Staré časy..

Staré časy..

… dobré časy. Hovoria si mnohí, ktorí v minulosti zažili svetlejšie okamihy a momenty s pozitívnym nádychom. My však vieme s istotou povedať, že sa dajú prežiť opäť. Pri lahodnom dúšku  kávy sa môžete dokonca preniesť do dôb, kedy boli samozrejmosťou korzety, krinolíny či parochne. Naša fantázia nám to dovolila, skúste to aj vy!

 

Staré časy

 

Kaviareň Staré časy sme v srdci Prešova dlho nehľadali. Na Hlavnej ulici mal síce pár mesiacov otvorený podnik v čase našej návštevy iba malú reklamnú ceduľku, no pátracie schopnosti nás nesklamali, vošli sme do podchodu a vydali sa hore kľukatým kamenným schodiskom. Už počas kráčania po schodoch sme si povedali, že história a duch starej budovy je jednoducho ideálnym miestom pre otvorenie kaviarne, ktorá bude jedinečnou v šírom okolí! Nemýlili sme sa.

 

staré časy exteriér

 

“Náš podnik sa nachádza v zaujímavých priestoroch meštianskeho bytu s bohatou históriou. Úroveň a vzdelanosť pôvodných obyvateľov tu stále pripomínajú zachované časti výzdoby a vybavenia, niektoré až dvesto rokov staré. Pôvodné sú aj kachľové pece a zachovalá štuková výzdoba inšpirovaná antickou architektúrou. V tomto dome žili viaceré prešovské aristokratické rodiny, napríklad aj Gabriel Fejérváry, ktorý vďaka svojej zberateľskej záľube premenil svoj byt na prvé súkromné múzeum v Prešove,” prezradil nám viac o histórii bývalého meštianskeho bytu nám porozprával majiteľ zariadenia Matúš Sakáč.

 

star časy prešov interiér kaviarne

 

Prvotná idea bolo vytvoriť historický bar, ktorý by bol unikátom nielen v Prešove, ale na celom Slovensku, napokon sa však v historických priestoroch udomácnila kaviareň, ktorej čaro ešte viac umocňuje názov Staré časy, dobové portréty, drevený nábytok preskúšaný časom, ale najmä kvalitné nápoje na čele s talianskou kávou Galliano.

 

galliano káva staré časy prešov

galliano káva staré časy prešov

 

Sami sme mali možnosť ochutnať espresso v srdci Prešova, na mieste, ktoré bolo kedysi domovom aristokratov a milovníkov umenia. Okrem kávy však v nápojom lístku nájdete aj vína, miešané nápoje, Spirit a ovocné brandy, likéry či whisky. Ak si ich doprajete v podniku Staré časy, určite váš rituál popíjania a vychutnávania si týchto lahodných nápojov obohatíte o akúsi inú príchuť. Dobovosti a grácie.

 

galliano káva staré časy interiér

 

Staré časy patria nielen kávičkárom, ale aj tanečníkom. Každý týždeň sa v priestoroch prevádzky konajú tanečné kurzy, napríklad hodiny vášnivého tanga či energickej salsy. Okrem toho v podniku občas vyrastú aj koncertné pódiá. Hral sa tam rock, pop rock a majiteľ prevádzky Matúš Sakáč prezradil, že v príprave sú aj hudobné večery v štýle blues a swing.

 

staré časy interiér

 

Čaro malebnej historickej kaviarničky v centre mesta ešte objavilo iba málo Prešovčanov. Výborná káva a netradičné priestory zatiaľ lákajú viac cudzincov a zahraničných hostí. “Mali sme tu Nóra, Švéda, Angličana, dokonca aj turistov z Brazílie. Odchádzali tak o niečo viac naplnení, týmto očarujúcim mestom i miestom.

 

FOTO: Ondrej Bobek pre Kávičkári.sk

Text: Alica K.

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x
()
x