurácia zostáva zatvorená. Pripravte sa na zvýšenú frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch. Na izbe môžu byť ubytované maximálne 2 dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti. Ak hotel má bazén, môže ho otvoriť pre max. 6 osôb v jednom čase. Wellness a masáže zostávajú pre hostí zatvorené.

 

bazen
Ak hotel má bazén, môže ho otvoriť pre max. 6 osôb v jednom čase.

Hromadné podujatia do 6 osôb

Povolenie dostali aj hromadné jednorazové podujatia do 6 osôb. Do tohto počtu sa nezapočítava obsluhujúci personál.Výnimku v počte majú podľa Vyhlášky Úradu Verejného zdravotníctva SR jednorazové podujatia, ktoré sú ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto konania. Za jednorazové sa považuje podujatie s maximálnou dĺžkou 48 hodín. Všetci účastníci takéhoto hromadného podujatia musia v čase začiatku disponovať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, nie starším ako 12 hodín. Konzumácia jedál a nápojov je stále zakázaná. Pri príchode a odchode je nutné zachovávať odstup 2 m, ak nejde o osoby zo spoločnej domácnosti. Naďalej je potrebné správať sa zodpovedne a dodržiavať ROR zásadu.

Kto už nepotrebuje test?

Nová Vyhláška ÚVZ SR priniesla aj zmeny v testovacej stratégii. Kto sa už nemusí od dnes preukazovať negatívnym testom?

  • osoba očkovaná mRNA vakcínou (Moderna, Pfizer/BioNtech), ak od očkovania uplynulo 14 dní po druhej dávke,
  • osoba očkovaná vektorovou vakcínou (AstraZeneca) a uplynuli štyri týždne po prvej dávke,
  • osoba očkovaná mRNA alebo vektorovou vakcínou a uplynulo 14 dní po prvej dávke očkovania a ak táto osoba prekonala ochorenie COVID 19 za posledných 180 dní a má o tom potvrdenie,
  • osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID 19 a má o tom potvrdenie nie staršie ako 180 dní,
  • osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID 19.

 

izba-elizabeth-hotel

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články