Spoznajte klenot Piešťan: Elektrárňa je mekkou vzdelávania aj pre kávičkárov

 Spoznajte klenot Piešťan: Elektrárňa je mekkou vzdelávania aj pre kávičkárov

 

Rekonštrukcia bývalej obecnej dieselovej elektrárne vdýchla tehlovej industriálnej budove nový život, a tak vznikla Elektrárňa Piešťany. Pod jednou strechou si vypočujete koncerty, zatancujete na svadbe, nakúpite na burze oblečenia, naučíte sa viac z fyziky či botaniky. A navyše vďaka druhému ročníku ne(konferencie) Gastrolove ochutnáte to najlepšie zo sveta kávy.

Elektrárňa Piešťany
Elektrárňa Piešťany je autentická zrekonštruovaná budova bývalej dieselovej elektrárne, ktorej po revitalizácii priestorov vdýchol život mladý tím ľudí na čele s riaditeľkou Elektrárne Katarínou Hallovou.

Elektrárňu sme navštívili niekoľkokrát a už od prvého momentu nám bolo jasné, že výnimočnosť tejto budove nepripisujú náhodou. Činnosť v starej továrni sa začala už v roku 1906 a aj vďaka svojmu veku a architektúre získala svoje miesto na zozname národných kultúrnych pamiatok.

Absolútny unikát. Elektrárňa Piešťany je na zozname kultúrnych pamiatok.

Gastrolove máme veľmi radi

Po revitalizácii priestorov v rokoch 2012 až 2014 sa o jej chod stará mladý tím ľudí, pre ktorých je Elektrárňa druhým domovom. „Sme ako rodina, pomáhame si. Máme veľmi radi tento priestor, vymýšľame nové projekty, ale uvedomujeme si, že je potrebné sa oň aj starať. Naša práca nie je monotónna, práve naopak. Každý deň sa koná niečo iné, prichádzajú iní ľudia,“ porozprávala nám viac riaditeľka Elektrárne Katarína Hallová. Gro činnosti Elektrárne tvorí práve vzdelávanie a práca s mladými ľuďmi, no srdcovkou pre nich sú aj spoločenské akcie.

Elektrárňa Piešťany má šikovnú riaditeľku Katarínu Hallovú.
Elektrárňa Piešťany
Srdcovkou celého tímu Elektrárňa Piešťany je organizácia spoločenských podujatí.

Naša ne(konferencia) Gastrolove vedeniu Elektrárne doslova vyrazila dych. V dobrom. A to nás nesmierne teší, pretože aj druhý ročník v septembri sa bude konať práve v týchto priestoroch. Nie jeden, ale rovno dva dni. „Gastrolove máme veľmi radi, pretože je tiež o vzdelávaní. Minulý ročník bol premiérový a videli sme, že ľudí oslovil koncept workshopov, prednášok, na ktorých sa mohli dozvedieť viac o fungovaní gastrosektora. Tento projekt sa k nám a do našich priestorov hodí. Je výnimočný,“ netajila pred nami svoje pocity pani Hallová. Zdieľame ich spoločne.

(ne)konferencia Gastrolove splnila svoj účel. Spojila milovníkov gastra, manažérov, podnikateľov i študentov

Čítať viac >

Autorka Gastrolove Simona Budinská
Elektrárňa Piešťany bola aj priestorom, ktorý hostil našu kávičkársku (ne)konferenciu Gastrolove v roku 2022. Rovnako sa tu bude konať aj tohtoročná (ne)konferencia v septembri.
Šéfkuchárska elita. Aj takáto silná partia sa zišla v Piešťanoch. Tento rok potvrdili účasť Daniel Tilinger, Lukáš Hesko, Vojtech Végh a Martin Novák.

Elektrárňa – to sú aj svadby, koncerty a iné radosti

Elektrárňa je teda nielen mekkou vzdelávania, ale môžete si v nej užiť aj kultúrne udalosti či koncerty (nielen detí z umeleckých škôl, ale aj speváckych hviezd, nedávno napr. Noc a deň, Katka Koščová, Para atď.). Ak to nabitý diár prevádzky dovolí, je možné prenajať si priestory aj súkromne (svadba). Hlavná sála má kapacitu 300 ľudí (na sedenie), k dispozícii sú však aj priestory v suteréne, na prvom poschodí a veľká terasa na streche, ktorá mala pôvodne slúžiť ako kaviareň.

Elektrárňa Piešťany
Elektrárňa disponuje viacerými zaujímavými priestormi, ktoré môžu lákať aj na organizácii takých podujatí, akými sú svadby či oslavy. Na fotografii je obrovská terasa na streche, ktorá ponúka veľkorysé výhľady na mesto Piešťany a jeho okolie.
Elektrárňa Piešťany
Hlavná sála má kapacitu 300 hostí (na sedenie) a dýcha históriou tohto miesta.

Vonku vás oslní zelená záhrada, ktorá rovnako prešla modernizáciou a dnes slúži nielen na trávenie voľného času, ale aj výučbu. „Hovoríme o vzdelávacej aleji, kde nájdeme všetko od byliniek cez solárne panely až po piešťanské mestské včely. Máme tzv. Mednú kravu. Je to iný typ úľa, v ktorom si včielky samy prirodzene stavajú plásty do rôznych útvarov, ako napríklad na stromoch. Má to vzdelávací charakter. Deti dostanú patričný úbor, nástroje a môžu sledovať včely cez pozorovacie okno, ako to v úli žije,“ dodáva Katarína Hallová.

Elektrárňa Piešťany
Elektrárňa prekvapí aj príjemnou zelenou záhradou, kde nájdete všeličo – včelie úle, ale aj hriadky s bylinkami. Jednoducho veľa zaujímavých podnetov na vzdelávanie pre deti, ktoré sem chodia v rámci výučby.

Elektrárňa prináša leto nabité akciami

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny býva pre Piešťancov významným míľnikom. Centrum mesta žije koncertmi, remeslami, trhmi či prehliadkou veteránov. Elektrárňa drží krok s ostatnými inštitúciami a ponúka pre svojich návštevníkov bohatý program. Stačí spomenúť Raňajky v Elektrárni, kde si mohli dámy vychutnať dobré jedlo, zacvičiť si a nechať sa rozmaznávať masérmi či vizážistami.

Elektrárňa Piešťany
Elektrárňa ponúka aj priestor na podujatia, kde si môžete vychutnať dobré jedlo a iné kultúrne vyžitie.

Elektrárňa Piešťany

„Neopomenieme ani akciu V Elektrárni to žije, kde sme poďakovali partnerom, vďaka ktorým máme nový mobiliár či Vzdelávaciu aleju. Perfektné bolo aj prvojúlové privítanie prázdnin spojené s barmanskou šou a ochutnávkou drinkov na našej terase. Veľmi obľúbená a výnimočná je aj letná ranná joga,“ dostali sme pozvánku od riaditeľky Elektrárne. Jóga v takomto unikátnom prostredí? To musí byť paráda. Pozvánka platí samozrejme aj pre vás. Vidíme sa?

Elektrárňa Piešťany
Elektrárňa má otvorené brány aj v lete a organizuje niekoľko vzdelávacím denných letných táborov pre školákov.

V lete majú síce školáci prázdniny, napriek tomu sú brány Elektrárne neustále otvorené vzdelávaniu. Organizujú denné letné tábory – Mladý elektrikár, Záhrada vedomostí a Zlatá brána. „Ten posledný z nich je o umeleckých remeslách. Prídu čipkári, vyšíva sa, pečú sa medovníky, rozprávame sa o folklóre, nacvičujeme ľudové tance. Je dôležité uchovávať tradície,“ uzatvára Katarína Hallová. A my sa k jej názoru prikláňame. Veď aj samotná Elektrárňa je dôkazom, aké výnimočné je spojenie toho „starého“ s moderným a inovatívnym.

Elektrárňa Piešťany

Elektrárňa a viac informácií o nej je aj na Instagrame a Facebooku.

Text: Zuzana Valovičová
Fotografie: Ondrej Bobek

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy  Slovenskej republiky.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Zuzana Valovičová

Novinárka na materskej dovolenke, pôvodom z Nitry, dnes z Piešťan. Práve toto kúpeľné mesto si rada vychutnáva plnými dúškami a objavuje pre nás nové podniky. I vďaka nej vždy vieme, čo je v meste nové a kam sa oplatí ísť- s kočíkom, na bicykli, pešo či autom.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články